ARCHIWUM - WYDARZENIA W GMINIE
Zebranie Koła PZW Spytkowice
W dniu 9 grudnia 2012r. odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo Wyborcze Koła PZW Spytkowice rozliczające kadencję 2009 -2012r. z udziałem zaproszonych gości tj. Wójta Gminy Spytkowice - Mariusza Krystiana, przedstawiciela Zarządu Okręgu PZW w Bielsku Białej - Włodzimierza Nowotarskiego, Prezesa Zaprzyjaźnionego Koła PZW w Podolszu - Leszka Jodłowskiego, oraz przedstawiciela Posterunku Policji w Spytkowicach - Rafała Kozaka.
Rok 2012 w działalności Zarządu Koła PZW w Spytkowicach jak i całą minioną kadencję można zaliczyć do udanych. Liczba Członków Koła wzrosła i na dzień 9.XII.2012r. wynosi 306 kolegów. Członkowie ustępującego Zarządu Koła za całokształt pracy w mijającej kadencji otrzymali od Walnego Zgromadzenia Członków Koła mandat zaufania.
W wyniku prowadzonej klasyfikacji o tytuł Wędkarza Roku 2012 w kategorii Seniorów został Kol. Dariusz Gołuch, w kategorii Kobiet została Kol. Aleksandra Mazgaj natomiast w kategorii Młodzieży został Kol. Marcin Kozłowski, wymienieni zostali uhonorowani pucharami.
W wyniku wyborów Prezesem Koła została Kol. Zofia Gołba, a nowy skład Zarządu Koła to:
1. Kol. Edward Bialik - Z-ca Prezesa ds. Gospodarczych
2. Kol. Andrzej Jędra - Sekretarz Koła
3. Kol. Michał Mazur - Skarbnik Koła
4. Kol. Dariusz Gołuch - Z-ca Prezesa ds. Sportu
5. Kol. Bogdan Śliwa - Rzecznik Koła
6. Kol. Jan Kulawik - Gospodarz Koła
7. Kol. Andrzej Podolski - Gospodarz Koła
8. Kol. Michał Molęda - Gospodarz Koła
Komisji Rewizyjnej to:
1. Kol. Bronisław Stańczyk - Przewodniczący
2. Kol. Leszek Cichoń - Z-ca Przewodniczącego
3. Kol. Tadeusz Kornaś - Członek
Sądu Koleżeńskiego to:
1. Kol. Rafał Przejczowski - Przewodniczący
2. Kol. Tadeusz Knapik - Z-ca Przewodniczącego
3. Kol. Zdzisław Pędziwiatr - Członek
4. Kol. Leszek Czech - Członek
Delegatami na Okręgowy Zjazd PZW w Bielsku Białej zostali wybrani:
1. Kol. Zofia Gołba
2. Kol. Józef Żurek
3. Kol. Bogdan Śliwa
Dom dla osób niepełnosprawnych w Spytkowicach - projekt
Caritas Archidiecezji Krakowskiej otrzymała od p. Tadeusza i Eugenii Góreckich, mieszkających w USA, nieruchomość w Spytkowicach. Zgodnie z wolą darczyńców, na działce ma powstać dom dla osób niepełnosprawnych, wybudowany przez Caritas dzięki wsparciu finansowemu p. Góreckich i pozyskanych sponsorów.
Od dłuższego czasu trwają formalności związane budową domu. Uzyskane zostały niezbędne zezwolenia oraz opracowany został projekt domu: placówki dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych wraz z możliwością zamieszkania w internacie dla osób z dalszych miejscowości.
W zaprojektowanym dwukondygnacyjnym budynku na parterze znajduje się 7 sal przeznaczonych na warsztat terapii zajęciowej, zakład pracy chronionej lub inna podobną placówkę dla osób niepełnosprawnych wraz z pomieszczeniami pomocniczymi: salą rehabilitacji, pomieszczeniami sanitarno - socjalnymi oraz gabinetami lekarsko - pielęgniarskim i psychologa. Na poddaszu zaplanowano trzy pokoje mieszkalne dla osób niepełnosprawnych z pełnymi węzłami sanitarnymi. Łącznie powierzchnia użytkowa zaprojektowanego domu wynosi 608,05 m2. Zaprojektowana została także infrastruktura: drogi wewnętrzne, parkingi i przyłącza oraz ogrodzenie terenu.
O potrzebie budowy domu dla osób niepełnosprawnych w Spytkowicach wypowiedziało się pozytywnie Starostwo Powiatowe w Wadowicach.
Caritas ma nadzieję, że dzięki pomocy sponsorów uda się stworzyć ten ośrodek dla osób niepełnosprawnych ze Spytkowic o okolicy, a tym samym umożliwić im wyjście z domów, rozwój, rehabilitację i integrację społeczną.
"Żył taki ksiądz, który Bachowice umiłował..."
15 listopada 2012 roku to szczególna data dla wszystkich uczniów i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach. Właśnie tego dnia w naszej szkole obchodziliśmy podwójny jubileusz: 15-lecie nadania imienia szkole i 150. rocznicę urodzin księdza prałata Franciszka Gołby.
Święto Patrona jak co roku rozpoczęliśmy Mszą świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. W wygłoszonym kazaniu ks. proboszcz Franciszek Jeleśniański wspominał osobę wybitnego rodaka - budowniczego kościoła, który niestrudzenie zabiegał o rozwój intelektualny mieszkańców i powstawanie placówek służących społeczeństwu. Ksiądz proboszcz mówił również jak ważne jest to, by młodzi ludzie korzystali ze spuścizny duchowej, jaką zostawił patron i szukali w swoim życiu nowatorskich rozwiązań. Namawiał do kreatywności w działaniu, która będzie owocowała rozwojem społeczeństwa. Eucharystia zakończyła się wymownym uczczeniem zmarłych budowniczych, pracowników szkoły, darczyńców i tych, którzy poświęcili swe życie dla wolnej ojczyzny. Pomysłodawczynią apelu była s. Franciszka. Po mszy świętej delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicz na grobie patrona.
Kolejnym punktem obchodów Święta Patrona była uroczysta akademia w szkole. Po odśpiewaniu hymnu głos zabrała pani Małgorzata Balonek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach, która jako gospodarz imprezy powitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: pan Mariusz Krystian - Wójt Gminy Spytkowice, pani Teresa Sztaba - przewodnicząca Komisji Oświaty, pan Marian Szewczyk - Sołtys, przedstawiciele organizacji działających w Bachowicach - Rodzina Kolpinga, Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich. Uroczystość swą obecnością uświetniła rodzina ks. prałata - pani Stefania i Adam Momot oraz Józefa Dębska. Nie zabrakło również rodziców uczniów, mieszkańców wioski, obecnych i emerytowanych nauczycieli i pracowników oraz wszystkich uczniów szkoły.
Pani dyrektor w swoim wystąpieniu mówiła o tym, jak bardzo społeczność szkolna jest dumna z tego, że ma tak znamienitego patrona - krajana, który bez reszty poświęcił się swoim rodzinnym Bachowicom. Stwierdziła, że tak mądry, skromny, pracowity i wytrwały człowiek w dzisiejszych trudnych czasach powinien być i jest dla nas ogromnym autorytetem. Dyrektor szkoły podziękowała również pani Stefanii Momot i jej synowi Adamowi za podarowanie olejnego portretu matki księdza Gołby, który wzbogaci Izbę Pamięci, a w przyszłości muzeum.
Do zgromadzonych na sali swoje słowa skierował również pan Mariusz Krystian - Wójt Gminy Spytkowice, który nawiązując do myśli patrona mówił o ogromnej wartości, jaką jest dobre wychowanie dzieci. Wyraził przekonanie, że wychowankowie ZSP w Bachowicach są dumni ze swych wielkich rodaków - ks. Gołby i o. Rudolfa Warzechy i będą umieli czerpać z ich pięknego życia. Głos zabrała również pani Teresa Sztaba. Przewodnicząca Komisji Oświaty i Pan Wójt przekazali na ręce pani dyrektor upominek, będący pamiątką obchodzonego jubileuszu.
Po części oficjalnej uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zaprezentowali zebranym przygotowane specjalnie na tę okazję przedstawienie pt. "Żył taki ksiądz, który Bachowice umiłował". W czasie występu młodzież ukazała życie patrona od jego narodzin, poprzez dzieciństwo, młodość, kapłaństwo aż po śmierć. Uczniowie przypomnieli o różnych formach działalności prałata, głównie wychowawczej i społeczno - kulturalno - gospodarczej. Scenariusz przedstawienia oparty został na fragmentach książki "W służbie Bogu i ludziom". Rzeczywiste wypowiedzi i sentencje księdza Franciszka Gołby oraz wspomnienia ludzi, którzy go znali zostały wplecione w scenki rodzajowe przedstawiające kolejne etapy życia księdza. Całość dopełniała wymowna dekoracja ze słowami patrona w tle: "Dobre wychowanie dzieci jest największą pociechą rodziców". Przedstawienie wzbogaciła nastrojowa muzyka i piękny solowy występ naszego ucznia Kamila Przystała.
Osoby obecne na uroczystości nie kryły wzruszenia. Niektórym, jak sami przyznają, zakręciła się w oku łza, gdy słuchali poważnej, ale jakże pięknej historii życia patrona. A przecież o to chodzi, byśmy pamiętali Księdza Franciszka Gołbę nie tylko jako budowniczego kościoła, założyciela licznych instytucji i organizacji, ale przede wszystkim jako wyjątkowego człowieka, który swoją postawą pokazał jak żyć. Księdza, który swoim myśleniem wyprzedził epokę. W pamięci potomnych ksiądz Franciszek pozostanie bowiem jako człowiek niezwykle skromny, "dla innych hojny, dla siebie potrzebujący bardzo mało", człowiek, który "zaparł się samego siebie", cierpliwy i pokorny. Wyjątkowy patron zobowiązuje nas do tego, abyśmy godnie reprezentowali naszą szkołę i wioskę, stojąc na straży spuścizny, którą pozostawił nam nasz wielki rodak.
Do obchodów jubileuszu społeczność szkolna przygotowywała się od kilku tygodni. Uczniowie brali udział w konkursach związanych z postacią patrona i jego działalnością. Były to konkursy: literacki, poetycki, wiedzy, plastyczny, fotograficzny, na pocztówkę oraz prezentację multimedialną. Ich laureaci otrzymali z rąk pani dyrektor nagrody książkowe i dyplomy. Na koniec wszyscy goście otrzymali przygotowane w szkole okolicznościowe foldery stanowiące pokłosie przeprowadzonych działań i konkursów poświęconych osobie patrona.
Część artystyczną przygotowały panie - Agnieszka Harmata i Marzena Chrapkiewicz.
Osoby występujące:
Matka - Klaudia Przystał * Ojciec - Paweł Sieprawski * Franciszek - Kamil Górkowy * Janek - Arkadiusz Latko * Franciszek - Dawid Szewczyk * Ksiądz Zajączek - Wojciech Dębski * Józef - Dominik Wider * Ks. Jan Piwowarczyk - Łukasz Woźniak * Ks. Franciszek - Szymon Świdergał * Kobieta - Paulina Sieprawska * Kobieta II - Aleksandra Molenda * narratorzy: Małgorzata Jodłowska * Dawid Ściera * Olga Gołba * Joanna Sieprawska * Paulna Bartuś * Marcelina Kościelniak * Aleksandra Matura * Emilia Świdergał * Karolina Kajdas * Marlena Gołba * Aleksandra Mej * Klaudia Sieprawska * Weronika Bartel * Marcelina Szydłowska * Agnieszka Maj * Rafał Wołoch * śpiew - Kamil Przystał *
obsługa sprzętu: Wojciech Stasiak * Krzysztof Kadzik * Marcin Kurdziel *
Z Kazachstanu do Bachowic
Niedziela 11 listopada, to dla naszej gminy kolejny szczególny dzień. Obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości zostały wzbogacone niecodziennym wydarzeniem. Rada Gminy na Uroczystej Sesji podjęła uchwałę w której zaprosiła do osiedlenia w Gminie Spytkowice w ramach repatriacji rodzinę polskiego pochodzenia mieszkającą obecnie w Republice Kazachstanu.
Pani Walentyna Woszczatyńska z córką Eleną zamieszkają w Bachowicach w domu Państwa Danuty i Mariana Suskich, którzy wyrazili wolę przyjęcia naszych rodaków.
"Jestem niezmiernie zadowolony i cieszę się z tego, że taki pomysł zrodził się w naszej gminie. Dziękuję Panu Marianowi Suskiemu i jego żonie Danucie za ..., po prostu za to, że są dobrymi ludźmi. Cieszę się również, że po roku czasu udało się sprawę doprowadzić do końca"- powiedział w czasie Uroczystej Sesji Rady, Wójt Gminy.
"Od początku pomysł Pana Mariana Suskiego spotkał się z naszym zainteresowaniem i życzliwością. W momencie gdy dowiedziałem się, że Pan Suski nie może jako osoba prywatna sprowadzić rodzinę repatriantów, że nasze prawo nie przewiduje takiej możliwości, postanowiłem jako Wójt Gminy wspólnie z Radą Gminy pomóc. Czuję się zaszczycony, że mogliśmy to zrobić"- relacjonował zebranym Wójt.
"Zawsze naszym marzeniem był powrót do kraju. Tego o którym dziadkowie z taką nostalgią opowiadali."- powiedziała Pani Elena Woszczatyńska dziękując Radzie Gminy za podjętą uchwałę.
Przodkowie naszych Pań, w 1936 roku jako Polacy zostali przymusowo deportowani przez władze Związku Radzieckiego, z okręgu żytomierskiego do Kazachstanu. Od tamtej pory tęsknota za krajem ojczystym i nadzieja na powrót, stały się chlebem powszednim, także dla kolejnych pokoleń. W niedzielę 11 listopada 2012 r. Panie Walentyna i Elena Woszczatyńskie powróciły do Ojczyzny.
Ryczowska jubilatka
12 listopada 2012r. odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ryczowie uroczystość jubileuszowa 175 -lecia istnienia szkoły. W programie święta znalazły się: Msza św. koncelebrowana przez kapłanów ryczowskiej parafii pod przewodnictwem ks. Adama Ogiegło, uroczysta akademia i zwiedzanie okolicznościowych wystaw.
W uroczystości jubileuszowej wzięli udział zaproszeni goście. Wśród nich: Grzegorz Baran, Małopolski Wicekurator Oświaty, Andrzej Nowakowski, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Mariusz Krystian, wójt Gminy Spytkowice, Józef Łasak, przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego, Jerzy Piórowski, przewodniczący Rady Gminy Spytkowice, radni i sołtysi wsi, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Spytkowice, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe szkół i lokalnych organizacji, emerytowani pracownicy szkoły w Ryczowie i uczniowie, nauczycieli, rodzice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie.
"Jubileusz 175-lecia szkoły w Ryczowie jest ważnym wydarzeniem dla uczniów, nauczycieli, rodziców, byłych wychowanków i społeczności lokalnej. Jubileusz naszej szkoły nakazuje sięgnąć do korzeni, do początków, poznać sylwetki ludzi, którzy tę placówkę tworzyli. Zmusza również, aby w tak powszechnym narzekaniu na szkołę, zobaczyć jednak tych, dla których była ona wartością. Jak można się przekonać, w dziejach Ryczowa takich ludzi nie brakowało. Chodzi tu o indywidualną działalność kapłanów, kierowników, nauczycieli, którzy nierzadko narażali swoje życie, aby przekazywać wiedzę uczniom. Dostrzec należy także pozytywistyczną pracę mieszkańców naszej miejscowości dla dobra ówczesnych wychowanków i przyszłych pokoleń. Warto podkreślić, że szkoła w Ryczowie przez wiele lat pełniła nie tylko rolę edukacyjną i wychowawczą, ale była jedynym ośrodkiem kulturalnym we wsi. Jestem przekonana, że jubileusz jest doskonałą okazją, aby przywołać najlepsze lata naszej placówki, okazać pamięć i wdzięczność ludziom, którzy jej historię tworzyli" - podkreśliła w przemówieniu dyrektor szkoły.
Z okazji jubileuszu szkoła podjęła kilka inicjatyw, które przybliżały historię ryczowskiej placówki. Uczniowie wzięli udział w konkursach plastycznych: na kartkę z pamiętnika "175 lat szkolnych wspomnień" i na pieczęć jubileuszową. Szkolny konkurs na projekt pieczęci wygrała praca Barbary Mamoń, uczennicy klasy III gimnazjum. Wystawy pokonkursowe można jeszcze oglądać w budynku szkoły. Wydano również specjalny numer Gazetki szkolnej, folder o szkole i zakładki do książki. Największą szkolną inicjatywą było wydanie książki pt. Zarys dziejów szkolnictwa w Ryczowie. W 175-lecie powstania szkoły w Ryczowie (1837-2012). Pisanie tej lektury trwało od wiosny 2011 roku. Autorem lektury jest Andrzej Nowakowski, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Książka wiele mówi o minionych latach szkoły i obszernie przedstawia jej życie współczesne.
