ARCHIWUM - WYDARZENIA W GMINIE 2015
Kolejne drogi gminne - wyremontowane
Sprzyjające warunki atmosferyczne kolejny raz pozwoliły zrealizować założone na początku roku budżetowego, gminne cele inwestycyjne. Całkiem niedawno zakończono remont kolejnych dróg gminnych. Nową nawierzchnię bitumiczną, utwardzone pobocza zyskały: ul. Wierzbowa i Spokojna w Ryczowie oraz fragment ul. Stawowej (od ul. Ogrodowej do przejazdu kolejowego). Warto przypomnieć, że w tym roku w Miejscu wyremontowana całą ul. Stawową. Natomiast na ulicy Spokojnej w trakcie bieżących prac, wykonano remont przepustów drogowych. Łączna wielkość nowych nawierzchni to 1000 mb. Wartość robót to blisko 180 tys. złotych. Gmina pozyskała na ten cel dotację celową z budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych i intensywnych opadów atmosferycznych, które miały miejsce w latach 2010 i 2011 - w kwocie ponad 115 tys złotych.
Pociągiem do Krakowa i Oświęcimia
Jak już informowaliśmy, od 13 grudnia do Krakowa, Oświęcimia ale także do Zatora i Skawiny można dojechać pociągiem. W niedzielę 13 grudnia wszyscy zainteresowani mogli w obu kierunkach podróżować za darmo. Nie było jakiegoś oficjalnego "nowego otwarcia" linii 94 - chociaż przez 3 lata, co niektórzy mogli zapomnieć, jak podróżuje się koleją. Z bezpłatnej okazji podróżowania wg nieoficjalnych informacji skorzystało ponad 70 osób. Trudno odnieś tę informację do poprzednich badań. Wydaję się jednak, że właśnie wspomniane "zapomnienie o podróżowaniu koleją", może być największą przeszkodą w pozyskaniu pasażerów. Chociaż bez porównania komfort podróżowania "bije na głowę", to co proponują nam popularne i przepełnione w godzinach szczytu "busy", to jednak faktem jest, że odzwyczailiśmy się od podróżowania koleją. Dlatego bardzo ważną sprawą będzie dostosowanie całej oferty do potrzeb podróżujących. W Spytkowicach już ruszyły konsultacje w sprawie rozkładu jazdy. Mieszkańcy do 15 stycznia 2016 roku mogą składać swoje propozycje i oczekiwania w tym temacie. Mariusz Krystian - Wójt Gminy Spytkowice podkreśla, że "ważne jest to, by podróżujący w obu kierunkach korzystali z reaktywowanej linii kolejowej. Ważne jest też to, by linia stała się częścią kolei aglomeracyjnej, bo tylko taka kompleksowa oferta może sprostać potrzebą społecznym w zakresie komunikacji zbiorowej". W bardzo podobnym tonie wypowiadają się wszyscy Włodarze Gmin przez które przebiega trasa kolejowa, upatrując w reaktywacji połączeń pasażerskich szans rozwojowych. Warto podkreślić, że wspomniani Włodarze Gmin i przedstawiciele lokalnych samorządów podróżowali w niedzielę 13 grudnia wspólnie z kierownictwem firmy Przewozy Regionalne. Była to okazja do rozmowy na temat dalszych wspólnych działań związanych m. in. z linią kolejową 94 z Oświęcimia do Krakowa.
Relację z tego spotkania można zobaczyć na: krakow.tvp.pl
Dzień Seniora w Miejscu
28 listopada 2015 r. w Miejscu po raz kolejny odbył się Dzień Seniora. Organizowane na terenie Gminy święto cieszy się bardzo dużą popularnością, gdyż często jest jedyną okazją do spotkań w tak szerokim gronie. Jak co roku wydarzenie to zorganizowało miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Na zaproszenie odpowiedziało wielu Seniorów, a także Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Piórowski, Proboszcz Parafii w Spytkowicach ks. Józef Piwowarski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Miejscu, Sołtys wsi oraz Panie z zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń i Związku Emerytów i Rencistów z terenu Gminy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w Kaplicy w Miejscu. Kolejna jej część miała miejsce w Domu Wiejskim w Miejscu. Najpierw zebranych powitała Przewodnicząca KGW Janina Barcik, która wyraziła radość z przybycia tak wielu zaproszonych gości. Następnie Wójt Mariusz Krystian skierował do Seniorów życzenia zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Po części oficjalnej nadszedł czas na część artystyczną. Na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Miejscu, którzy specjalnie na tę uroczystość przygotowali dla wszystkich gości program zakończony konkursem i wspólnym śpiewaniem. Atmosfera zabawy przeniosła się na chwile późniejsze. Wspólne biesiadowanie, śpiewy i tańce trwały do godzin wieczornych.
