OSP BACHOWICE


ul.Księdza Gołby 33
34-116 Spytkowice
tel: (033)879 11 52


Zarząd
Prezes - Tadeusz Dębski
Wiceprezes-Naczelnik - Orkisz Piotr,
Wiceprezes - Stańczyk Arkadiusz,
Za-ca Naczelnika - Bobak Marcin
Sekretarz - Morek Mariusz,
Skarbnik - Wojciech Kasprzyk,
Gospodarz - Szarek Marian,
Członek Zarządu - Stańczyk Bartłomiej,
Członek Zarządu - Dębski Dariusz.Samochód pod choinkę

Okres świąteczny sprawia, że wszystko to co otrzymujemy można traktować jako "prezent pod choinkę". Bez wątpienia strażacy z Bachowic tak właśnie mogą potraktować przekazany 19 grudnia nowy lekki samochód pożarniczy marki OPEL w pełni wyposażony i gotowy do użytkowania. Zakupiony przez Gminę Spytkowice za kwotę 200 tys. złotych jest kolejnym wydatkiem inwestycyjnym zwiększającym stan majątkowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bachowicach. Strażacy z Bachowic o taki samochód starali się już od dwóch lat podkreślając, że jego posiadanie zwiększy ich mobilność i usprawni akcje ratunkowe. Tę argumentacje podziela Wójt Gminy Mariusz Krystian:

"W sytuacjach kryzysowych, gdzie narażone jest bezpieczeństwo, a nawet często życie Mieszkańców, sprawność i szybkość działania są najważniejsze. Dlatego od sześciu lat przekazujemy na doposażanie wszystkich naszych Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych spore środki finansowe. Chodzi o to, by Nasi Ochotnicy dysponowali niezawodnym sprzętem ratunkowym" - wyjaśnia Wójt Gminy.

Warto przypomnieć, że Gmina nie tylko finansuje zakup sprzętu, ale także remontuje Remizy Strażackie. W 2013 roku w Bachowicach wykonano za 400 tys. złotych kompleksowy remont Domu Strażaka, a w 2015 roku wykonano remont placu wokół wspomnianego budynku. Podobne inwestycje zostały lub są realizowane prawie we wszystkich sołectwach, gdzie działają Ochotnicze Straże Pożarne.


Wreszcie jest !!!

Po kilku latach zabiegań, jednostka OSP Bachowice wzbogaciła się o mobilny zestaw pompowy. Kilka dni temu, zupełnie nowa, kosztująca 153 360 zł - motopompa została przekazana do dyspozycji wspomnianej jednostki.

"Zakup mobilnej pompy jest kolejną inwestycją w poprawę bezpieczeństwa naszej gminy. Po zakupie samochodów dla OSP Ryczów, Spytkowice i Miejsce, postanowiliśmy doposażyć jednostkę w Bachowicach. Oczywiście pompa będzie służyć w przypadku zagrożenia powodzią, wszędzie tam gdzie będzie to potrzebne, usprawniając działania naszych strażaków. Oby takich sytuacji było jak najmniej. Musimy być jednak przygotowani. Wszelkimi możliwymi sposobami staramy się zmniejszyć zagrożenie powodziowe. Realizując inwestycje gminne, a także program robót interwencyjnych i publicznych. Monitujemy także działalność instytucji zewnętrznych odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Efekty tych starań już widać. Instytucje zewnętrzne w minionym roku w poprawę zabezpieczenia przeciwpowodziowego naszej gminy i okolic, zainwestowały ponad 6,6 mln zł. Wszystko to sprawia, że czujemy się bezpieczniej. Nie można jednak spocząć na laurach."- wyjaśnia Wójt Gminy Mariusz Krystian.


W skład zestawu wchodzą:
- agregat pompowy typ: Gorman Rupp T10A60S-B/FM o wydajności do 11 400 l/min;
- silnik wysokoprężny John Deere model 4045, o mocy 61 kW przy 1500 obr/min;
- Wąż ssawny długość 2,5 mb - 18 szt;
- Wąż tłoczny długość 20 mb - 12 szt;
- Kosze ssawne i pływaki -6 szt;
- Oświetlenie pola pracy typu LED;
- Dwuosiowa przyczepa typ Remork R350 o dopuszczalnej masie całkowitej 3500 kg;

motopompa motopompa motopompa motopompa
motopompa motopompa motopompa motopompa

Zebranie Sprawozdawcze OSP Bachowice

W dniu 2 marca 2013 roku w Domu Spotkań Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Bachowicach odbyło się zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Bachowicach za 2012 rok.

W zebraniu uczestniczyli Członkowie OSP oraz zaproszeni goście:
- Wójt Gminy Spytkowice, a zarazem Prezes Zarządu Związku Gminnego OSP RP w Spytkowicach Pan Mariusz Krystian,
- Przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach st. kpt. Mirosław Matusik,
- Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice Pan Jerzy Piórowski,
- Radni Rady Gminy Spytkowice: Pani Lucyna Kozak, Pan Zenon Szewczyk, Pan Marian Szewczyk będącego zarazem Sołtysem wsi Bachowice,
- Członek honorowy OSP Bachowice Ks. Jan Bobrek - były Proboszcz Parafii Bachowice,
- Dyrektor ZSP w Bachowicach Pani Małgorzata Balonek,
- Przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Bachowicach Pani Ewa Nocula oraz Pani Janina Osińska Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga.

Zebranie otworzył i prowadził Prezes OSP Bachowice dh Tadeusz Dębski. Uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć zmarłych w minionych latach druhów strażaków, którzy odeszli na "wieczną służbę".

Realizując przyjęty porządek obrad przedstawione zostały zebranym sprawozdania dotyczące:
- Działalności OSP za 2012 r., które odczytał Naczelnik dh Piotr Orkisz,
- Finansów OSP za 2012 r., które przedstawił Skarbnik dh Wojciech Kasprzyk,
- Działalności Komisji Rewizyjnej zreferował dh Mariusz Morek, wraz z wnioskiem o udzielenie absolutorium Zarządowi OSP, które zebrani Członkowie przyjęli jednogłośnie.

Ponadto zebrani przyjęli Plan działalności i Plan finansowy OSP na 2013 rok.

Miłym akcentem, na zakończenie zebrania było złożenie ślubowania przez nowych Członków, którzy wstąpili w szeregi OSP Bachowice tj.:
- Magdaleny Dębskiej,
- Małgorzaty Jacoszek,
- Klaudii Kajdas,
- Mariusza Masiarz,
- Michała Bąk.

Zebranie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.osp bachowice zebrania osp bachowice zebrania osp bachowice zebrania osp bachowice zebrania
osp bachowice zebrania osp bachowice zebrania osp bachowice zebrania osp bachowice zebrania
osp bachowice zebrania osp bachowice zebrania osp bachowice zebrania osp bachowice zebraniaWłączenie OSP Bachowcie do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego

W dniu 12 marca 2008 roku w Bachowicach, Gmina Spytkowice, odbyło się uroczyste włączenie Ochotniczej Straży Pożarnej Bachowcie do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego (KSRG). Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Nr VI/107/KSRG z dnia 20 listopada 2007r., Ochotnicza Straż Pożarna Bachowice została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

W tym dniu nastąpiło też poświęcenie przekazanego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach samochodu SLR-t HONKER 2324, który służył będzie OSP do niesienia pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych. Samochód ratownictwa technicznego wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt ratowniczy typu LUKAS GO-3T (kleszcze życia).

fotogaleria >>>>>>

Krzysztof Świergosz


Gmina Spytkowice 2008© Switchprojekt.