Uroczystą i patriotyczną akademię z mottem: "Szkoła to dobro - powierzone przez przodków" przygotowali nauczyciele Zespołu: Joanna Jędra, Łucja Kucia-Supron, Agnieszka Wawro, Agnieszka Rybarczyk, Jadwiga Kołodziej, Marlena Curzydło, Katarzyna Bochyńska-Byrska, Małgorzata Grela i Adam Krystian. Odbiorcy mogli nie tylko wysłuchać przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim rynku, zobaczyć drogę Polski do odzyskania niepodległości, ale również zapoznać się z historią szkoły w prezentacji multimedialnej. "Dzisiejsza uroczystość to dla mnie osobiście chwila refleksji i wspomnienia, ściśle związana z czasem przeżytym w tej szkole jako nauczyciel, rodzic i mieszkaniec Ryczowa"- powiedział Mariusz Krystian, wójt gminy. "Koleżankom i kolegom życzę, aby w ich odpowiedzialnej pracy znajdowali radość z dobrze spełnionego zadnia, a w przyszłości mogli się chlubić swoimi wychowankami. Wyrażam także słowa podziękowania za codzienny trud nauczania i wychowania młodego pokolenia" - zaznaczył Wójt.
Listy gratulacyjne złożyli także: Grzegorz Baran, Małopolski Wicekurator Oświaty, Jerzy Piórowski, przewodniczący Rady Gminy Spytkowice i Józef Łasak, przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego.
Nagrodzono talenty
W dniu 11 listopada br. podczas uroczystej sesji z okazji "Święta Niepodległości", już po raz drugi zostali nagrodzeni uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursach na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim.
Nagrodzeni uczniowie to:
1) Konkurs historyczny "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego"Do grona nagrodzonych uczniów dołączył również absolwent Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie Grzegorz Klaja, który w maju br. został Mistrzem Polski OYAMA KARATE w kategorii "SEMI-KNOCKDOWN JUNIORÓW DO 65 KG" - opiekun Pan Jacek Zalewski.
Uczniowie i nauczyciele zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi, które ufundował i wręczył Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian oraz Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Piórowski.
"Już po raz drugi wręczamy nagrody uczniom, którzy odznaczają się ponadprzeciętną wiedzą w tematach będących ich przedmiotem zainteresowania. Mądrość i wiedza to nowoczesne wyrazy patriotyzmu. Takie postawy należy promować" - podkreślają zgodnie Wójt i Radni Rady Gminy.
Uroczystość wręczenia nagród zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.
Święto Niepodległości w naszej Gminie.
Tegoroczne Święto Niepodległości miało w naszej Gminie szczególnie uroczysty charakter. Patriotyczne uroczystości rozpoczęły się w Ryczowie, gdzie o godzinie 9:00 została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ksiądz proboszcz Adam Ogiegło. Po zakończeniu nabożeństwa Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego zaprezentowali program artystyczny, który nawiązywał do symboliki Święta 11 listopada oraz przypadającego w tym roku Jubileuszu 175-lecia Szkoły w Ryczowie. Jak zawsze program artystyczny został wzbogacony występem orkiestry dętej.
Kolejnym etapem narodowego święta były gminne uroczystości, które rozpoczął uroczysty przemarsz z Domu Strażaka w Spytkowicach do Kościoła Parafialnego. W przemarszu uczestniczyła Gminna Orkiestra Dęta z Ryczowa oraz poczty sztandarowe Zespołu Szkolno - Przedszkolnego ze Spytkowic, OSP Spytkowice, gminnego Koła PSL w Spytkowicach oraz władze i mieszkańcy Gminy. O godzinie 11:00 odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Księdza Dziekana Józefa Piwowarskiego. Podczas Mszy Św. nastąpił bardzo szczególny i podniosły moment dla naszej społeczności. Goszczący w tym dniu w naszej Gminie Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Krakowie - płk Julian Zięba oraz kpt. Stanisław Michalec dokonali aktu przekazania Sztandaru Związku Kombatantów - Koło Centrum w Krakowie dla parafii rzymskokatolickiej pw. św. Katarzyny w Spytkowicach. Sztandar ten wolą kombatantów już na zawsze pozostanie w murach spytkowickiej Świątyni. Splata on w sposób symboliczny naszą gminę z losami Polski symbolizując wysiłek ludzi i ich walkę o wolną Polskę.
Po uroczystej Mszy św. nastąpił przemarsz do sali widowiskowej Urzędu Gminy w Spytkowicach, gdzie rozpoczęła się uroczysta XXVI Sesja Rady Gminy. Gościliśmy na niej wielu znamienitych Gości m.in. Wicewojewodę Małopolskiego Pana Andrzeja Harężlaka, Posła na Sejm RP Pana Tadeusza Arkita, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach młodszego brygadiera Pawła Kwarciaka, Kombatantów: płk Juliana Ziębę oraz kpt. Stanisława Michalca, Panią Aleksandrę Ślusarek, Panie Walentynę i Elenę Woszczatyńskie, Pana Mariana Suskiego, Gminną Orkiestrę Dętą pod batutą Pana Jerzego Gawędy, Sekretarza i Skarbnika Gminy, Dyrektorów szkół i gminnych jednostek organizacyjnych, Kierownika posterunku policji w Spytkowicach, uczniów i ich rodziców oraz Mieszkańców Gminy Spytkowice.
Po otwarciu Sesji i wysłuchaniu hymnu narodowego, do zebranych przemówił Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice Pan Jerzy Piórowski a następnie Wicewojewoda Małopolski wręczył odznaczenia Państwowe przyznane z okazji Jubileuszu 100-lecia OSP Spytkowice. Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany została druh Józef Gwizdała. Srebrnymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali druhowie: Edward Gębczyk oraz Zbigniew Malaga. W przemówieniu z okazji Święta Niepodległości, pan Wicewojewoda podkreślił zasługi wielu osób w odzyskanie przez Polskę niepodległości, podkreślając w tym dziele rolę Wincentego Witosa. Pan Andrzej Harężlak zauważył także fakt dynamicznego rozwoju Gminy Spytkowice i pogratulował wielu inwestycji jakie miały miejsce w naszej Gminie w ostatnim czasie. Jak powiedział są one widoczne gołym okiem i z pewnością podnoszą komfort życia Mieszkańców Gminy.
Kolejnym punktem obrad było przyjęcie przez Radę Gminy Uchwały pozwalającej osiedlić się w naszej Gminie rodzinie repatriantów polskiego pochodzenia z Kazachstanu. Uchwała przyjęta została jednogłośnie 14 głosami. Po tym jakże podniosłym momencie przyszedł czas na wysłuchanie koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa. Koncert przyjęty został gromkimi brawami, po nim zaś Wójt i Przewodniczący Rady Gminy przystąpili do wręczenia nagród rzeczowych Uczniom Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów z terenu Gminy Spytkowice, którzy w konkursach i turniejach przedmiotowych odnieśli sukcesy na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim. Nagrody odebrali także ich opiekunowie naukowi. Po nagrodach przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia Wójta Gminy i zaproszonych gości, po czym Przewodniczący Rady Gminy zamknął obrady Sesji.
W ocenie wielu Mieszkańców tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały w naszej Gminie szczególnie uroczysty i niepowtarzalny charakter. Po raz pierwszy od wielu lat Gmina Spytkowice świętuje dokładnie 11 Listopada, aby w ten sposób pokazać, że w tym dniu jako Polacy powinniśmy być razem i być dumni z Niepodległej Rzeczpospolitej. Chcemy, aby ten dzień nie był tylko kolejnym dniem wolnym od pracy, lecz szczególnym świętem w naszej społeczności lokalnej. - podkreślają zgodnie Wójt i Przewodniczący Rady Gminy w Spytkowicach.
Jeszcze raz o śmieciach
W lipcu 2013 roku zacznie obowiązywać nowa Ustawa o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach. Już teraz Wójt Gminy robi wszystko by negatywne skutki wprowadzenia tej ustawy ograniczać do minimum. Aby podzielić się swoimi doświadczeniami w tym temacie, 6 listopada b.r., Wójt uczestniczył w Konwencie Burmistrzów i Wójtów Powiatu Dębickiego, który w programie swojego spotkania poruszył tę sprawę.
Ustawa w założeniach miała rozwiązać problem śmieci w gminach. Jednak, to czy tak będzie budzi spore obawy. Na pewno utrzymanie czystości, będzie zadaniem własnym gmin. Jednak co do sposobu realizacji tego zadania ustawa wprowadza wiele niejasności. Przede wszystkim w znacznym stopniu ogranicza kompetencje gminy co do wyboru sposobu realizacji tego zadania, a więc koliduje z ustawami ustrojowymi, które te kompetencje nadały.
Od gmin wymaga się podjęcia stosownych uchwał wprowadzających ustawę np. określenia ceny za śmieci w sytuacji gdy tak naprawdę na wiele elementów składowych tej ceny gmina nie ma wpływu.
Konwent analizował przede wszystkim koszty wprowadzenia ustawy dla Mieszkańców oraz niebezpieczeństwo utraty pracy przez pracowników Zakładów Komunalnych. Wiąże się to z eliminacją tych zakładów z rynku śmieciowego po wprowadzeniu ustawy. Wójt Gminy Spytkowice przedstawił pomysły na rozwiązanie problemów jakie narosły w tym temacie, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Pozytywnym efektem spotkania jest m.in nawiązanie kontaktu pomiędzy naszymi gminami i możliwość koordynowania wprowadzania ustawy śmieciowej.
"Traktuję to spotkanie jako kolejny ważny element obrony naszych Mieszkańców przed drastycznym wzrostem opłat za wywóz śmieci. Staram się minimalizować to zagrożenie, które wynikło z kolejnego zadania jakie nałożył na nas Rząd RP. Skutki tego odczujemy wszyscy." - komentuje Wójt Gminy Mariusz Krtystian
Bezpiecznej do przedszkola i szkoły.
Wreszcie zakończono budowę nowego chodnika przy ul. Parkowej w Ryczowie. Był to ostatni z budowanych chodników w naszej Gminie w tym roku. W ramach przeprowadzonych prac budowlanych wykonano 410 metrów bieżących chodnika wraz z kanalizacją deszczową. Ponadto dokonano poszerzenia jezdni na całej długości chodnika. Wartość robót przekroczyła kwotę 213 tysięcy złotych. Prace zostały sfinansowane w całości z budżetu gminy.
Bardzo się cieszę z efektu wykonanych prac. Od kilku lat, jest to najważniejsza inwestycja w tym rejonie Gminy. W tym miejscu ogniskuje się największy ruch pieszy oraz kołowy koncentrujący się wokół Szkoły, Ośrodka Zdrowia oraz Przedszkola. Dzięki temu przede wszystkim zwiększyliśmy bezpieczeństwo dzieci udających się do szkoły oraz osób starszych korzystających z Ośrodka Zdrowia. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt poszerzenia jezdni, co szczególnie powinno cieszyć kierowców samochodów w rejonie ulicy Parkowej oraz Krętej - podkreśla Mariusz Krystian Wójt Gminy Spytkowice
Tegoroczne remonty dróg gminnych zakończone.
Zgodnie z planem, 31 października oddano do użytku kolejne wyremontowane drogi gminne. W Bachowicach ulice: Dębowa i Na Wzgórzach, Spytkowice ulica Św. Bartłomieja i Jeziorna - łącznie 2 898 mb nowej nawierzchni bitumicznej wraz z utwardzonymi poboczami. Wartość robót zamknęła się w kwocie 713 605 zł . Ze środków ministerialnych przeznaczonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pozyskaliśmy kwotę 400 tys zł.
Chociaż na podsumowanie wszystkich inwestycji przyjdzie jeszcze czas, należy przypomnieć, że tegoroczny bilans inwestycji drogowych jest bardzo imponujący : 10 089 mb nowej nawierzchni bitumicznej i poboczy, łączna wartość robót to kwota 2 mln 567 tys zł, pozyskane środki zewnętrzne to 1 mln 654 zł. Co najważniejsze zakończone prace poprawią komfort życia mieszkańców dziewięciu ulic. Można westchnąć: wreszcie !!
Na drogach gminnych bezpieczniej niż na "powiatówkach"
Od wtorku 23 października, mieszkańcy Bachowic, Spytkowic, Ryczowa i Miejsca korzystają z wyremontowanych nawierzchni pięciu dróg gminnych. W ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych zostały wyremontowane nawierzchnie bitumiczne ulic: Pod Borem w Bachowicach, Dworska i Wróblówki w Spytkowicach, Ogrodowa w Miejscu, Kwiatowa w Ryczowie.
W czasie prac wykonano łącznie 3 648 mb nowej nawierzchni, a także utwardzono pobocza, pogłębiono rowy. Całkowita wartość robót to kwota 972 737 zł. Prace zostały sfinansowane ze środków ministerialnych przeznaczonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych -w kwocie 600 000 zł oraz ze środków budżetowych naszej gminy - w kwocie 372 737 zł.
Pozytywne zmiany są widoczne gołym okien. Kolorytu dodaje jesienna aura, a mieszkańcy marzą o "wyremontowanych drogach powiatowych".
" Nowy chodnik - świetna sprawa, ale ... "
W piątek 19 października oddano do użytku w sołectwach Bachowice i Spytkowice dwa nowe chodniki. W ciągu dwóch miesięcy wzdłuż dróg powiatowych: ul. Stefczyka i Wadowicka wykonano 550 mb chodnika i 50 mb kanalizacji deszczowej. Wartość robót to kwota 234 496 zł. Wśród komentarzy mieszkańców dominuje zadowolenie z jednym ale: " dlaczego tak mało?".
Mieszkańcy bez problemu komentując "podpowiadają" gdzie powinien być chodnik, gdzie nowa nawierzchnia, gdzie rów odprowadzający wodę ... .
"Zdaję sobie sprawę z bardzo wielu oczekiwań mieszkańców. Sygnalizują oni swoje potrzeby w bardzo różny sposób, przy każdej nadarzającej się okazji. Radni i sołtysi co roku składają jako propozycje do budżetu gminy obszerne zestawienia koniecznych do realizacji wydatków. Na pewno potrzeby te mamy zdiagnozowane w poprawny sposób. Jednak problem tkwi jak zawsze w tym, że brakuje środków na ich realizację. Działamy pod dużą presją oczekiwań i jednocześnie konieczności dostosowania się do procedur - niestety spowalniających pozyskiwanie i rozliczanie funduszy zewnętrznych. Każda wydana z publicznych pieniędzy złotówka jest dokumentowana i kontrolowana na kilka sposób. To wszystko pochłania wiele czasu i kosztuje.
W swoim programie wyborczym jasno wskazałem cel na obecną kadencję. Realizuję go- cierpliwie i sukcesywnie. "- wyjaśnia Wójt Gminy.
Budowa II etapu kanalizacji rozpoczęta
Po podpisaniu umowy przyszedł czas na rozpoczęcie robót. I tak też się stało. Kilka dni temu, główny wykonawca rozbudowy kanalizacji przeją "plac budowy" i rozpoczął roboty ziemne. Wcześniej w teren wyruszyli geodeci by wytyczyć przebieg kanalizacji. W tym czasie gromadzono potrzebne materiały. Co najmniej od tygodnia trwają prace ziemne z udziałem ciężkiego sprzętu.
Przypomnijmy: inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. I etap realizowany w 2012 roku, to roboty o wartości 1 697 924,56 zł. W roku 2013 pozostały zakres o wartości 1 556 604,03 zł.p>
" Nasz" Sernik Królewski - Produktem Tradycyjnym
W środę 10 października, goszczona przez Stowarzyszenie Dolina Karpia, Rada ds. Produktów Tradycyjnych -Urzędu Marszałkowskiego, wpisała na Listę Produktów Tradycyjnych znany na terenie Ryczowa od ponad 25 lat - Sernik Królewski.
Wnioskodawcą wpisania na wspomnianą listę był Wójt Gminy, a sernik od wielu lat jest pieczony przez Panią Janinę Koterwas, która również przygotowała go na potrzeby procedury rejestracji produktu i osobiście uczestniczyła w prezentacji w czasie posiedzenia Rady.
Warto przypomnieć, że Sernik Królewski został wcześniej wyróżniony w Przeglądzie Produktów Lokalnych " Kulinaria" w 2011 r., a w roku 2012 otrzymał Certyfikat Doliny Karpia w kategorii Kulinarne Produkty Lokalne. Oczywiście zdobyte wyróżnienia, to efekt wspaniałej aktywności KGW Ryczów z Panią Janiną Koterwas na czele. Dzięki tym wyróżnieniom o " serniku" wiemy już znacznie więcej. W uzasadnieniu wniosku czytamy:
" Sernik królewski jest umiarkowanie słodkim ciastem, znanym na terenie Ryczowa od ponad 25 lat. Złożony z pięciu warstw: ciasta kruchego, jasnej masy serowej, rodzynek, ciemnej masy serowej oraz słodkiej pianki z białek wyróżnia się pośród innych, znanych serników. Charakterystyczny smak sera został wzbogacony lekką kwaskowatością rodzynek oraz delikatnym aromatem kokosu. Jako jedyny spośród wielu znanych rodzajów serników zawiera w swoim składzie olej. Jajka (żółtka i całe jajko) są ucierane od razu z cukrem, bez dodatkowego ubijania piany z białek - co ma miejsce w przypadku przygotowywania innych serników. Warstwa serowa jest podzielona na dwie części: jasną i ciemną z dodatkiem kakao, co również jest wyróżniającą cechą tego ciasta.