Zakończono przebudowę drogi powiatowej w Ryczowie
Długo wyczekiwany remont drogi powiatowej - ul. Jana Pawła II w Ryczowie, został zakończony. Dramatyczny stan nawierzchni jezdni tejże ulicy był przedmiotem wielu monitów i starań m.in. Władz Gminy i Radnych Powiatowych minionych i obecnej kadencji. Po kilkunastu latach starań udało się gruntownie przebudować drogę na długości 1540 mb. Chociaż nie wykonano remontu całości drogi, ważne jest to, że wreszcie Powiat Wadowicki "przypomniał sobie", że w Gminie Spytkowice też są drogi powiatowe o które trzeba zadbać - komentują mieszkańcy. Zakończona inwestycja, której wartość przekroczyła nie co ponad 1 mln 980 tys. zł - jest zdecydowanie największą co do wartości powiatową inwestycją w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Gminie Spytkowice.
Mieszkańcy Ryczowa mają nadzieję, że na kontynuację przebudowy dalszej części ul. Jana Pawła II nie będą musieli czekać kolejnych kilkunastu lat, co mogłoby zniweczyć i zaprzepaścić osiągnięty efekt.
Podobne nadzieje i marzenia mają mieszkańcy Spytkowic i Bachowic - przez które to miejscowości przebiega kolejna droga powiatowa, która od co najmniej dwóch lat ulega przyspieszonej destrukcji. Dwa lata temu została z frezowana górna nawierzchnia jezdni ul. Wadowickiej w Spytkowicach i część ul. Stefczyka w Bachowicach w tej chwili skutecznemu zniszczeniu ulega warstwa konstrukcyjna drogi stwarzając realne zagrożenie i niebezpieczeństwo dla użytkowników.
Warto nadmienić, że w czasie wspomnianego remontu Gmina Spytkowice wsparła finansowo i organizacyjnie Władze Powiatowe m.in. poprzez wyznaczenie i zorganizowanie objazdów dla użytkowników remontowanej drogi w okresie przebudowy.
W Spytkowicach odsłonieto tablicę upamiętniającą chrzest O.Rudolfa Warzechy OCD
W drugą niedzielę adwentu, 6 grudnia 2105 r., na ścianie przy chrzcielnicy kościoła parafialnego w Spytkowicach k. Zatora została odsłonięta i pobłogosławiona tablica upamiętniająca sakrament chrztu św., który 30 listopada 1919 r. przyjął tam Stanisław Warzecha, późniejszy o. Rudolf w Zakonie Karmelitów Bosych, kandydat na ołtarze.
Pobłogosławienia tablicy, wobec licznie zgromadzonych parafian i gości, dokonał na rozpoczęcie niedzielnej sumy o. Tadeusz Florek OCD, prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Andrzej Scąber, kierownik Referatu Spraw Beatyfikacyjnych w Kurii Metropolitalnej w Krakowie i delegat biskupi w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego.
Kaznodzieja, w nawiązaniu do przywoływanego przez liturgię drugiej niedzieli adwentu św. Jana Chrzciciela, który na Jordanem udzielił chrztu Chrystusowi, stwierdził, że dla o. Rudolfa Warzechy "Jordanem stała się chrzcielnica kościoła w Spytkowicach, i z tego źródła czerpał on przez całe życie, potwierdzając swoją konsekrację chrzcielną konsekracją zakonną w Karmelu i gorliwą posługą kapłańską".Zgromadzonym podziękował postulator w procesie beatyfikacyjnym świątobliwego zakonnika - o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, który przybył na uroczystość z Wadowic, wraz z przeorem wadowickiego klasztoru - o. Grzegorzem Irzykiem OCD. To w klasztorze wadowickim o. Rudolf przeżył ostatnie lata swego życia i tam zmarł w opinii świętości.
Postulator poinformował o aktualnym stanie prac procesowych zmierzających do udowodnienia heroicznych cnót o. Rudolfa, wyrażając nadzieję, że najbliższy rok będzie decydującym, aby doprowadzić diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego do szczęśliwego finału i przekazać zgromadzoną dokumentację do Stolicy Apostolskiej. Nadto podziękował za życzliwość ks. Józefowi Piwowarskiemu, proboszczowi parafii w Spytkowicach i dziekanowi dekanatu zatorskiego, a także zarządowi i członkom Stowarzyszenia Przyjaciół o. Rudolfa, oraz władzom samorządowym miejscowej gminy z wójtem Mariuszem Krystianem, wspierającym liczne inicjatywy promujące postać swego wybitnego Ziomka. Podziękował również za obecność senatorowi Andrzejowi Pająkowi i radnemu sejmiku małopolskiego Rafałowi Stuglikowi
Stanisław Warzecha został ochrzczony w spytkowickim kościele parafialnym pw. św. Katarzyny 30 listopada 1919 r. Urodził się szesnaście dni wcześniej w Bachowicach - wiosce, która wówczas należała do parafii spytkowickiej, a od 1929 r. stała się siedzibą nowej parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa. Rodzinny dom opuścił już w 1932 r., kiedy to rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Karmelitów Bosych w Wadowicach, po którym w 1935 r. wstąpił do Zakonu w Czernej k. Krakowa. W 1944 r. przyjął w Krakowie święcenia kapłańskie, zostając niezwłocznie wychowawcą młodego pokolenia karmelitów bosych i duszpasterzem dzieci i młodzieży. Zasłynął jako światły kierownik duchowy, prowadził rekolekcje i dni skupienia, był prekursorem duszpasterstwa akademickiego w Krakowie. Do końca życia był wierny posłudze w konfesjonale, oddawał się duszpasterstwu rodzin i apostolstwu chorych. Zmarł 27 lutego 1999 r. Od 2011 r. trwa jego proces beatyfikacyjny.