Sernik królewski wpisał się w historię Ryczowa, był i jest pieczony w wielu rodzinach. Tradycja jego wykonywania jest szczególnie związana z rodziną pani Janiny Koterwas, która stara się popularyzować to wyjątkowe ciasto. Spośród składników potrzebnych do wypieku sernika królewskiego największą rolę odgrywają ser i jajka. Dawniej, kiedy w przydomowych gospodarstwach hodowano krowy, sernik piekło się ze swojskiego sera. Nie było też problemu z wykorzystaniem jaj od tych kur co niebo widzą. Obecnie na wsi można jeszcze zaopatrzyć się w wiejskie jaja, ale coraz mniej dostępny jest wiejski ser. Dlatego z konieczności zastępuje się go serem pochodzącym z handlu ogólnego, ale nie przypadkowego, lecz sprawdzonego pod względem konsystencji, smaku i zapachu.
Sernik królewski należy do ciast, których w Ryczowie nie piecze się na co dzień, lecz na szczególne okazje, zwłaszcza na uroczystości rodzinne, ważne doroczne święta jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy odpusty, obchodzone tutaj 3 maja i 14 września.
Oczywiście wszystkich zachęcamy do spróbowania tego wyjątkowego ciasta. A osoby zainteresowane tematem odsyłamy na stronę internetową Stowarzyszenia Dolina Karpia.
I Małopolskie Dożynki Karpiowe
Przez trzy dni minionego weekendu w Dolinie Karpia odbywały się I Małopolskie Dożynki Karpiowe. Zorganizowana przez Stowarzyszenie " Dolina Karpia" wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Zatorze impreza dostarczyła mieszkańcom i turystom wielu wspaniałych wrażeń zarówno artystycznych jak również kulinarnych. Warto odnotować, że wśród uczestników dożynek znalazły się nasze panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bachowic i Ryczowa, a także zespół " Wesołe Nutki" z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bachowicach.
Dodatkowy powód do satysfakcji mają panie z KGW Ryczów, które otrzymały wyróżnione w Przeglądzie Produktów Lokalnych Kulinaria 2012 za produkt o nazwie " Rybki drożdżowe z farszem rybnym". Szczególny powód do zadowolenia ma pani Janina Koterwas z Ryczowa, która w konkursie o tytuł " Rękodzielnika Doliny Karpia" otrzymała wyróżnienie w kategorii " Prace inspirowane sztuką i rzemiosłem Doliny Karpia" - wyróżnionym gratulujemy. Więcej informacji: www.dolinakarpia.org
DIAMENTOWE I ZŁOTE GODY
W dniu 9 października 2012 roku odbyła się w naszej Gminie podniosła uroczystość Jubileuszowa związana z uhonorowaniem par małżeńskich, które w tym roku obchodziły Diamentowe i Złote Gody.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 1000 Mszą św. w Kościele Parafialnym pw. św. Katarzyny w Spytkowicach. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Wiejskiego Domu Kultury w Spytkowicach, gdzie Jubilatów powitał Wójt Gminy Spytkowice - Pan Mariusz Krystian oraz Przewodniczący Rady Gminy - Pan Jerzy Piórowski. Wójt Gminy wręczył honorowym gościom medale "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" nadane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz złożył na ich ręce Listy Gratulacyjne, kwiaty oraz upominki w postaci ciepłych koców i słodyczy.
W roku bieżącym Jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego obchodzili Państwo Stanisława i Józef Bulek, 50-lecia Państwo: Zofia i Marian Baca, Anna i Edward Barcik, Janina i Stanisław Barcik, Danuta i Józef Biela, Stanisława i Stanisław Chodaccy, Wiktoria i Danie Gliwa, Zofia i Czesław Głąb, Weronika i Józef Gwizdała, Michalina i Jan Janus, Zofia i Jan Knapik, Maria i Edmund Królikowscy, Anna i Kazimierz Kubarscy, Krystyna i Jan Kubas, Stanisława i Jan Macuda, Romana i Edward Maj, Władysława i Józef Majeran, Maria i Teodor Podbioł, Anna i Jan Sieprawscy, Stanisława i Jan Szydełko, Zofia i Edward Tomscy, Stanisława i Władysław Wosik, Stanisława i Franciszek Zyguła.
Po uroczystej ceremonii, wysłuchaniu życzeń oraz wzniesieniu toastu przy lampce szampana za zdrowie drogich Jubilatów, wszyscy zasiedli do stołu. Gościom podczas gorącego i słodkiego poczęstunku czas umilił występ artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Spytkowicach.
Zablokowana krajówka
W poniedziałek, 8 października w godzinach popołudniowych w ramach protestu mieszkańcy Spytkowic zablokowali drogę krajową nr 44 przebiegającą przez centrum miejscowości. Przechodząc przez przejścia dla pieszych protestujący żądali poprawy bezpieczeństwa. Bezpośrednią przyczyną protestu, zdaniem jego organizatorów jest ignorowanie i lekceważenie przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad wielokrotnie zgłaszanych przez mieszkańców postulatów co do poprawy bezpieczeństwa na drodze.
Od chwili wprowadzenie opłat za korzystanie z autostrad, znaczna część kierowców aby uniknąć kosztów, po prostu użytkuje drogi lokalne. Problem w tym, że chociaż drogi te, oznaczone jako " krajowe", tak naprawdę nie są przygotowane do przejęcia takiej ilości "tirów".
Stan nawierzchni drogi nr 44 w części przebiegającej przez Gminę Spytkowice jest fatalny i wyremontowanie 2 km nie poprawi bezpieczeństwa mieszkańców. Paradoksalnie może być odwrotnie. Sytuację może poprawić jak najszybsze wybudowanie poboczy, chodników dla pieszych, zmontowanie oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej, wyremontowanie nawierzchni drogi, wstawienie dodatkowych znaków ograniczających prędkość i dopilnowanie by były przestrzegane.
O to wszystko zabiega od początku swojej kadencji Wójt Gminy, który absolutnie nie jest zdziwiony protestem. Od kilku miesięcy negocjuje z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych porozumienie na podstawie którego gmina mogła by uczestniczyć w wybudowaniu chodników - jak widać bez rezultatu.
Skoro mieszkańcy, nie mogą liczyć na pomoc Generalnej Dyrekcji, "wzięli sprawy w swoje ręce". Przez dwie godziny poniedziałkowego popołudnia skutecznie blokowali ruch na drodze "krajowej". Zdziwieni kierowcy tirów, zatrzymani w korku na pewno mieli "czas" przemyśleć co opłaca się bardziej. Może jednak szybszy przejazd przeznaczoną do tego celu autostradą.
Protest mieszkańców będzie trwał do 30 października.
Kolejne inwestycje oddano do użytku !
Tym razem mieszkańcy Ryczowa i Miejsca od kilku dni korzystają z nowo-wybudowanych chodników. 28 września, w obecności inspektorów nadzoru, przedstawicieli Wydziału Dróg Powiatowych, pracowników naszego urzędu i wykonawców, odebrano zakończone roboty inwestycje związane z budową nowych chodników. W miejscowości Ryczów za kwotę 168 713 zł wybudowano 463 mb chodnika wzdłuż drogi powiatowej ul. Jan III Sobieskiego. W sołectwie Miejsce oddano do użytku 113 mb chodnika przy ul. Floriana. Wartość tej inwestycji to kwota 61 544 zł. Wszystkie prace sfinansowano w całości z budżetu gminy.
Warto zauważyć, że inwestycje w budowę chodników nie tylko poprawiają bezpieczeństwo na drogach, ale także zmieniają estetykę krajobrazu zwiększając jego walory.
Zawody z "Sokołem"
24 września 2012r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ryczowie odbył się XVI Turniej o najsprawniejszego ucznia. Koordynatorem eliminacji dla szkół podstawowych i gimnazjum był Andrzej Nowakowski, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego i pomysłodawca zawodów. Uczestnicy turnieju i goście tym wydarzeniem uczcili 125 - lecie istnienia "Sokoła" i sportu w powiecie wadowickim. Honorowy patronat nad całą imprezą objął Mariusz Krystian, wójt Gminy Spytkowice. Turniej sprawnościowy otwarł Bartosz Kaliński, członek zarządu powiatu wadowickiego.
Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" zainicjowała w 1887 roku młodzież związana z gimnazjum w Wadowicach. "Sokół" wadowicki był trzynastym gniazdem w Galicji. Skupiał młodzież gimnazjalną, warstwę inteligencką, wolne zawody i klasę średnią. Członkowie "Sokoła" uprawiali sport oraz zajmowali się edukacją historyczno-patriotyczną, działalnością kulturalną i dobroczynną. Od 1898 roku "Sokół" działał w Kalwarii Zebrzydowskiej, pięć lat później w Andrychowie, od 1911 roku w Choczni. Wadowicki "Sokół" posiadał własny gmach i sztandar. W latach 1930-1938 na deskach "Sokoła" występował Karol Wojtyła, uczeń gimnazjum. W 1949 roku władze komunistyczne zakazały jego działalności, a budynek przeznaczono na dom kultury. "Sokół" w Wadowicach został reaktywowany w 1990 roku., od 2007r. posiada nowy sztandar.
Turniej sprawnościowy poprzedziła część oficjalna. W obecności sztandarów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie i wadowickiego "Sokoła" odśpiewano hymn państwowy i hymn Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Następnie prof. Andrzej Nowakowski wygłosił prelekcję na temat wadowickiego gniazda sokolego.
Do turnieju sprawnościowego, którego pierwsza edycja odbyła się w 1997 roku, zgłosiło się 76 uczniów z 11 podstawówek i 8 gimnazjów powiatu wadowickiego. Każda szkoła wystawiła po 4 zawodników, 2 dziewczyny i 2 chłopaków. Wszystkie konkurencje odbywały się na boso. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolego w Ryczowie całość uroczystości przebiegła profesjonalnie.
Tytuł najsprawniejszego ucznia w podstawówce uzyskali: Aleksandra Wójcik ze SP w Spytkowicach i Karol Mirowski ze SP w Jaroszowicach, którego szkoła może pochwalić się również najsprawniejszą drużyną. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 w Andrychowie, trzecie Szkoła Podstawowa w Ryczowie. Zwycięstwo w kategorii szkół gimnazjalnych przypadło Gimnazjum nr 3 w Wadowicach, z tej szkoły również jest najsprawniejsza uczennica - Alicja Czuba. Przemysław Ramenda z Gimnazjum nr 2 w Choczni uzyskał najlepszy wynik wśród chłopców, a jego Gimnazjum nr 2 w Choczni drugie miejsce w turnieju. Trzecie miejsce wywalczyli uczniowie z Gimnazjum w Zawoi Wilcznej. Była to również jedyna szkoła spoza powiatu wadowickiego.
Józef Łasak, przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego i Mariusz Krystian podkreślali zasługi "Sokoła" w Wadowicach jako organizacji kształtującej charakter młodego pokolenia, propagującej jedność rozwoju ciała i ducha, zgodnie z zasadą: "W zdrowym ciele zdrowy duch". Dziękowali również organizatorom uroczystości: prof. Andrzejowi Nowakowskiemu i dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego za koordynowanie XVI turnieju sprawnościowego i upamiętnianie jubileuszu 125-lecia wadowickiego "Sokoła".
Nowe okręgi wyborcze.
Zmiany w prawie wyborczym spowodowały podział Gminy Spytkowice na nowe okręgi wyborcze.
Wielomandatowe okręgi wyborcze zostały przekształcone na jednomandatowe co spowodowało konieczność zwiększenia liczby okręgów z 6 do 15.
W wyborach do rady gminy, które odbędą się w 2014 roku Mieszkańcy Sołectw:
Siedziby obwodowych komisji wyborczych nie zostały zmienione - do głosowania pójdziemy do tych samych lokali wyborczych.
PODZIAŁ GMINY SPYTKOWICE NA OKRĘGI WYBORCZE
Numer okręgu wyborczego | Granice okręgu wyborczego | Ilość radnych wybieranych w okręgu wyborczym |
1 | Sołectwo Bachowice ulice : Cicha, Dębowa, Dębowa Boczna, Na Wzgórzach, Rzemieślnicza, Wróblówki. |
1 |
2 | Sołectwo Bachowice ulice : Górki, Księdza Gołby ( od szkoły do numeru 58 - prawa i lewa strona ulicy ), Stefczyka. |
1 |
3 | Sołectwo Bachowice ulice : Kaniów, Księdza Gołby ( od nr 59 - prawa i lewa strona do końca ulicy), Pod Borem. |
1 |
4 | Sołectwo Ryczów ulice: Jana III Sobieskiego ( od skrzyżowania z ulicą Oświęcimska do torów - prawa i lewa strona ulicy), Jana Pawła II ( Ryczów Dolny - prawa i lewa strona ulicy ), Kręta, Księdza Kani, Krakowska, Krótka, Oświęcimska, Parkowa ( od skrzyżowania z ulicą Oświęcimską do skrzyżowania za parkiem w stronę szkoły - prawa i lewa strona ulicy ), Spadzista, Szkolna, Sportowa, Spokojna ( od skrzyżowania z ulicą Oświęcimską do torów - prawa i lewa strona ulicy ). |
1 |
5 | Sołectwo Ryczów ulice: Biała, Dębowa, Jana Pawła II ( od skrzyżowania z ulicą Szkolną w stronę Wadowic - prawa i lewa strona do końca ulicy) , Ogrodowa, Parkowa ( od skrzyżowania przy szkole " w górę" prawa i lewa strona do końca ulicy), Sadowa, Stroma. |
1 |
6 | Sołectwo Ryczów ulice: Brzozowa, Graniczna, Jutrzenki, Jana III Sobieskiego od nr 39, Kwiatowa, Okrężna, Piwna, Stadionowa, Słoneczna, Spokojna ( za torami - prawa i lewa strona do końca ulicy ), Tęczowa, Wspólna. |
1 |
7 | Sołectwo Ryczów ulice: Brzegowa, Długa, Nadwiślańska, Starowiejska, Sienna, Wiejska, Wierzbowa, Zielona. |
1 |
8 | Sołectwo Miejsce | 1 |
9 | Sołectwo Lipowa. Sołectwo Spytkowice ulice: Brzestowa, Jeziorna, Klonowa, Lipowa, Nowa, Sadowa, Wiślana. |
1 |
10 | Sołectwo Spytkowice ulice : Gwarna, Kasztelańska, Kolejowa, Krótka, Morzycka, Nad Kanałem, Polna, Podwale, Spokojna, Zacisze, Zielona. |
1 |
11 | Sołectwo Spytkowice ulice : Aleja Kasztanowa, Bursztynowa, Na Stawach, Pagory, Potockich, Spadzista, Starowiejska, Starowiślna, Szafirowa, Szmaragdowa, Szyszkowskiego, Wzory, Zamkowa. |
1 |
12 | Sołectwo Spytkowice ulice : Jana Pawła II ( od kościoła do krzyża - prawa i lewa strona ulicy), Krakowska, Kwiatowa, Łany, Myto, Nadrzeczna, Rynek, Słoneczna, Sosienki, Szkolna, Wróblówki. |
1 |
13 | Sołectwo Spytkowice ulice : Bożego Ciała, Dworska, Górki, Jana Pawła II (od krzyża w stronę Zatora- prawa i lewa strona do końca ulicy ), Konwaliowa, Pogodna, Św. Jana, Św. Katarzyny, Torowa, Wadowicka ( od krzyża do skrzyżowania z ulicą Kanada i ulicą Czarnowiejską - prawa i lewa strona ulicy ) |
1 |
14 | Sołectwo Spytkowice ulice : Czarnowiejska, Kanada, Leszczynowa, Św. Bartłomieja, Wadowicka ( od skrzyżowania z ulicą Kanada i ulicą Czarnowiejską - prawa i lewa strona ulicy do końca ulicy). |
1 |
15 | Sołectwo Półwieś | 1 |
Dzień Seniora w Ryczowie
Dnia 2 września 2012r. uroczystą Mszą Św. w Kościele parafialnym rozpoczął się Dzień Seniora w Ryczowie, zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich. Następnie Seniorzy przeszli do Domu Kultury w Ryczowie, gdzie Przewodnicząca koła Pani Janina Koterwas przywitała wszystkich zebranych: pana Wójta Mariusza Krystiana, proboszcza ks. Adama Ogiegłę, ks. seniora Stanisława Kocańdę, ks. Wikariusza Wojciecha Wylęgałę, przedstawicieli władz samorządowych, delegacje Kół Gospodyń i Związku Emerytów oraz Seniorów, którzy przybyli na spotkanie. Zwróciła się do nich słowami: Spotkaliśmy się w gronie seniorów już po raz czternasty. Jest to dużo i mało, ale wiemy, że jest nam wszystkim potrzebne. Tu wspominamy dawne miłe chwile. Wspólnie pośpiewamy i pokażemy wszystkim, że przedstawiciele pokolenia 60+ potrafią cieszyć się życiem tak jak młodzi. Z tego miejsca w imieniu koła Gospodyń Wiejskich z Ryczowa życzę dobrej zabawy na dziś i zdrowia na cały rok, po którym znów się spotkamy.