Już od 13 grudnia powrócą pociągi pasażerskie
To wręcz rewelacyjna wiadomość dla wszystkich podróżujących do Skawiny, Krakowa, a także Zatora i Oświęcimia. Już od 13 grudnia zostają wznowione połączenia kolejowe na trasie Kraków Główny - Skawina - Spytkowice - Oświęcim.
Po trzech latach starań poprzez wspólne działanie Władz Samorządowych, a także mieszkańców wszystkich gmin zlokalizowanych wzdłuż trasy udało się wypracować porozumienie dzięki któremu po trzech latach przerwy znów do stolicy Małopolski, wszyscy chętni, będą mogli dojechać pociągiem w znacznie lepszych i komfortowych warunkach.
Na początek zostanie przywrócone pięć par połączeń w obu kierunkach. Większość kursów będzie kończyła swój bieg na stacji Kraków Główny. Podróżni kursów kończących trasę w Krakowie Płaszowie posiadający bilet kolejowy do Krakowa Głównego, będą mogli z niego korzystać w komunikacji miejskiej by dostać się do Krakowa Głównego. Na terenie Gminy Spytkowice pociąg będzie się zatrzymywał na czterech przystankach tj.: Spytkowice, Spytkowice Kępki, Półwieś, Ryczów.
Kolejna miła niespodzianka to ceny biletów. Ze Spytkowic do Oświęcimia lub Skawiny dojedziemy już za 3 zł., do Krakowa Głównego za 5 zł. Trzy lata temu za bilet do Oświęcimia trzeba było zapłacić 7, 60 zł, do Skawiny 8,20 zł, a do Krakowa Płaszowa 11,70 zł. Taniej również zapłacimy za bilety miesięczne: do Oświęcimia - 79 zł(poprzednio 174 zł), do Skawiny - 99 zł(poprzednio 189 zł), do Krakowa Głównego 139 zł (poprzednio 239 zł.)
" Przywrócenie połączeń pasażerskich na linii kolejowej 94 stało się możliwe dzięki porozumieniu i finansowemu wsparciu jakie zadeklarowali Włodarze Gmin zlokalizowanych wzdłuż linii kolejowej. W tym momencie bardzo wiele zależy od podróżujących w kierunku Krakowa i Oświęcimia. Jeśli wykażą swoją aktywność i zainteresowanie korzystaniem z tych połączeń, kolejnym naszym celem będzie zwiększenie liczby kursów i jeszcze lepsze dostosowanie godzin odjazdów do potrzeb osób zainteresowanych, także usprawnienie tego rodzaju komunikacji poprzez przygotowanie miejsc parkingowych i wiat rowerowych w pobliżu przystanków kolejowych. Naszym głównym celem jest włączenie tychże połączeń kolejowych do systemu kolei aglomeracyjnej - gdzie zakup jednego biletu będzie skutkował możliwością korzystania z całej komunikacji miejskiej terenu aglomeracyjnego miasta Krakowa." - wyjaśnia Mariusz Krystian Wójt Gminy.
Na koniec informacja bardzo kusząca: w niedzielę 13 grudnia będzie można zupełnie bezpłatnie podróżować na całej trasie Kraków - Oświęcim. Jako uzupełnienie informacji dołączamy proponowany rozkład jazdy.
Rozkład jazdy pociągówGminne Ćwiczenia Pożarnicze "POWÓDŹ - MIEJSCE 2015"
W sobotę 22 listopada 2015 roku na terenie Sołectwa Miejsce, odbyły się Gminne Ćwiczenia Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy. W działaniach ratowniczych uczestniczyło 8 Zastępów strażaków OSP tj:
O godzinie 16.00 Dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zaalarmował jednostki OSP z terenu Gminy Spytkowice, o mającym miejsce zdarzeniu "POWÓDŹ !!" w Sołectwie Miejsce.