W swoim wystąpieniu Wójt Gminy podziękował za zaproszenie. Wyraził zadowolenie z możliwości uczestniczenia w tym spotkaniu. Jestem przekonany, że to spotkanie przysłuży się lepszemu wypełnianiu moich obowiązków jako Wójta Gminy. Wielokrotnie do tej pory korzystałem już z Waszego doświadczenia i mądrości życiowej. Dlatego jeszcze raz dziękuję za to zaproszenie, a kończąc, chcę życzyć przede wszystkim zdrowia, wielu radosnych chwil i cierpliwości w stosunku do nas młodych, a raczej młodszych.
"GMINA W BUDOWIE"
Przejeżdżając przez naszą gminę trudno oprzeć się wrażeniu, że co najmniej od kilku tygodni przypomina teren budowy. Drogowcy "rozkopali" kilka dróg i chodników. Czas przejazdu bardzo się wydłużył. Choć zapewne stan nawierzchni dróg się poprawi, chodniki zwiększą bezpieczeństwo pieszych, to jednak mieszkańcy dopytują "dlaczego wszystko w jednym czasie?"
Rzeczywiście, nasza Gmina przypomina obecnie jeden wielki plac budowy. Jest to efekt ogromnych, jak na nasze warunki środków finansowych, jakie zaangażowaliśmy w poprawę infrastruktury drogowej. To nie tylko środki własne, ale przede wszystkim zewnętrzne, jakie udało się nam pozyskać na ten cel. Musimy te prace zakończyć przy sprzyjających warunkach pogodowych oraz rozliczyć we wskazanym w umowie terminie. Dodatkowo rozpoczął się długo oczekiwany i postulowany remont drogi krajowej nr 44 w miejscowości Spytkowice - przy ulicy Krakowskiej w stronę Krakowa. Analizując obecną sytuację na tej drodze to tylko i jednocześnie aż 2 km praktycznie nowej drogi. Przy tym remoncie zostaną wykonane także zatoki autobusowe dla podróżnych w rejonie przysiółka Wróblówki oraz poszerzone pobocze dla mieszkańców ostatnich domów ulicy Krakowskiej - wyjaśnia Wójt Gminy Mariusz Krystian
Aktualnie na terenie gminy jednocześnie remontowanych jest 9 dróg gminnych i chodniki wzdłuż trzech kolejnych. Łączna wartość realizowanych inwestycji to kwota nieco ponad 2 mln 150 tys. W ramach remontu przewidziano wykonanie 6 546 mb nawierzchni bitumicznej, 1126 mb chodników, 54 mb kanalizacji burzowej. Na remont dróg gminnych pozyskano środki rządowe w wysokości 1mln zł z przeznaczeniem na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Aby je wykorzystać gmina pokryje pozostała część kosztów tj. 686 343 zł. Remont chodników to kolejne 464 754 zł, które wyda gmina.
W październiku rozpoczyna się największa gminna inwestycja wyczekiwana od kilku lat .. . " Tak to prawda, i właśnie dlatego też remonty dróg realizowane są jednocześnie. Nim na dobre rozpoczną się prace przy kanalizacji, te drogowe zostaną zakończone. Na tę inwestycje również pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych. Prace z tym związane muszą być realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem. W czasie realizacji tych robót, musimy wykazać dużo cierpliwości i wzajemnego zrozumienia. "- przekonuje Wójt.
Na drodze krajowej w Ryczowie ciągle niebezpiecznie !!
W dniu wczorajszym w Ryczowie na drodze krajowej nr 44 ( w okolicach skrzyżowania drogi krajowej z ul. Parkową) doszło do groźnego w skutkach, kolejnego już wypadku drogowego. W wyniku zderzenia z samochodem ciężarowym, poważnych obrażeń doznała kierująca samochodem osobowym mieszkanka Ryczowa. Z ciężkimi obrażeniami głowy została przetransportowana śmigłowcem do szpitala. Trzyletnie dziecko z którym podróżowała nie doznało większych obrażeń.
Wydarzenie to bardzo zaniepokoiło mieszkańców. Okazuję się bowiem, że stan bezpieczeństwa na tym odcinku drogi krajowej, bardzo się pogorszył. Opinię mieszkańcóww pełni podziela Wójt Gminy, który zauważa, że "wypadki do których dochodzi, mają bezpośredni związek ze zwiększającym się ciągle natężeniem ruchu samochodów ciężarowych,które przejeżdżając przez Ryczów chcą uniknąć płacenia za przejazd autostradą"
Od początku swojej kadencji Wójt wielokrotnie interweniował w tej sprawie, spotykając się osobiście lub wysyłając pisma. Krajowa Dyrekcja Dróg, ograniczyła swoje działania jedynie do wstawienia znaków ograniczających prędkość. Jak widać to nie wystarcza.
"Konieczna jest gruntowna analiza ruchu w tym rejonie, a także niezależna ekspertyza stanu nawierzchni i przestrzegania przepisów ruchu drogowego" - stwierdza Wójt.
Podpisano umowę na wykonanie II etapu kanalizacji
W środę, 12 września podpisano umowę na wykonanie sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Spytkowice w ramach II etapu kanalizacji naszej gminy.
Wyłoniona w postępowaniu przetargowym firma "TAD-BUD" ze Zbylitowskiej Góry, do 30 września 2013 roku, za łączną kwotę 3 254 528,59 zł wykona prace związane z rozbudową wspomnianej sieci kanalizacyjnej.
W ramach prac przewidziano miedzy innymi: wykonanie sieci kanalizacji grawitacyjnej o długości 10 679,19 mb, kanalizacji tłoczonej 1 614,63 mb, 5 szt - przepompowni i 2 pompownie przyzagrodowe. Po wykonaniu sieci kanalizacyjnej będzie możliwe podłączenie 345 gospodarstw domowych oraz pozostałych budynków usługowych i użyteczności publicznej.
Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. I etap realizowany w 2012 roku, to roboty o wartości 1 697 924,56 zł. W roku 2013 pozostały zakres o wartości 1 556 604,03 zł.
Warto przypomnieć że 50% kosztów kwalifikowanych zostanie zapłaconych z pozyskanych na ten cel środków unijnych. Podpisanie umowy formalnie rozpoczyna realizację inwestycji przygotowywanej i oczekiwanej od dawna. Sprawa budziła wiele emocji i była wykorzystywana także w "walce wyborczej". Podpisana umowa rozwiewa wszelkie wątpliwości.
GMINNE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE
W Niedzielę, drugiego września na boisku sportowym LKS Borowik Bachowice odbyły się gminne zawody sportowo - pożarnicze. W zawodach wzięły udział drużyny z OSP: Bachowice, Miejsce, Półwieś, Ryczów, Spytkowice oraz drużyna kobiet z OSP Bachowice, a także Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z OSP Bachowice i OSP Spytkowice.
Swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach mł.bryg. Paweł Kwarciak, Wójt Gminy Spytkowice i jednocześnie Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP - Mariusz Krystian, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jerzy Piórowski, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Spytkowicach Tadeusz Dębski oraz przedstawiciele Zarządów OSP z terenu Gminy Spytkowice i władz samorządowych.
Zawody zostały rozegrane w następujących konkurencjach:
1) Grupa MDP chłopców 12-16 lat - bieg sztafetowy i rozwinięcie bojowe.Zwycięzcy otrzymali od Wójta Gminy i Komendanta Powiatowego, puchary i medale. Wszystkim gratulowano umiejętności, waleczności i zaangażowania. Atmosferę zawodów najlepiej oddają zamieszczone w naszej galerii fotografie.
Gminna Biblioteka Publiczna ciągle w czołówce
Jak wynika z danych statystycznych za rok 2011, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, nasza Biblioteka Publiczna ciągle znajduje się w czołówce bibliotek powiatu wadowickiego. Biorąc pod uwagę np. "liczbę woluminów w przeliczeniu na 100 mieszkańców" drugi rok z rzędu nasza biblioteka zajmuje I miejsce wśród wszystkich bibliotek w powiecie. Taki sam wynik biblioteka osiągnęła w kategorii: " ilość zakupionych książek na 100 mieszkańców" ( I miejsce w roku 2010 i 2011).Warto podkreślić, że w 2011 roku został poprawiony wynik w kategorii: " liczba użytkowników w przeliczeniu na 100 mieszkańców" dzięki czemu GBP w Spytkowicach awansowała w tej kategorii na II miejsce w rankingu. Cieszą również zdobyte III -cie miejsca w kategoriach: " łączna liczba wypożyczeń na 100 mieszkańców" i " kwota wydana na zakup zbiorów - w przeliczeniu na 100 mieszkańców ".
" Bardzo dobre wyniki cieszą tym bardziej, że ciągle jesteśmy gminą wiejską liczącą niewiele ponad 10 tys mieszkańców " - podkreśla Wójt Gminy. Jednocześnie zapewnia, że Samorząd Gminy zadba by w przyszłości utrzymać ten poziom.
Osoby zainteresowane poszczególnymi danymi, zapraszamy do naszej galerii na krótką graficzną prezentację.
Remizy Małopolski dla OSP Bachowice
29 sierpnia w Rzykach podczas obrad Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Starosty Wadowickiego odbyła się uroczystość wręczenia promes na remont remiz strażackich. Z tej okazji do Rzyk w gminie Andrychów przyjechał Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Rafał Stuglik. Pan Marszałek wręczył 8 gminom promesy w ramach programu Remizy Małopolski. W tym gronie znalazła się także nasza Gmina, która otrzymała kwotę 35 tysięcy złotych (maksymalna możliwa wysokość dofinansowania w tym programie) na remont remizy OSP Bachowice.
Tym samym konsekwentnie realizujemy program remontu remiz strażackich i ich doposażania w niezbędny sprzęt, jaki rozpocząłem na początku kadencji. To będzie kolejny kompleksowy remont dla druhów strażaków w naszej Gminie, tym razem dotyczy OSP Bachowice i zostanie połączony ze środkami unijnymi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - nie ukrywa zadowolenia Mariusz Krystian.
W uroczystości wziął udział także Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Spytkowicach, druh Tadeusz Dębski.
Konwent Wójtów Burmistrzów i Starosty Wadowickiego.
29 sierpnia br. w Andrychowie spotkali się Włodarze gmin powiatu wadowickiego. Na zaproszenie burmistrza Andrychowa oraz Starosty Wadowickiego w tamtejszym Urzędzie Miejskim odbył się Konwent Wójtów, Burmistrzów i Starosty Wadowickiego. Przewodnim tematem tej części spotkania była kwestia budowy Szpitala Powiatowego. Starosta Wadowicki Pan Jacek Jończyk poinformował, że oczekuje od gmin deklaracji co do pomocy finansowej w tym zadaniu do 30 września br.
Druga część spotkania odbyła się w Rzykach, gdzie omawiano problematykę dotyczącą stanu dróg powiatowych oraz krajowych. W tym temacie głos zajął m.in. Wójt Gminy Spytkowice, Pan Mariusz Krystian, który po raz kolejny podniósł kwestię konieczności remontu drogi krajowej nr 44 oraz przebudowy skrzyżowania ulicy Oświęcimskiej (droga krajowa nr 44) z ul. Starowiejską (Ryczów - Kądzioły) z uwagi na coraz liczniejsze i niebezpieczne wypadki drogowe, jakie notorycznie zdarzają się w tym rejonie w ostatnim czasie. W odpowiedzi zastępca Dyrektora Generalnego GDDKiA poinformował, że w tym roku wyremontowany zostanie odcinek 2 km drogi biegnącej przez Gminę Spytkowice. Ponadto, feralne skrzyżowanie zaplanowano do przebudowy na lata 2013 - 2015, a do tego czasu zostaną podjęte kroki dotyczące lepszego oznakowania oraz uszorstnienia bardzo śliskiej nawierzchni.
Podniosłem również kwestię fatalnego stanu technicznego dróg powiatowych. Uważam, że oprócz strategii musi zostać przedstawiony przez Pana Starostę realny plan finansowania dróg powiatowych, w którym czarno na białym będziemy widzieć, które drogi i w jakiej kolejności będą remontowane. Bez tego ta strategia, tak jak poprzednie stanie się martwa. Tak jak w przypadku oczekiwań Pana Starosty w kwestii współfinansowania budowy szpitala przez Gminy, tak i ja oczekuję jasnej deklaracji, czy i która droga powiatowa na terenie mojej Gminy będzie remontowana w tej kadencji władz powiatowych - komentuje Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian.
Wyremontowano drogę rolniczą
W ramach modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych, w sołectwie Ryczów wyremontowano 1500 mb drogi rolniczej. Za kwotę 75 091, 50 zł - wykonano: mechaniczne wyrównanie, profilowanie i zagęszczenie powierzchni drogi, utwardzenie kruszywem podbudowy ( grubość 10 cm), wykonano nawierzchnię bitumiczną z frezu asfaltowego grubości 7 cm.
Pracę zostały sfinansowane z dotacji Zarządu Województwa Małopolskiego na " modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych" w kwocie 45 000 zł., oraz budżetu gminy."Środki przeznaczane przez Zarząd Województwa na wcześniej wspomniane cele, są niewielkie i zawsze wymagają wkładu własnego Gminy. Dlatego też inwestycje w poprawę stanu technicznego dróg rolniczych są ograniczone. Co roku z trudem udaje się wygospodarować pieniądze na gruntowny remont jednej drogi." - wyjaśnia Wójt Gminy.
BUDYNEK OSP SPYTKOWICE WYREMONTOWANY
W poniedziałek 30 lipca zakończono remont budynku OSP Spytkowice. Ostatni etap remontu rozpoczął się 09 lipca. Czyli trwał zaledwie 21 dni. W tym czasie " docieplono" 565 m2 elewacji budynku, wymieniono parapety podokienne, rynny i rury spustowe, a także inne obróbki blacharskie. Wartość wymienionych robót to kwota 72 640 zł. Środki pochodziły w całości z budżetu gminy.
Należy przypomnieć, że w roku poprzednim za kwotę ponad 246 tys zł wyremontowano część bojową i kulturalną budynku. Na te prace pozyskaliśmy środki zewnętrzne w kwocie 100 tys zł. Tym samym można uznać, że wyremontowano cały budynek OSP Spytkowice. Mamy nadzieję, że dobrze będzie służył nie tylko strażakom, ale całej społeczności.
Delegacja ze słowackiej gminy Divinka z wizytą w Spytkowicach.
27 lipca br. do naszej Gminy zawitała delegacja władz słowackiej gminy Divinka. To już drugie spotkanie obu Gmin w ramach nawiązanej współpracy przy realizacji projektu poprzez Euroregion Beskidy. W maju Wójt Gminy wraz z pracownikiem zajmującym się funduszami europejskimi pojechali na Słowację i nawiązali wstępne porozumienie, które właśnie pozytywnie sfinalizowano.
Goście zawitali u nas już o godzinie 9: 00 w osobach: Starosty Gminy Divinka Michała Krśko i pracownika współpracującego ze starostą w tamtejszym samorządzie. Podczas spotkania w Urzędzie Gminy podpisano deklarację współpracy potrzebną do złożenia stosownych dokumentów wnioskujących o dofinansowanie działań.
Wójt Gminy potwierdził ważność wizyty, nie tylko w zakresie nawiązania dwustronnej współpracy, ale także możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjno - kulturalnych w naszej Gminie. Każda możliwość pozyskania środków europejskich musi być przez nas bezwzględnie wykorzystana. Zdaję sobie sprawę, że to już końcówka funduszy unijnych, dlatego jest bardzo ważne, aby wykorzystać każdą możliwość uzyskania dofinansowania naszych działań ze środków Unii Europejskiej. Robimy to dla naszych Mieszkańców i sołectw w których żyją, po to, aby miały one możliwość rozwoju - podsumował Wójt Gminy Mariusz Krystian.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie wyremontowanego budynku Domu Strażaka w Spytkowicach oraz przegląd nowo zakupionego samochodu bojowego OSP Spytkowice. W dalszej części wizyty, gościł nas proboszcz Parafii Spytkowice, ksiądz Dziekan Józef Piwowarski, który oprowadził gości po wnętrzu zabytkowego Kościoła parafialnego w Spytkowicach.
Goście zakończyli wizytę w godzinach popołudniowych, zapowiadając dłuższy tym razem pobyt w ramach realizacji projektu.
Nowy chodnik przy ul. Zamkowej już jest!
Z przyjemnością informujemy, o ukończeniu modernizacji chodnika przy ul. Zamkowej w Spytkowicach. Za kwotę 60 tysięcy złotych, przebudowano odcinek o długości 185 m w pasie drogowym drogi powiatowej Spytkowice- Miejsce- Smolice- Palczowice. Gmina Spytkowice, jako inwestor, dołożyła wszelkich starań, by poprawić bezpieczeństwo pieszych, szczególnie przy tak dla ruchu newralgicznym miejscu, jak otoczenie Urzędu Gminy, poczty i straży pożarnej. Wymieniono istniejącą zniszczoną nawierzchnię bitumiczną na nawierzchnię z kostki betonowej. Wyremontowano zjazdy, wbudowano nowe krawężniki. Regulacji poddano również wpusty deszczowe, co jest niezwykle istotne w działaniach zapobiegających powodzi. Całość inwestycji sfinansowano ze środków własnych Gminy.
Trzecie miejsce w półfinale Małopolskiego Festiwalu Smaku dla Państwa Ortmanów z Ryczowa
Niedziela 24 czerwca dla Państwa Marii i Władysława Ortmanów z Ryczowa, okazała się bardzo szczęśliwym dniem. Uczestnicząc w ósmym półfinale Małopolskiego Festiwalu Smaku w Wadowicach, zdobyli III miejsce i awans do finału, który odbędzie się w Krakowie 25 i 26 sierpnia.
Jak podkreślają media i komentatorzy : "Małopolski Festiwal Smaku to największy konkurs potraw regionalnych w kraju. Między innymi dzięki niemu Chleb Prądnicki, Kiełbasa Lisiecka, góralski Oscypek otrzymały tytuł Produktu Regionalnego i zostały zarejestrowane w Międzynarodowym Rejestrze Produktów Regionalnych. Otrzymanie takiego tytułu i certyfikatu chroni przed podróbkami oraz piractwem." Właśnie dlatego III miejsce w tym konkursie to wielki sukces mieszkańców naszej gminy.
Państwo Ortmanowie do konkursu zgłosili produkt o nazwie: " miód nawłociowo - wielokwiatowy" - zebrany w rodzinnej pasiece. Zdobycie nagrody nie było najważniejszym celem. Jak co roku, nasi pszczelarze uczestnicząc w tego typu imprezach, przede wszystkim promują naturalny produkt, pokazując jego walory smakowe. Zdobycie III miejsca pozwoli zaprezentować ten wyjątkowy smak większej liczbie osób.
Z rozmowy jaką udało nam się przeprowadzić z Panem Ortmanem wynika, że nie istnieje żadna receptura na smaczny miód. Po prostu miód "robią" pszczoły. On jedynie dba o to, by miały wszystko co potrzeba. Uczciwe podejście, cierpliwość i pracowitość - tego nie może zabraknąć. W tajemnicy Pan Władysław przyznaje: " do tego wszystkiego jest potrzebna żona" - i zupełnie serio, wielokrotnie w rozmowie podkreśla - jak ważna jest ich wspólna praca.
Państwo Ortmanowie wiedzę czerpią ze swojego dwudziestoletniego doświadczenia, a także z aktywnej działalności w Polskim Związku Pszczelarskim i jego lokalnych kołach. Jak widać to wszystko daje bardzo pozytywny efekt.
Ulica Górki w Spytkowicach - wyremontowana.
Mieszkańcy ul. Górki w Spytkowicach, wreszcie doczekali się remontu swojej drogi. Za kwotę 249 tys. zł naprawiono 800 mb najbardziej zniszczonej nawierzchni mineralno-bitumicznej. Inwestycja jest współfinansowana z promesy ministerialnej na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Kwota dotacji to 198 533 zł., pozostała część to środki gminne. W ramach remontu położono 3200 m2 , dziesięciocentymetrowej masy bitumicznej, wykonano 889 m2 podbudowy korpusu drogi, 70 mb odwodnienia, 800 m2 poboczy i 12 mb przepustów na zjazdach.
Awanse nauczycieli.
W dniu 27 czerwca br. w Urzędzie Gminy Spytkowice sześcioro nauczycieli otrzymało awans na stopień nauczyciela mianowanego. Do grona 36 nauczycieli mianowanych spośród 131 nauczycieli zatrudnionych w szkołach gminy Spytkowice dołączyli: Bożena Bąk nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 2 w Spytkowicach, Katarzyna Moskała nauczyciel Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Spytkowicach, Barbara Zbigniewicz nauczyciel Szkoły Podstawowej w Miejscu, Sylwia Przejczowska nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach oraz dwóch nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie : Jadwiga Sołtys oraz Andrzej Gruszczyński. Przy wręczaniu zaświadczeń obecny był Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian - przewodniczący komisji, Pan Józef Żegliński starszy wizytator wadowickiej Delegatury Kuratorium Oświaty, eksperci powołani do Komisji oraz Dyrektorzy szkół. Część uroczysta poprzedzona była egzaminem, w którym nauczyciele wykazali się wiedzą i umiejętnościami w zakresie edukacji i oświaty.
Unijne pieniądze na gospodarkę odpadami
Kolejny nasz projekt otrzyma unijne wsparcie finansowe. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie: " Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" otrzymamy kwotę 200 tys. zł na rozbudowę sytemu zbiórki,segregacji i wywozu odpadów komunalnych. Dofinansowanie stanowi 60% kosztów kwalifikowanych. Za te pieniądze zostaną zakupione m.in. : samochód z zabudową kontenerową wraz z niezbędnym wyposażeniem (kontener siatkowy, nadwozie kontenerowe z bocznym ramieniem załadowczym), mobilna linia sortownicza, 1100 - litrowe pojemniki do segregowanej zbiórki odpadów komunalnych 50szt). Urządzenia zostaną przekazane Zakładowi Usług Komunalnych. Inwestycja ta ma bezpośredni związek z wejściem w życie tzw. " ustawy śmieciowej"i koniecznością przystosowania ZUK-u do jej wymogów.
Milion złotych na remont dróg dla Gminy Spytkowice!!!
Już chyba tradycją stały się informacje o kolejnych środkach zewnętrznych, jakie udaje pozyskać się Wójtowi Gminy na inwestycje w naszym samorządzie.
Tym razem informacja ta ma charakter wyjątkowy, gdyż mowa jest o ogromnej kwocie miliona złotych uzyskanej ze środków rządowych na usuwanie skutków powodzi. Dzięki tym pieniądzom remontowi poddane zostaną ulice w sołectwach: Spytkowice, Bachowice, Miejsce i Ryczów, tj. ulice: Dębowa, Pod Borem, Na Wzgórzach, św. Bartłomieja, Dworska, Jeziorna, Wróblówki, Ogrodowa, Kwiatowa.
W ten sposób dzięki aktywności władz Gminy w sposób znaczący poprawi się stan nawierzchni naszych dróg. Początek prac remontowych powinien nastąpić w drugiej połowie sierpnia.
I Festiwal Orkiestr Dętych Doliny Karpia
W niedzielę na boisku w Ryczowie odbył się I Festiwal Orkiestr Dętych Doliny Karpia. Impreza zorganizowana po raz pierwszy cieszyła się sporym zainteresowaniem.
Patronat medialny nad imprezą objęły Małopolska Kronika Beskidzka wraz z portalami regionalnym - beskidzka24.pl i lokalnym ryczow24.pl.
Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Spytkowice, Gminny Ośrodek Kultury w Spytkowicach oraz Stowarzyszenie Doliny Karpia. Wzięło w niej udział 6 orkiestr, a mianowicie: Orkiestra Dęta z Ryczowa, z Zatora, z Zygodowic, z Osieka, z Głebowic, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sosnowic. Przybyli znamienici goście, min. poseł Tadeusz Arkit, wicestarosta wadowicki Marta Królik, włodarze większości gmin Dolina Karpia, księża z parafii gminy Spytkowice, przewodniczący oraz radni Rady Gminy Spytkowice, sołtysi, dyrektorzy szkół, sekretarz oraz kierownicy jednostek gminy Spytkowice, mieszkańcy gminy, doliny karpia, oraz miłośnicy orkiestr dętych z innych okolic.
Imprezę rozpoczęła słowem wstępu i przywitaniem wszystkich przybyłych na tę uroczystość Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach - Ewa Byrska. Następnie bohaterowie festiwalu - orkiestry dęte przemaszerowały przed scenę. I tak w kolejności zaprezentowały się:
- przedstawiciele gospodarzy, czyli orkiestra dęta z Ryczowa - kapelmistrz Jerzy Gawęda
- orkiestra dęta z Zatora - kapelmistrz Bartosz Gacia
- orkiestra dęta z Osieka - kapelmistrz Leszek Górkiewicz
- orkiestra dęta z Zygodowic - kapelmistrz Daniel Mruczek
- młodzieżowa orkiestra dęta z Sosnowic - kapelmistrz Gabriela Jaskiernia
- amatorska orkiestra dęta z Głębowic - kapelmistrz Adam Sala
Wykonali oni wspólnie swój nieformalny hymn "Orkiestry Dęte", po czym kolejno prezentowały swój repertuar na scenie. Orkiestry wykonywały w tak piękny sposób swoje utwory, że praktycznie braw nie było końca. Widownia była zachwycona występami.
Dzieci także mogły bardzo miło spędzić niedzielne popołudnie. Mogły korzystać z wielu atrakcji, jakie zostały dla nich przygotowane. Niektórzy wykorzystali ten czas skakając na dmuchanej górze oraz ślizgając się na zjeżdżalni. Inni biorąc udział w konkursach, zdobywali atrakcyjne nagrody.
Po skończonych koncertach, Wójt Gminy Spytkowice Pan Mariusz Krystian wręczył na ręce kapelmistrzów pamiątkowe statuetki, które mamy nadzieję, że będą stanowić pamiątkę i miłe wspomnienie festiwalu.
Dziękujemy wszystkim, którzy skierowali w naszą stronę słowa podziękowania, co utwierdziło nas w przekonaniu, że wysłuchanie tylu wspaniałych utworów, w wykonaniu tak wspaniałych muzyków i ich dyrygentów, dostarczyło wszystkim wiele radości i zadowolenia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom festiwalu, wszystkim gościom i wspaniałej publiczności, która tak ciepło i serdecznie przyjęła uczestników.
Halina Kunicka śpiewała w popularnej piosence, że w orkiestrach dętych jakaś przedziwna siła, która sprawia, iż można się w nich zakochać. Ta miłość trwa już od wielu lat. Uwielbiały je nasze babcie i nasze mamy, podziwiają je także młodsze pokolenia słuchaczy. A że temat ten wciąż aktualny, świadczył o tym tenże festiwal.
Izba regionalna
Podczas I Festiwalu Orkiestr Dętych Doliny Karpia nastąpiło uroczyste otwarcie Izby Regionalnej, która jest dziełem Stowarzyszenia Przyjaciół Ryczowa i Półwsi oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Ryczowa. Stowarzyszenie, którego Prezesem jest Pan Krzysztof Gierek, ma na celu działalność opiekuńczą, oświatową, edukacyjną, kulturalną
i wychowawczą. Członkowie proponują bogatą ofertę kulturalną dla dzieci, młodzieży
i dorosłych. Organizują wycieczki, plenery malarskie, imprezy profilaktyczne, turnieje piłkarskie, wystawy, warsztaty. Promują również dziedzictwo kulturowe, czego dowodem jest powstała Izba Regionalna. Znajdują się w niej przedmioty i narzędzia używane dawniej, oraz wystawa starych fotografii, rękodzieło wyrabiane przez naszych artystów ludowych.
Wszystkich zainteresowanych ZAPRASZAMY
Jednogłośne absolutorium dla Wójta Gminy Spytkowice!
20 czerwca br. miały miejsce obrady XXII Sesji Rady Gminy Spytkowice, których bardzo ważnym elementem był punkt dotyczący udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy z tytułu wykonania budżetu Gminy w 2011 roku.
Absolutorium budżetowe jest tak naprawdę akceptacją działań Wójta dotyczących wykonywania budżetu w danym roku. Budżet uchwalany jest przez Radę Gminy, natomiast wykonanie tej Uchwały należy do Wójta.
Procedura absolutoryjna jest bardzo obszerna. Rozpoczyna ją złożone sprawozdanie w wykonania budżetu jakie wpływa od Wójta do Rady Gminy oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jest to instytucja, która kontroluje gospodarkę finansową Gminy. RIO (Regionalna Izba Obrachunkowa) wydaje opinię dotyczącą wykonania budżetu, natomiast w imieniu Rady to wykonanie kontroluje Komisja Rewizyjna. W naszym przypadku obie opinie były pozytywne, stąd też wniosek do Rady Gminy o udzielenie absolutorium.
Dużym sukcesem Wójta było głosowanie, w którym absolutorium udzielono jednogłośnie. Tym samym Rada Gminy wyraziła poparcie i uznanie dla działalności Wójta w roku 2011, przede wszystkim w zakresie działań o charakterze społecznym i inwestycyjnym.
Dziękując Radzie Gminy za udzielone absolutorium, Pan Mariusz Krystian podziękował wszystkim pracownikom Urzędu Gminy oraz Jednostek Organizacyjnych Gminy za pracę i zaangażowanie w wykonaniu tego budżetu. Następnie przedstawił obszerną prezentację ukazującą realizację budżetu w 2011 roku w jego najważniejszych aspektach.
W zakresie dochodów dużym sukcesem było zwiększenie dochodów Gminy. Plan zakładał pozyskanie dochodów na poziomie prawie 23 mln zł, zaś udało się to zwiększyć do poziomu ponad 25 mln zł.
W zakresie wydatków inwestycyjnych szczególnie cieszy fakt, że udało się je zrealizować na poziomie ponad 4 mln 200 tysięcy złotych, co stanowi wzrost w stosunku do roku 2010. Na szczególną uwagę zasługuje informacja, że ponad 41% tej kwoty pochodziło ze źródeł zewnętrznych. Tym samym wydatki te w tej wielkości nie obciążały bezpośrednio dochodów własnych Gminy.
Bardzo ważnym elementem środków zewnętrznych są środki unijne. Tych pozyskaliśmy rekordową ilość, bo ponad 1 mln 154 tys zł. Należy pamiętać, że środki te udało się przyprowadzić na inwestycje remontowe, tym samym uniknęliśmy zaciągania niepotrzebnych pożyczek i zwiększenia zadłużenia Gminy.
Poniższe zestawienia tabelaryczne i wykresowe prezentują wykonanie budżetu w jego wybranych aspektach.
Z ważniejszych wydarzeń budżetowych należy wspomnieć o uruchomieniu całorocznych świetlic środowiskowych w Spytkowicach, Ryczowie, Bachowicach, Półwsi i Miejscu. Ponadto Gmina wsparła rodziców dzieci niepełnosprawnych organizując system dowozu dzieci do ośrodków szkolno wychowawczych w Oświęcimiu, Kaczynie i Skawinie.
Niewątpliwym "hitem" roku okazały się bezpłatne porady prawne dla Mieszkańców, z których w 2011 roku skorzystało ponad 400 osób. To ogromna pomoc w ciężkich czasach i trudnych momentach życiowyc, z jakimi muszą zmagać się nasi Mieszkańcy, w sytuacji, gdzie większości nie stać na bardzo drogie usługi prawnicze.
Wg danych Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej na III kwartał ubiegłego roku w gminie Spytkowice jako nielicznej w powiecie wadowickim udało się uniknąć wzrostu poziomu bezrobocia. Niewątpliwie przyczyniła się do tego aktywna polityka Urzędu Gminy i szeroki system organizowania prac interwencyjnych, staży i robót publicznych. Udało się w ten sposób stworzyć ponad 90 miejsc pracy.
Nasza Gmina aktywnie włączyła się w prowadzenie polityki przeciwpowodziowej. Zorganizowano system robót publicznych, dzięki którym usuwano szkody na rowach melioracyjnych, tym samym zwiększając nasze bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych. Ponadto m.in. dzięki staraniom Wójta Gminy w ubiegłym roku na szeroką skalę rozpoczęły się prace remontowe na potoku Spytkowickim oraz wale cofkowym w Miejscu oraz wale wiślanym na Lipowej. Chociaż jest to tylko część potrzebnych w tej dziedzinie prac, należy podkreślić, że wydatnie podniosły one poziom bezpieczeństwa powodziowego w naszej Gminie.
Rok 2011 obfitował również w wydarzenia kulturalne i sportowe. Gmina uczestniczyła w organizacji turniejów piłkarskich, imprez plenerowych, wystaw historycznych, wspomagała finansowo i materialnie stowarzyszenia i organizacje społeczne.
Już dzisiaj analizując mój program wyborczy można powiedzieć, że został on wykonany, lub też jest wykonywany w sposób zdecydowany. Jestem przekonany, że ludzie, którzy poparli mnie i mój komitet wyborczy, Ci wszyscy którzy nam zaufali, mają poczucie, że to zaufanie zostało spełnione, że to co obiecałem realizuję w sposób konsekwentny. Dziś mogę stanąć przed Radą Gminy i Mieszkańcami z podniesioną głową przedstawiając to, co wykonałem dla całej społeczności w 2011 roku - podsumował swoje wystąpienie Wójt Gminy Pan Mariusz Krystian
Nagrody finansowe dla najlepszych uczniów.
Już po raz drugi w naszej Gminie wręczono nagrody dla najlepszych uczniów w kategorii Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Nagrody te fundowane są ze środków prywatnych Wójta Gminy oraz Radnych Rady Gminy Spytkowice. Stanowią wyraz uznania dla wysiłku i pracy w zdobywaniu wiedzy przez naszych uczniów.
W tym roku wręczenie nagród odbyło się w sposób uroczysty podczas obrad XXII Sesji Rady Gminy. Zaproszono na nią nagrodzonych uczniów oraz ich rodziców, a także Dyrektorów Szkół. Nagrody wręczał Wójt Gminy oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Jerzy Piórowski.
W krótkim Wystąpieniu Pan Wójt i Przewodniczący Rady Gminy podkreślili zaangażowanie i pracę samych uczniów w uzyskanie tak wysokich wyników w nauce oraz wyrazili szacunek i uznanie dla ich rodziców, a także nauczycieli. Podkreślili, że w obecnych czasach należy dostrzegać trud i wysiłek młodego pokolenia, które chce się kształcić i zdobywać wiedzę. Prosili także Dyrektorów Szkół, aby promować tych uczniów w szkolnej społeczności.
Nagrody otrzymali:Miejsce upamiętniające Sługę Bożego O. Rudolfa Warzechę otwarte!!!
W niedzielę 17 czerwca w wadowickim sanktuarium Św. Józefa- Karmelitów Bosych, odbyły się uroczystości upamiętniające Sługę Bożego- O. Rudolfa Stanisława Warzechę.
Ważnym ich elementem było otwarcie miejsca pamięci Ojca Rudolfa, które poświęcono i otwarto w kaplicy, przy Ołtarzu głównym. Wśród licznych zebranych była rodzina i przyjaciele Ojca, a także Ci, którzy pamiętali, jak wielkim, a zarazem skromnym był człowiekiem. Patronat nad uroczystościami objęli: Wójt Gminy Spytkowice, Starosta Wadowicki oraz Burmistrz Miasta Wadowice.
Kazanie mszalne zostało wygłoszone w sposób przejrzysty i ciepły, czym choć trochę przybliżono, jak pobożnym i dobrodusznym człowiekiem był Ojciec Rudolf. Urodzony w 1919 roku w Bachowicach, wykształcony przez Karmelitów Bosych w Wadowicach, pracował jako duszpasterz i wychowawca w wielu klasztorach - Krakowie, Czernej, Przemyślu, Kluszkowcach i w Wadowicach. Zasłynął jako dobry spowiednik, kierownik duchowy, a przede wszystkim kapłan niezwykle wrażliwy na potrzeby ludzkie. Mówiono o nim "kapłan z otwartymi oczami". Wiele swego serca i sił włożył w pomoc potrzebującym. Po dziś dzień wspomina się Jego wizyty w przyklasztornym szpitalu (istniał do roku 1991). Często tam przychodził, by wspierać chorych na duchu, spowiadać ich, udzielając sakramentu chorych, a nierzadko także ofiarowywać leki, które otrzymywał od znajomych z zagranicy. Zmarł w opinii świętości w 1999 roku. Początkiem 2011 roku nastąpiło uroczyste otwarcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Ojca Rudolfa Warzechy.
Po pełnej wspomnień Mszy Świętej, poświęcono miejsce pamięci Ojca Rudolfa, które znajduje się w kaplicy sanktuarium. Wydarzenie to było szczególnie ważne, gdyż otwarcie tego miejsca odbyło się przy finansowym wsparciu naszej Gminy.
"Ojczyzna ojca Rudolfa" - te słowa o Bachowicach wypowiedział Ojciec Święty Jan Paweł II, przyjmując na audiencji proboszcza tamtejszej parafii ks. Jana Bobrka. Nie wyobrażam sobie, aby nasz samorząd nie uczestniczył aktywnie w tak szczególnym wydarzeniu. Jestem dumny, że właśnie stąd pochodzi tak wielki, a zarazem skromny człowiek, który trwale zapisał się w naszej historii i pamięci. Swoją kadencję niejako rozpoczynałem od udziału w inauguracji procesu beatyfikacyjnego O Rudolfa. Wraz z upływem czasu coraz bardziej poznaję tego wybitnego zakonnika i jego życie, które może stać się inspiracją w wielu ważnych i trudnych momentach życia - powiedział Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian.
Następnie udano się na pobliskie boisko, gdzie świętowano podczas "Festynu na Karmelu". Dla przybyłych zagrała Orkiestra Strażacka OSP Chocznia, Rozśpiewane Nutki SPSK Stanisław Górny, zespół Zielony Szlak z Myślenic. Nie zabrakło również naszych rodaków z całej Gminy, a przede wszystkim dzieci i nauczycieli z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bachowicach, a także Pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Zabawę uświetnił pokaz wadowickiej straży pożarnej. Wśród licznych atrakcji przeprowadzono m.in. konkurs wiedzy o Ojcu Rudolfie, aukcje prac środowisk twórczych i konkurencje sportowe.
102 rocznica urodzin Pani Katarzyny Jarguz - mieszkanki Bachowic
16 czerwca 2012 roku Pani Katarzyna Jarguz obchodziła 102 rocznicę urodzin. W związku z tak doniosłym i wspaniałym wydarzeniem, z życzeniami do Pani Katarzyny przybyli: Pan Mariusz Krystian - Wójt Gminy Spytkowice oraz Pani Anna Dzidek - Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, którzy wręczyli list gratulacyjny, bukiet kwiatów, słodycze oraz upominek. Jubilatce w jej rodzinnym domu towarzyszyła najbliższa rodzina: syn Józef wraz z żoną Marią oraz wnuk Michał.
Pani Katarzyna Jarguz przez całe życie zajmowała się wychowywaniem dzieci oraz prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Urodziła trzech synów. Doczekała się dziewięciu wnuków i siedmiu prawnuków.
Z okazji urodzin cała społeczność Gminy Spytkowice życzy Pani Katarzynie jeszcze wielu lat życia w zdrowiu oraz wszelkiej pomyślności.
Ulice wyremontowane!
Zakończył się I etap prac drogowych. Remontowi poddane zostały ulice: Długa, Górna i Widokowa. Za kwotę 540 541, 92 zł wykonano podbudowę asfaltową, nawierzchnię ścieralną oraz uzupełniono pobocza drogi frezem asfaltowym. Ponadto częściowo udrożniono przepusty i wykonano na nich bariery zabezpieczające.
Na ulicy Widokowej nastąpił II etap budowy drogi polegający na korytowaniu podłoża, wykonaniu podbudowy i nawierzchni z kruszyw naturalnych. Bardzo ważnym elementem jest także odwodnienie, które uzupełnia i zapewnia większą trwałość budowanej nawierzchni.
To nie koniec inwestycji drogowych w naszej Gminie. Obecnie remontowi poddawana jest ul. Górki. Prawdopodobnie uda się jeszcze w tym roku wyremontować jeszcze kilka dróg gminnych.
Kolejne pieniądze dla Gminy Spytkowice!
Tym razem z programu "Małopolskie Remizy" udało się pozyskać kwotę 35 tysięcy złotych. Zostaną one przeznaczone na remont remizy strażackiej OSP Bachowice. Zmiana ulegną część bojowa i socjalna pomieszczeń strażackich m.in. garaże, zaplecze kuchenne oraz sala narad. Prace zostaną wykonane podczas remontu jakiemu w jesieni tego roku zostanie poddany Wiejski Dom Kultury w Bachowicach.
" DZIECIĘCY WÓJT GMINY 2012 "
Piątek, 8 czerwca dla siedmioletniej Roksany Berniak ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Spytkowicach, był dniem szczególnym. Jako " Dziecięcy Wójt Gminy", w tym dniu sprawowała swoją funkcję. Do Urzędu Gminy przybyła w asyście swoich rodziców.
Następnie w towarzystwie Wójta Gminy rozpoczęła "urzędowanie". Na początek zapoznała się ze swoim "nowym miejscem pracy". Biuro Wójta, to bardzo przyjemne miejsce. Jest wszystko co potrzeba i niczego w nadmiarze. Tu podejmuje się ważne decyzje. Sekretariat i inne referaty też OK ! Pracownicy robią wszystko by podejmowane decyzje były trafne . "Pani Wójt" została przyjęta z dużą serdecznością.
Na koniec "wizyta w terenie". Wspólnie z rodzicami, Wójtem, pracownikami Urzędu, Inspektorem Nadzoru i przedstawicielem wykonawcy, "Pani Wójt" dokonała "odbioru technicznego" wyremontowanej nawierzchni drogi gminnej ul. Górna w sołectwie Półwieś. Dopełniła tego obowiązku składając swój podpis.
Należy przypomnieć, że Roksana została wybrana "Dziecięcym Wójtem Gminy" w dniu 3 czerwca w czasie obchodów Gminnego Dnia Dziecka w Bachowicach. Tytuł ten zapewniła sobie wygrywając konkurs plastyczny pt " Gmina moich marzeń". Nagrodzoną pracę Roksany prezentujemy w naszej fotogalerii, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy.
Gmina Spytkowice członkiem Stowarzyszenia " Region Beskidy"
Od dnia wczorajszego tj. 30 maja 2012r. - nasza Gmina, formalnie i oficjalnie jest członkiem Stowarzyszenia " Region Beskidy". Tym samym dołączyliśmy do grona 33 gmin i 4 powiatów, tworzacych to Stowarzyszenie. " Celem naszego członkostwa, jest rozwój naszej Gminy i regionu " - podkreśla Mariusz Krystian Wójt Gminy Spytkowice, który na wczorajszym Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia " Region Beskidy" odebrał certyfikat potwierdzający nasze członkostwo w Stowarzyszeniu. " Będąc członkiem tej organizacji wspólnie z partnerami z Czech i Słowacji tworzymy Euroregion Beskidy, co zdecydowanie zwiększa nasze szanse rozwojowe m.in poprzez kontakty i możliwość pozyskiwania funduszy europejskich ." - wyjaśnia Wójt.
Wzajemna współpraca jest bardzo ważnym elementem wdrażania programów unijnych i wykorzystywania "cywilizacyjnej szansy" jaką dają nam pieniadze unijne. Euroregion, to kolejny krok jaki robi nasza Gmina, by zwiększyć udział środków zewnętrznych w gminnych inwestycjach.
Współpraca transgraniczna z gminą Divinka
Gmina Spytkowice rozpoczęła nowy etap współpracy międzygminnej, tym razem transgranicznej, dzięki wstąpieniu do stowarzyszenia "Region Beskidy". W ten sposób będziemy mogli występować o finansowanie projektów m.in. w zakresie kultury oraz spraw społecznych oraz aktywności obywatelskiej. Aby to umożliwić potrzebne jest nawiązanie partnerskiej współpracy przy realizacji projektu z gminą po stronie słowackiej. W tym celu Wójt Gminy Mariusz Krystian udał się do Słowackiej gminy Divinka, która wyraziła chęć przystąpienia do projektu i nawiązania współpracy. Tym, samym spełniliśmy podstawowy warunek przy składaniu wniosku o dofinansowanie zadania w ramach Euroregionu Beskidy. Nie jest to jeszcze etap nawiązywania relacji z Gminą partnerską, ale stanowi bardzo ważny element pozyskania takiej gminy w przyszłości - powiedział Wójt Gminy Mariusz Krystian.
Divinka jest niewielką (ok 1000 mieszkańców) gminą w powiecie Żilina na Słowacji. Jej starostą jest Michal Krśko. Sama chce realizować projekt w zakresie stworzenia miejsca wypoczynku mieszkańców. Spotkanie zakończyło się ustaleniem wstępnej deklaracji współpracy, której ostateczny finał nastąpi w najbliższych tygodniach w ramach rewizyty słowackiej delegacji w Spytkowicach.
Dziedzictwo Spytkowic uratowane !
Odnalezione w naszej gminie na terenie siedziby OSP Spytkowice "PROTOKOŁY RADY GMINY SPYTKOWICE Z LAT 1913-1936" - składały się z dwóch poszytów rękopiśmiennych zszytych maszynowo, prawdopodobnie gotowych zeszytów (wys. 34 cm, szer. 22 cm, grubość bloku 4,4 cm, 310 kart), zapisywanych chronologicznie. Tekst kronik pisany wieloma charakterami pisma, różnymi atramentami i ołówkami, na dwóch rodzajach maszynowego krótkowłóknistego papieru. Tom I w przeszłości posiadał oprawę w płótno z okładziną z czarnego papieru. Poszyty przez długie lata były przechowywane w bardzo złych warunkach, które doprowadziły do dużego wzrostu mikroorganizmów, ściemnienia papieru i przyśpieszenia procesu degradacji. Karty zewnętrzne miały duże ubytki i wykruszenia, spowodowane rozwojem grzybów mikroskopowych, co było widoczne w postaci drobnych czarnych nalotów i punkcików na powierzchni kart i w miejscach stykania się z papierem zawilgoconych nici, którymi zszyto poszyty. Kroniki były również zniszczone przez gryzonie - widoczne przegryzienia przez wiele sąsiadujących kartek. Papier był bardzo zabrudzony, zażółcony, osłabiony i spękany na całej powierzchni, miał liczne zaplamienia i zacieki.
Konserwacja miała na celu przywrócenie "Protokołom Rady Gminy..." wszystkich właściwości mechanicznych, konstrukcyjnych i wystawienniczych oraz połączenie dwóch poszytów w jeden oprawiony wspólnie.
Wykonawcami prac konserwacyjnych zabytku rękopiśmiennego była firma:
AMC SZTUKA, Kraków
Dyplomowany konserwator dzieł sztuki - mgr Aleksandra E. Ciesielczyk, mgr Marek Ciesielczyk.
Prace konserwatorskie przebiegały w następującej kolejności:
- wykonanie dokumentacji opisowej i fotograficznej przed rozpoczęciem prac,
- dezynfekcja obiektu ,
- foliacja konserwatorska,
- demontaż wszystkich kart,
- oczyszczenie mechaniczne kart z zabrudzeń powierzchniowych,
- odkwaszanie kart i ich prostowanie w prasie,
- uzupełnianie ubytków i wzmocnienie osłabionych miejsc bibułką japońską,
- złożenie kart w jeden blok,
- uszycie składek zgodnie z oryginałem,
- wykonanie nowej oprawy ze skóry cielęcej z wykończeniem woskowym,
- wykonanie pudła ochronnego,
- wykonanie dokumentacji po zakończeniu prac.
Dodatkowo Pracownia dokonała digitalizacji (ucyfrowienia metodą skanowania) "Protokołów..." w celach: archiwizacji obiektu, ochrony oryginału przed zniszczeniem i możliwości udostępniania użytkownikom.
Jest to bardzo ważny element zachowania naszej tożsamości kulturowej i historycznej. Pomimo tego, że sygnały o istnieniu rękopisu znane były już wcześniej dopiero teraz, dzięki moim staraniom oraz pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - zabytek ten został zachowany i odrestaurowany. Apeluję do Mieszkańców, że jeśli mają wiedzę o istnieniu takich kronik na terenie Gminy Spytkowice jest więcej, bardzo proszę o rozmowę ze mną, gdyż Gmina na pewno nie będzie przechodziła obojętnie wobec zadań o takim charakterze - podsumowuje Wójt Gminy Mariusz Krystian
Wersję cyfrową oraz kopię papierową można oglądać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach
Powstał Konwent Wójtów, Burmistrzów i Starosty Wadowickiego
23 maja 2012 roku w Lanckoronie, powołano Konwent Wójtów, Burmistrzów i Starosty Wadowickiego. Będzie to forum wspomagające partnerskie współdziałanie pomiędzy samorządami Gmin i samorządem Powiatu Wadowickiego.
Inicjatorem powołania Konwentu był Starosta Wadowicki Jacek Jończyk. Gospodarzem uroczystości była Pani Wójt Gminy Lanckorona Zofia Oszacka. Według Starosty "Konwent stanowić będzie przejaw wolnej woli władz samorządowych wynikającej z potrzeby wymiany doświadczeń i informacji oraz ustalania obszarów współpracy w celu realizacji wspólnych interesów dla dobra i rozwoju lokalnych społeczności - mieszkańców gmin i powiatu wadowickiego" .
Deklaracja, podobnie jak Regulamin Konwentu zostały przyjęte jednogłośnie, a następnie podpisane przez Wójtów i Burmistrzów.
Zdaniem Wójta Gminy Spytkowice Mariusza Krystiana powołanie Konwentu jest bardzo ważnym działaniem, które może przyczynić się do integracji samorządów powiatu wadowickiego ,a przede wszystkim przedstawienia na szerokim forum wszystkich istotnych problemów dotyczących powiatu. Wójt podkreślił, że do tej pory w świadomości powiatu istniały przede wszystkim problemy dotyczące budowy Szpitala Powiatowego, Beskidzkiej Drogi Integracyjnej oraz Zbiornika w Świnnej Porębie. Dzięki tej płaszczyźnie współpracy będzie można artykułować i przedstawiać niezwykle ważne problemy, nie tylko dla naszej gminy ale również tej części powiatu. Chodzi przede wszystkim o skuteczną ochronę przeciwpowodziową, włączenie linii kolejowej Skawina - Spytkowice - Oświęcim do szybkiej kolei aglomeracyjnej Krakowa, remont drogi krajowej nr 44 oraz połączenie gminy Spytkowice i całego powiatu wadowickiego poprzez most na rzece Wiśle z drogą wojewódzką nr 780 i dalej z autostradą A4 poprzez węzeł Rudno.
W części roboczej spotkania omówiono aktualną sytuację samorządów w obliczu nowej Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz dyskutowano nad strategią inwestycji na drogach powiatowych na lata 2013 - 2020.
NOWA DROGA DO CMENTARZA W BACHOWICACH
Mieszkańcy Bachowic od dwóch tygodni, do cmentarza mogą dotrzeć korzystając z wyremontowanej drogi. W ciągu kilkunastu lat użytkowania poprzednia nawierzchnia uległa niemalże całkowitemu zniszczeniu. Nie pomagały nawet wykonywane corocznie cząstkowe naprawy. Wyremontowany fragment drogi ulegał ponownemu zniszczeniu. Tak dłużej być nie mogło, dlatego Wójt Gminy wraz z Radnymi, przy ustalaniu budżetu na rok 2012 zadecydowali o konieczności naprawy całej drogi wraz z przyległym parkingiem. Za kwotę 91 560 zł wyremontowano łącznie 1750 m2 nawierzchni jezdni i utwardzono 308 m2 poboczy. Poprawiono również profil jezdni. Remont sfinansowano w całości ze środków budżetowych Gminy.
BĘDZIE BEZPIECZNIEJ !! WAŁ PRZECIWPOWODZIOWY NAPRAWIONY !!
Chociaż prace remontowe wału przeciwpowodziowego w sołectwie Lipowa ciągle trwają, a termin ich zakończenia zaplanowano na 31 października 2012 roku. Już teraz możemy powiedzieć, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Za kwotę 2 mln 355 tys zł . Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie wyremontuje łącznie 1478 mb wału, w tym zniszczony wiosną 2010r. - wał w sołectwie Lipowa. Remont jest realizowany ze środków unijnych - PROW na lata 2007-2013.
To właśnie w maju 2010 roku mieszkańcy tej miejscowości przeżyli chwile grozy. Od wczesnych godzin rannych trwało umacnianie wału, który przepuszczał wodę. Groziło jego całkowite przerwanie i zalanie znacznej części naszej gminy tj. - sołectwa Lipowa i gruntów sołectw: Ryczów-Chałpki i Spytkowice - Przewóz. W stan gotowości postawiono wszystkie możliwe siły. W umacnianiu pomagali mieszkańcy, strażacy z okolicznych OSP i PSP, wojsko i więźniowie, często pracując ponad siły. Ogłoszono ewakuacje do której na szczęście nie doszło, ponieważ warunki atmosferyczne zaczęły się poprawiać. Wał uratowano. Powódź minęła. Rozpoczęła się jednak inna "walka". Tym razem o szybkie rozpoczęcie prac związanych z naprawa wału i poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w całej gminie.
Od początku swojej kadencji Wójt Gminy Mariusz Krystian bardzo aktywnie włączył się w te działania. Sprawą wału, w czasie licznych spotkań zainteresował zarówno Wojewodę jak również Posłów z naszego województwa, radnych Sejmiku Małopolskiego. Swoje stanowisko zajęła również Rada Powiatu Wadowickiego. Wspólne działania przyniosły efekt w postaci rozpoczęcia dużych inwestycji w poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. W ciągu najbliższych kilku lat Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie na terenie naszej gminy, ale także w naszych okolicach te działania zainwestuje prawie 9 mln. zł.
Znaczna część tych robót została rozpoczęta. Dla przypomnienia w roku 2011 rozpoczęto m.in.: prace związane z przebudową koryta potoku spytkowickiego oraz wzmocnione jego brzegów. Inwestycja jest realizowana w ramach środków z Programu Górnej Wisły. Wartość robót to kwota: 1 160 769,47 zł. Jednocześnie trwają prace polegające na usuwaniu szkód powodziowych. Wartość prac to kwota 660 091,41 zł. Te roboty realizowana są z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej. Wyremontowano także wał w sołectwie Miejsce, a także rozpoczęto szereg mniejszych robót, które są równie kosztowne i niezbędne by nie zniweczyć efektu tych większych inwestycji.
Realizacja tak wielkich inwestycji jest dla Władz Gminy i mieszkańców dużym doświadczeniem. Uważnie przyglądamy się tym pracom. Wsłuchujemy się w opinie mieszkańców i specjalistów realizujących roboty. Wyciągamy wnioski, które postaramy się wykorzystać już niebawem w czasie kolejnej wielkiej inwestycji jaką będzie bez wątpienia rozpoczęcie budowy II etapu kanalizacji.
KOLEJNE ŚRODKI UNIJNE DLA NASZEJ GMINY
Miło nam poinformować mieszkańców naszej gminy, że udało nam się pozyskać kolejne środki unijne na cele inwestycyjne. Na początku roku informowaliśmy, że w roku 2011 na nasze wydatki inwestycyjno - majątkowe z Unii Europejskiej pozyskaliśmy 1 mln 154 tys. W stosunku do roku 2010 był to znaczny wzrost udziału środków unijnych w inwestycjach.
Dzisiaj informujemy o znacznie większej kwocie tj. 4 mln. zł. Kwota ta stanowi wartość 50%o kosztów kwalifikowanych projektu pn. " Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Spytkowice w ramach kompleksowego rozwiązania gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Spytkowice". Pozyskane pieniądze pochodzą z PROW na lata 2007-2013 - działania " Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej ". Należy przypomnieć, że w 2010 r. - poprzednim władzom gminy nie udało się pozyskać pieniędzy na ten cel.
Wniosek na obecne środki został złożony 13 października 2011r. W pierwszej kolejności został poddany ocenie formalnej, którą przeszedł pozytywnie. Już w styczniu bieżącego roku wiedzieliśmy, że istnieją szanse na pozyskanie środków. Ostateczna decyzja należała jednak do Zarządu Województwa Małopolskiego, który 19 kwietnia rozdysponował na wspomniane wyżej cele i działania łącznie pulę 157 mln zł w tym dla naszej gminy 4 mln zł .
Warto przypomnieć, że pozyskiwanie środków unijnych na cele inwestycyjne jest jednym z najważniejszych celów Władz Gminy obecnej kadencji. Wielokrotnie o tym przypominał Wójt Gminy Mariusz Krystian. Jak widać sukcesywnie i cierpliwie ten cel realizuje.
Za łączną kwotę 9 mln 884 605 zł zaplanowano wybudowanie 12 300 mb kanalizacji. Co daje możliwość podłączenia dla 351 gospodarstw domowych. Należy jednak zaznaczyć, że jest to dopiero drugi etap kanalizacji gminy. Aby osiągnąć zakładany efekt ekologiczny będą realizowane kolejne etapy. Mamy nadzieję, że również współfinansowane ze środków unijnych.
ZEBRANIA WIEJSKIE W SOŁECTWACH BACHOWICE I LIPOWA
W niedziele 15 kwietnia odbyły się ostanie, wiosenne Zebrania Wiejskie. W sołectwach: Bachowice (o godz. 900) i Lipowa (o godz.1400) spotkali się mieszkańcy zainteresowani sprawami swoich miejscowości i gminy. Tematyka obu zebrań była bardzo podobna. Dotyczyła głównie spraw bieżących. Dodatkowo mieszkańcom Lipowej Wójt Gminy przedstawił sprawozdanie z wydatków sołectwa za rok 2011r. Mieszkańcy Bachowic taką informacje uzyskali na poprzednim zebraniu, które odbyło się w grudniu 2011r.
Tematem przewodnim, oprócz planów wydatków na rok 2012 była sprawa wzrostu wielkości podatku rolnego.
Wójt Gminy przypomniał, że: "Przyczyną wzrostu podatku rolnego był wzrost ceny kwintala żyta od której to ceny jest uzależniona wielkość podatku rolnego. Podatek ten nie jest ustalany przez Wójta czy Radę Gminy!!! Cenę żyta ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Jest to podstawa do obliczenia wysokości tego podatku: rolnik płaci za hektar gruntu równowartość 2,5 kwintala żyta, a właściciel nieruchomości 5 kwintali żyta. W latach kiedy żyto było tanie, był to wygodny i korzystny miernik do naliczania podatku rolnego. Obecnie jego wartość drastycznie wzrosła, co spowodowało dużą podwyżkę. W tym momencie należałoby zwrócić się do naszych reprezentantów w Sejmie z postulatem zmiany sposobu naliczania tego podatku tak, aby ewentualne podwyżki stawek nie były tak duże i drastyczne dla mieszkańców". Wójt wyjaśnił także, że "chociaż Rada Gminy ma możliwość obniżenia podatku rolnego, to w praktyce za podjęcie takiej decyzji jest w pewnym sensie "karana" podwójnie. W danym roku podatkowym mniejszymi przychodami budżetowymi z tytułu podatku rolnego, a w latach następnych mniejszą subwencją ministerialną".
W trakcie dyskusji mieszkańcy (w Bachowicach) postulowali by zwiększone wpływy z podatku przeznaczyć na naprawę dróg rolniczych i gminnych. W obu sołectwach zebrani apelowali by egzekwować od właścicieli gruntów rolnych właściwe ich utrzymanie. Część gruntów rolnych jest nieużytkowana, pozostawiona odłogiem, zachwaszczona. Stwarza to zagrożenie dla gruntów utrzymywanych we właściwej kulturze rolnej.
Wójt wyjaśnił, że co roku do właścicieli takich gruntów wysyłane są upomnienia i w zdecydowanej większości to wystarcza. Sprawy te należy zgłaszać do referatu ochrony środowiska, który zawsze podejmuje działania. Wójt przypomniał zebranym również o konieczności uzyskiwania zezwolenia na wycinkę drzew. Zachęcał do korzystania i przestrzegania nieskomplikowanej procedury, która obowiązuje w tym temacie. Wycinka bez zezwolenia drzew nieowocowych skutkuje dla osoby to czyniącej nałożeniem bardzo dotkliwych kar pieniężnych.
Znaczna część zebrania w Lipowej, była poświęcona zabezpieczeniu przeciwpowodziowemu, głównie remontowi wału przebiegającemu przez tę miejscowość, który ma chronić tę część naszej gminy w czasie powodzi przed wodami rzeki Wisły. Wójt przypomniał jakie działania podjął w roku 2011, by doprowadzić do rozpoczęcia robót związanych z naprawą wału przeciwpowodziowego. Do końca października 2012 r.- zostaną wykonane prace za ponad 2 mln zł.
Wójt z zainteresowaniem wysłuchał uwag mieszkańców obu miejscowości. To cenne wskazówki do dalszego działania. Spisane w protokoły zostaną przeanalizowane i na pewno wykorzystane w pracy urzędu i gminy.
Wszystkich zainteresowanych dokładniejszymi informacjami z przebiegu Zebrań Wiejskich zapraszamy do zapoznania się z protokołami na naszej stronie internetowej.
WYSTAWY W GMINNEJ BIBLIOTECE W SPYTKOWICACH
Od 01 - 30 marca, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach jest prezentowana, opracowana i udostępniona przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Edukacji Publicznej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie wystawa pt. "INWAZJA 1968". Osoby zainteresowane mogą zwiedzić wystawę codziennie w godzinach od 11.00 do 17.00 .
Ekspozycja zawiera materiał fotograficzny pokazujący przebieg interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, rozpoczętej 21 sierpnia 1968 r., ze szczególnym uwzględnieniem postaw solidarności społeczeństwa polskiego wobec wydarzeń lata 1968 r. Wystawa jest dostępna w wersji angielskiej i słowackiej.
W 1968 roku losy Polaków, Czechów i Słowaków splotły się w szczególny sposób. Podczas protestów w marcu 1968 r. ogromne nadzieje wiązano w Polsce z reformami praskiej wiosny (popularne hasło głosiło: "Cała Polska czeka na swojego Dubczeka"), z drugiej strony w Czechosłowacji odnotowano liczne przejawy solidarności z represjonowanymi studentami i naukowcami. Udział Wojska Polskiego w interwencji w Czechosłowacji przyjęto oburzeniem jako pogwałcenie polskiej tradycji walki "o wolność waszą i naszą". Inwazji towarzyszyły liczne protesty Polaków, które stanowiły fundament przyszłej współpracy polskiej i czechosłowackiej opozycji.
/źródło: mat. IPN/
W najbliższym czasie zapraszamy na:Zebrania Wiejskie
Od połowy marca w naszej Gminie, co tydzień odbywają się Zebrania Wiejskie. Tradycyjnie spotkania Wójta Gminy z mieszkańcami danego sołectwa mają przede wszystkim charakter informacyjny. Jest to również okazja do wymiany poglądów oraz poznania zakresu działalności Gminy oraz najważniejszych potrzeb mieszkańców. Najczęściej głównym tematem zebrań jest sprawozdanie finansowe za rok poprzedni i plany inwestycje na rok bieżący. Rozmach inwestycyjny Gminy Spytkowice jaki miał miejsce w 2011 roku spowodował, że w praktycznie każdym sołectwie zanotowaliśmy wzrost wydatków w porównaniu do 2010 roku co spotyka się z akceptacją i uznaniem mieszkańców.
W tegorocznym cyklu zebrań ważne są także inne tematy. Duży niepokój mieszkańców wzbudził podatek rolny, ponieważ w stosunku do roku poprzedniego wzrósł on prawie o 97%. Sprawa jest bardzo poważna, dlatego Wójt Gminy Mariusz Krystian postanowił informację na ten temat włączyć jako stały punkt Zebrań Wiejskich we wszystkich sołectwach. W czasie spotkań, Wójt wyjaśnia zebranym od czego zależy tak naprawdę wielkość tego podatku. Przyczyną wzrostu podatku rolnego był wzrost ceny kwintala żyta od której to ceny jest uzależniona wielkość podatku rolnego. Podatek ten nie jest ustalany przez Wójta czy Radę Gminy!!!
Cenę żyta ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Jest to podstawa do obliczenia wysokości tego podatku: rolnik płaci za hektar gruntu równowartość 2,5 kwintala żyta, a właściciel nieruchomości 5 kwintali żyta. W latach kiedy żyto było tanie, był to wygodny i korzystny miernik do naliczania podatku rolnego. Obecnie jego wartość drastycznie wzrosła, co spowodowało dużą podwyżkę. W tym momencie należałoby zwrócić się do naszych reprezentantów w Sejmie z postulatem zmiany sposobu naliczania tego podatku tak, aby ewentualne podwyżki stawek nie były tak duże i drastyczne dla mieszkańców informował Wójt. Na koniec zapewnił, że zwiększone wpływy z tego podatku, w ostatecznym rozrachunku wracają do mieszkańców w postaci realizowanych inwestycji.
Kolejny powracający temat, to sprawa stanu technicznego dróg powiatowych. O ile jeśli chodzi o drogi gminne wypracowaliśmy metodę poprawiania ich stanu technicznego (w 2011 roku wyremontowaliśmy ponad 6 km dróg), to w przypadku dróg powiatowych jesteśmy bezradni. Utrzymanie odpowiedniego stanu dróg powiatowych należy do zadań własnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach. Z wniosków jakie mieszkańcy składają w czasie zebrań wynika, że w tej kwestii nasza gmina została zapomniana. Mieszkańcy sołectwa Miejsce podpisali wniosek do Starosty o naprawę nawierzchni drogi przebiegającej przez ich miejscowość. Do tej pory odbyły się zebrania w czterech sołectwach: Miejscu, Spytkowicach Półwsi i Ryczowie 15 kwietnia o godz. 900 odbędzie się zebranie w Bachowicach, a w tym samym dniu o godz. 1400 w Lipowej. Mieszkańców serdecznie zapraszamy do udziału.
UNIJNE PIENIĄDZE DLA ŚWIETLIC
Dokładnie rok temu, w pięciu sołectwach naszej gminy, rozpoczęły swoją działalność całoroczne świetlice wiejskie. Przez ten okres Władze Gminy bardzo dokładnie analizowały ich funkcjonowanie wsłuchując się w uwagi zarówno pań świetlicowych jak również rodziców dzieci korzystających ze świetlic. Zaowocowało to konkretnymi działaniami. W rocznicę rozpoczęcia funkcjonowania wszystkie świetlice zostały wyposażone w komputery wraz z umeblowaniem. Za kwotę 13 300 zł zakupiono zestawy komputerowe w których znajdują się: komputery z potrzebnym oprogramowaniem, monitory i urządzenia wielofunkcyjne oraz biurka i niezbędne wyposażenie.
Cieszy fakt, że na ten cel udało się pozyskać środki unijne - 70% kosztów kwalifikowanych (ok.7600 zł.). Środki te pozyskaliśmy za pośrednictwem Stowarzyszenia Dolina Karpia, które w unijnym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich funkcjonuje jako Lokalna Grupa Działania i pomaga zainteresowanym pozyskać pomoc unijną.
Oczywiście najważniejsze jest to, że dzieci będą mogły w czasie zajęć świetlicowych korzystać z różnych gier edukacyjnych. Będzie to na pewno duże urozmaicenie czasu spędzonego na świetlicy. Władze Gminy deklarują, że systematycznie będą doposażać świetlice. Można bowiem zauważyć nie słabnące zainteresowanie ze strony dzieci tą formą spędzania czasu po zajęciach szkolnych. Na świetlicy można się bawić i uczyć. Połączyć miłe z pożytecznym. Bez wątpienia jest to dobry sposób na rozwijanie różnych zainteresowań i integrację dziecięcego środowiska.
UNIJNA POMOC NA WYRÓNANIE SZANS EDUKACYJNYCH NASZYCH DZIECI
Od czerwca tego roku do końca sierpnia 2013 r. we wszystkich szkołach naszej gminy, w klasach od I - III szkół podstawowych, będzie realizowany unijny projekt pn. " ABC uczę się - wyrównanie szans edukacyjno-rozwojowych dzieci klas I-III szkół podstawowych z terenu Gminy Spytkowice poprzez indywidualizację nauczania i wychowania."
Projekt ten realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Za kwotę 183 300 zł unijnej pomocy, będziemy mogli dostosować warunki kształcenia do wcześniej zdiagnozowanych potrzeb edukacyjnych dzieci objętych projektem. Wspomniana kwota zostanie przeznaczona na zakup pomocy dydaktycznych, wyposażenia a także pokrycie kosztów dodatkowych zajęć realizowanych zarówno z dziećmi, które mają problemy z uczeniem się, jak również tymi nie mającymi takich problemów. Projekt ukierunkowany jest na indywidualną pracę z uczniem, co powinno zdecydowanie poprawić i ułatwić osiągnięcie celu edukacyjnego.
To, że "nauka kosztuje" wiemy wszyscy. Mamy również świadomość, że nasze potrzeby edukacyjne nie są w pełni zaspokojone przez budżet państwa. Subwencja oświatowa którą otrzymują samorządy nie wystarcza. Dlatego ważne jest, by umiejętnie i mądrze korzystać z dostępnych środków unijnych.
ZEBRANIE WIEJSKIE SOŁECTWA MIEJSCE
W niedzielę 11 marca w Miejscu odbyło się Zebranie Wiejskie. Jak co roku mieszkańcy spotkali się, by omówić najważniejsze sprawy sołectwa. W zebraniu uczestniczyli Wójt Gminy Mariusz Krystian, a także Kierownik Posterunku Policji asp.sztab. Zdzisław Kacprzak oraz dzielnicowy asp. Sławomir Piórkowski. Jedną z pierwszych spraw poruszonych w trakcie zebrania było przedstawienie wydatków sołectwa w roku 2011. Sołtys miejscowości Pani Grażyna Stańczyk, zaprezentowała zadania, które zostały wykonane, natomiast Wójt Gminy poinformował zebranych o wielkości kwot jakie zostały przeznaczone na te zadania, wskazując jednocześnie źródła ich pochodzenia. Wójt zaznaczył, że w budżecie na rok 2011 dla sołectwa Miejsce zaplanowano wydatki na poziomie 100 tys złotych. Tymczasem udało się wygospodarować i wydatkować znacznie więcej . Wójt wyraził nadzieję, że w tym roku będzie podobnie. Pani sołtys przedstawiła planowane zadania do realizacji w roku bieżącym.
Kolejnym punktem spotkania była informacja Wójta na temat podatku rolnego. Ponieważ wielkość tegorocznego podatku rolnego wywołała wiele emocji i komentarzy, Wójt wyjaśnił zebranym od czego zależy tak naprawdę wielkość tego podatku. Przyczyną wzrostu podatku rolnego był wzrost ceny kwintala żyta od której to ceny jest uzależniona wielkość podatku rolnego. Cenę żyta ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Rada Gminy, co prawda ma możliwość obniżenia tej ceny, jednak podjęcie takiej uchwały jest niekorzystne dlatego, że w latach następnych Gmina traci część tzw. subwencji wyrównawczej otrzymywanej z budżetu państwa. Czyli przyjmując taką uchwałę tracimy dwukrotnie: w danym roku podatkowym do budżetu wpływa mniej pieniędzy z tytułu podatku rolnego, a w latach kolejnych mamy mniejsze przychody z tytułu wspomnianej subwencji .
Mieszkańcy wyrazili pogląd, że taki sposób wyliczenia podatku rolnego jest dla nich bardzo krzywdzący i zawnioskowali, by Wójt zwrócił się do władz centralnych o zmianę sposobu naliczania tego podatku.
W czasie swojego wystąpienia Wójt przekazał mieszkańcom również informację nt. procedury związanej z uzyskaniem zezwolenia na wycinanie drzew. Zauważył, że aby "legalnie" wyciąć drzewo należy wcześniej uzyskać zezwolenie. Krótko opisał i uzasadnił procedurę uzyskania takiego zezwolenia jak również konsekwencje wycinania drzew bez wymagalnego zezwolenia.
Tradycyjnie ostatnim punktem zebrania był tzw. " wolne wnioski" w których mieszkańcy przedstawiali swoje zapytania i wnioski. Dominowała sprawy: zabezpieczenia przeciwpowodziowego, bezpieczeństwa na drogach- właściwego ich oznakowania, wałęsających się bezpańskich psów itp. Mieszkańcy przedstawili też uwagi nt. pracy Urzędu Gminy. Wszystko zostało zaprotokołowane i zostanie poddane wnikliwej analizie. O efektach mieszkań będą informowani na bieżąco. W sprawie stanu drogi powiatowej zebrani podpisali wniosek do Starostwa Powiatowego o naprawę nawierzchni drogi.
> |
"20 lat Państwowej Straży Pożarnej - jak nas widzą, tak nas "malują"
Na Sali Wiejskiego Domu Kultury w Spytkowicach odbyły się eliminacje XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod nazwą "20 lat Państwowej Straży Pożarnej - jak nas widzą, tak nas "malują" organizowanego przez Komendanta Państwowej Straży Pożarnej - Szefa Obrony Cywilnej Kraju.
W etapie gminnym konkursu złożone zostały 96 prace przygotowane przez uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu naszej Gminy. Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący: Lucyna Momot - Książek , członkowie: Dorot Wójcik - Zwydak oraz Barbara Piszczek dokonała oceny nadesłanych prac i przyznała nagrody następującym osobom:
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Nagrodzone prace zostały automatycznie zakwalifikowane do szczebla powiatowego konkursu.
Dzień Seniora w Bachowicach
W sobotę 11 lutego w Bachowicach, jak co roku miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowało "Dzień Seniora". Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 Mszą Świętą w czasie której uczestnicy otrzymali sakrament namaszczenia chorych.
Następnie wszyscy przeszli do Wiejskiego Domu Kultury, gdzie "nasze gospodynie" przygotowały poczęstunek, a pięciolatkowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego - część artystyczną Oprócz liczbie przybyłych seniorów w spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni goście : Wójt Gminy Spytkowice Pan Mariusz Krystian, Jego Asystent Pan Adam Latko, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Piórowski, radni sołectwa: Pani Lucyna Kozak, Pan Marian Szewczyk, dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Balonek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Ewa Byrska oraz siostry zakonne.
Witając zebranych Wójt Gminy w krótkim wystąpieniu wyraził swoje zadowolenie z faktu, że kolejny raz może spotkać się z seniorami. Wszystkim zebranym życzył przede wszystkim: zdrowia, wytrwałości i wielu radosnych chwil. Paniom z Koła Gospodyń podziękował za to, że zachowują i pielęgnują tą piękną coroczną tradycję.
W części artystycznej uczniowie przedszkola przedstawili inscenizację bajki pt. "Czerwony Kapturek ". Kolejny raz nasi mali aktorzy zachwycili swoimi umiejętnościami nie tylko aktorskimi, ale także wokalnymi. Występ często przerywały gromkie oklaski będące wyrazem uznania widowni.
Swój nowy program artystyczny zaprezentowały także organizatorki, czyli Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, w którym przypomniały dawne pieśni biesiadne. Melodie te przeniosły nas w czas młodości dostarczając wspomnień i wzruszeń. Jeszcze długo po występie przy stołach rozbrzmiewały pieśni " z tamtych lat". Wszystkim organizatorom i uczestnikom szczerze dziękujemy.
Wystawa w Gminnej Bibliotece Publicznej
Od 16 stycznia do 29 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach odbywa się wystawa pn. "KARDYNAŁ ADAM STEFAN SAPIEHA: CZŁOWIEK, DUSZPASTERZ, MĄŻ STANU".
Opracowana i przygotowana przez krakowski Oddział IPN wystawa "Kardynał Adam Stefan Sapieha: człowiek, duszpasterz, mąż stanu" prezentuje zdjęcia oraz dokumenty związane z osobą księcia metropolity krakowskiego Adama Sapiehy.
Ekspozycja została przygotowana z okazji rocznicy konsekracji księcia Adama Stefana Sapiehy na biskupa krakowskiego. Zainicjowana konsekracją czterdziestoletnia posługa kardynała Sapiehy na tronie św. Stanisława przypadła na okres niezwykle burzliwy w historii Polski: dwie wojny światowe, okupacja niemiecka, a następnie czasy komunistycznej dyktatury i zaledwie dwadzieścia lat działalności w wolnej Polsce. Do dziś dnia postać krakowskiego kardynała jest symbolem wierności i niezłomności, która sprostała próbie czasu.
Na wystawie przedstawione zostały różne aspekty jego biografii, m.in. działalność społeczna i polityczna, aktywność duszpasterska na przestrzeni lat 1912-1951. Część ekspozycji ukazuje postać kardynała od strony prywatnej, zdjęcia z archiwum rodzinnego Sapiehów, z czasów studiów teologicznych Adama Sapiehy w Innsbrucku, niepublikowane wcześniej fotografie z jego konsekracji biskupiej i nadania godności kardynalskiej oraz z czasów jego posługi w Krakowie. Są też fotokopie dokumentów, m.in. pisma do władz Generalnej Guberni w sprawie robotników wywożonych do Niemiec czy listów kierowanych do księży w sprawie organizowania pomocy charytatywnej.
"Życie na niby" - koncert Jacka Musiatowicza
W dniu 3 lutego br. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Spytkowicach odbyło się niecodzienne spotkanie z niezwykłym gościem Jackiem Musiatowiczem - poetą, pieśniarzem, laureatem wielu nagród, w tym nagrody Prezydenta RP za wybitną osobowość twórczą oraz laureatem 33 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Ernest Bryl w liście polecającym do odbiorców programu profilaktycznego Jacka Musiatowicza "Życie na niby", napisał że " To ktoś specjalny, bo wszystko o czym pisze jest przeżyte. I to co dobre i to co się nie udało. I radości i przegrane. Niezasłużenie i zasłużenie Śpiewane przez niego piosenki, czy raczej wiersze są bardzo związane z życiem tych, którym niełatwo idzie się przez życie".
Uczniowie klas gimnazjalnych z terenu gminy Spytkowice: z Bachowic, Ryczowa i Spytkowic mieli okazję wysłuchać świadectwa człowieka, który swoje doświadczenia i przemyślenia utrwalił w muzyce, którą uczynił pasją życia. Utwory muzyczne prezentowane młodzieży zawierały głębokie przesłanie, były bardzo osobiste, bliskie życia.
Uczniowie gimnazjum z niezwykłym zainteresowaniem słuchali muzyki wykonanej w ciekawym rockowym brzmieniu, ale również przesłania kierowanego do nich.
Jacek Musiatowicz mówił prostym, młodzieżowym językiem. Przestrzegał przed zgubnym, niszczycielskim skutkiem "najdoskonalszego wynalazku szatana" - jak określił narkotyki. Wiele przykładów z jego własnego życia miało uzmysłowić młodzieży jak bezwzględnie, szybko i całkowicie nałóg rujnuje życie, a w konsekwencji może tego życia pozbawić.
Ten prosty, obrazowy sposób przekazu spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Wykonawca mówił o tym, jak wielką siłą jest rodzina i dobry z nią kontakt, jak ważna jest wiara i świadomość bliskości anioła stróża w życiu każdego z nas.
Podsumowując swój recital artysta zwrócił się do młodzieży z prośbą i przesłaniem, aby żadna sytuacja życiowa, w jakiej się znajdą, nie skłoniła młodego człowieka do sięgnięcia po używki. Młodzi słuchacze gromkimi brawami nagrodzili występ pana Jacka Musiatowicza.
Program został sfinansowany ze środków budżetu gminy, po akceptacji Wójta Gminy Spytkowice pana Mariusza Krystiana oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jako wsparcie działań profilaktycznych prowadzonych na terenie gminy. Spotkanie z artystą było doskonałą formą zagospodarowania czasu młodzieży gimnazjalnej.
Opłatkowe spotkanie
Okres Bożego Narodzenia to czas szczególny dla wszystkich. To okres w którym pamiętamy o konieczności wspólnego świętowania. Najczęściej staramy się to robić w gronie rodzinnym. Wśród najbliższych.
Również dla organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i związków ten czas to chwila która po raz kolejny jest okazją do spotkania się, rozmowy, złożenia sobie nawzajem życzeń a także do wspomnień i wspólnej zabawy.
W sobotę 14 stycznia 2012 r. Związek Emerytów i Rencistów w Spytkowicach zorganizował uroczyste spotkanie "Przy Opłatku". W uroczystości uczestniczyło 75 osób. Wśród nich 50-ciu członków związku i zaproszeni goście. Goszczono Wójta Gminy Spytkowice - Mariusza Krystiana, Przewodniczącego Rady Gminy - Jerzego Piórowskiego, księdza proboszcza - Józefa Piwowarskiego, sołtysa Spytkowic - Stefana Szymochę, radną Rady Gminy Spytkowice - Marię Wilczak oraz pracowników Gminnego Ośrodka Kultury. Zaproszona była również Prezes Rejonowego Związku Emerytów i Rencistów w Wadowicach - Helena Dubel oraz Sekretarz - Janina Kozłowska , a także seniorzy naszego Koła, osoby starsze pragnące się spotkać w gronie Rodziny Związkowej.
W atmosferze zadowolenia i radości wszyscy nawzajem życzyli sobie : " wszystkiego co najlepsze, zdrowia, Błogosławieństwa Bożego i przede wszystkim tego by za rok spotkać się znowu. Nadziei dodawały jak zawsze: wspólna modlitwa i słowa pięknych polskich kolęd.
"Jezusa narodzonego wszyscy witajmy..."
Chociaż Boże Narodzenie obchodziliśmy ponad miesiąc temu, świąteczny nastrój nadal trwa, co widać zwłaszcza w świątyniach.
W kościele parafialnym w Spytkowicach świąteczną atmosferę podkreślił koncert noworoczny, który odbył się 29 stycznia br. po Mszy świętej o godzinie 11. Mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie orkiestry dętej z Kleczy i współpracującej z nią od ponad dwóch lat Diany Buszydło.
Takiego koncertu w Spytkowicach już dawno nie było. Parafianie byli zachwyceni, zarówno grą orkiestry, jak i wokalem solistki. Trudno się dziwić - Diana po raz kolejny udowodniła, że ma talent. Wraz z muzykami wykonała kilka znanych utworów - cytowaną już pastorałkę "Jezusa Narodzonego" oraz kolędy "Lulajże, Jezuniu", "Cicha noc", "Przybieżeli do Betlejem".
W jej repertuarze znalazły się też "Malowany dzban" oraz "Staruszek świat" Anny Jantar. Aby podtrzymać tradycję koncertów noworocznych nie mogło zabraknąć popularnego "Marsza Radeckiego", bardzo entuzjastycznie przyjętego przez uczestników. Orkiestra wykonała też m.in. kilka utworów Fryderyka Chopina oraz "Czardasz" Montiego. Mistrzowskie wykonanie utworu "Time to say goodbye" A. Bocelli zaśpiewane w duecie z dyrygentem doczekało się bisu, a uznanie za całość koncert spytkowianie i goście wyrazili owacjami na stojąco.
Na koniec wypada jeszcze raz powiedzieć: "Dziękujemy!", a Dianie życzyć dalszych sukcesów!
Również w niedzielę, 29 stycznia, w kościele p.w Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie odbył się koncert kolęd w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Wadowicach. Młodzi muzycy, wśród których było wielu z gminy Spytkowice, przyjechali na zaproszenie proboszcza Adama Ogiegło oraz wójta gminy Mariusza Krystiana. W ponad godzinnym programie można było usłyszeć tradycyjne kolędy polskie oraz te pochodzące z różnych stron świata - w aranżacji na zespoły kameralne i trio wokalne. Największy aplauz zgromadzonych bardzo licznie słuchaczy zebrał chór i orkiestra PSM pod dyrekcją p. Elwiry Zając. Koncert zakończył się bisem i obietnicą organizatorów o powtórnym koncercie już za rok!
Bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców "Jak pozyskać dotację na rozwój firmy"
Urząd Gminy w Spytkowicach przy współpracy z Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości po raz kolejny zorganizował bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców z naszej gminy odnośnie ubiegania się o dofinansowanie inwestycji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Konsultacje odbyły się w sali narad Urzędu Gminy w dniu 16 stycznia 2012r. od godz. 9.00, Prowadzącymi były Panie Magdalena Zyguła i Katarzyna Pikusa. Podczas szkolenia uczestnicy mogli dowiedzieć się czy ich projekt może otrzymać dofinansowanie, jaka jest maksymalna kwota dotacji, kiedy będą ogłaszane konkursy, jak należy przygotować wniosek aplikacyjny, jakie są wymagane załączniki, jakie kryteria decydują o wyborze projektu, oraz jakie są najczęściej popełniane błędy przez wnioskodawców.
Dla uczestników konsultacji zostały rozdane materiały informacyjno - promocyjne.
Dla wszystkich zainteresowanych podajemy dane kontaktowe:
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości: www.mcp.małopolska.pl tel.(12)3769100
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa :www.arimr.gov.pl tel.(12)6298010
Bezpłatny numer infolinii 0-800-38-00-84
Dodatkowe informacje i potrzebne materiały można uzyskać także w Urzędzie Gminy pokój nr 9 lub pod numerami telefonów (33) 8791 -820 ; 8791-876 wew.37.