Jako pierwszy na miejsce zdarzenia przybył Zastęp strażaków z OSP Miejsce tj. obsada samochodu GLM Renault Master wraz z Zespołami Pompowymi "BIAŁOGON HL 24S". Dowodzący Ćwiczeniami Pożarniczymi - Komendant Gminny OSP dh. Tadeusz Dębski natychmiast rozpoczął działania operacyjne na miejscu zdarzenia.
Następnie w ramach wsparcia dotarły 2 zastępy strażaków z OSP Spytkowice tj. obsady samochodów GBA Dennis i GLM Gazela GAZ, 2 zastępy z OSP Ryczów tj. obsady samochodów GBA STEYR i GLM Lublin i 2 zastępy strażaków z OSP Bachowice tj. obsady samochodów GBA 1,6/16 Daimler Benz- Mercedes z Mobilnym Zespołem Pompowym i SLRt Honker oraz Zastęp strażaków z OSP Półwieś tj. obsada samochodu GLM ŻUK, które wspomagały działania ratownicze. Teren działań dodatkowo oświetlany był przez samochód oświetleniowy ŻUK z OSP Bachowice. Rozstawiano i uruchamiano Zespoły Pompowe, rozwijano - budowano linie wężowe celem przerzutu nadmiaru wód z przedwala przez wał do koryta rzeki Wisły, jak również wykonywano zabezpieczenia terenów zamieszkiwanych przez Mieszkańców budowanymi zaporami z worków wypełnionych piaskiem, celem ich ochrony przed zalaniem. Rozjemcą ćwiczeń a zarazem oceniającym był mł. asp. Bogdan Harnas z Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach, który w podsumowaniu wysoko ocenił działania naszych strażaków podczas tegorocznych ćwiczeń gminnych.
Ćwiczenia obserwowali:Organizatorem Ćwiczeń był Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP w Spytkowicach dh Mariusz Krystian oraz Komendant Gminny OSP Spytkowice dh Tadeusz Dębski.
Nagrodzeni uczniowie
11 listopada 2015r. na uroczystej sesji z okazji Święta Niepodległości uczniowie gminnych szkół podstawowych i gimnazjów odebrali Nagrody Wójta Gminy. Nagrodzeni to laureaci wielu olimpiad przedmiotowych, uczniowie wybitnie uzdolnieni, aktywni, otwarci na wiedzę, działający na rzecz społeczności szkolnej oraz odnoszący sukcesy w zawodach sportowych. Wójt Gminy Mariusz Krystian nagrodził w tym roku 17 uczniów wraz z opiekunami.
Za osiągnięcia naukowe i uzyskanie wysokich miejsc w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich nagrody otrzymali:
uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach: Paweł Sieprawski, Oliwia Miarka oraz opiekunowie p. Janina Jezierska-Bobak i p. Kinga Szablowska, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach: Konrad Godzik, Maciej Korabik, Adrian Michalec, Ewa Chlebicka wraz z opiekunami p. Katarzyną Szarek, p. Bernadetą Chlebicką, z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ryczowie: Ireneusz Hupert, Jacek Pieczonka, Patrycja Bałys, Kamil Brania, Aleksandra Brania wraz z opiekunami p. Agnieszką Wawro, p. Łucją Kucia-Supron, p. Anną Wołoch a także uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Miejscu: Weronika Simik, Gabriela Żmuda, Gabriela Klęczar wraz z opiekunem p. Barbarą Sternal.
Za osiągnięcia sportowe nagrody otrzymali:
uczennice z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach: Wiktoria Sołtys, Klaudia Sowa wraz opiekunami p. Tomaszem Rajdą, p. Tomaszem Kubasem oraz uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie Martyna Mędrysa wraz z opiekunem p. Grzegorzem Irzykiem.
Każdy z nagrodzonych otrzymał wartościową nagrodę rzeczową wraz z pakietem promocyjnym gminy. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a koleżanki i kolegów tegorocznych laureatów zachęcamy do pracy w bieżącym roku.
Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości i Jubileuszu 25 - lecia Samorządu Terytorialnego
Tegoroczne gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości były bardzo wyjątkowym i szczególnym wydarzeniem. Połączono je z Jubileuszem 25 - lecia Samorządu Terytorialnego, co stało się okazją przypomnienia i upamiętnienia wszystkich byłych już, ale także obecnie zaangażowanych w życie Naszego Samorządu osób.
Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Kajetana Wolskiego, Oficera Wojsk Polskich - bohatera Powstania Listopadowego. W imieniu Społeczności Lokalnej, Władz Samorządowych i Środowisk Kombatanckich uczynili to: Pan Mariusz Krystian - Wójt Gminy Spytkowice, Pan Jerzy Piórowski - Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice, Pan Stanisław Michalec - Kapitan Rezerwy, Członek Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. W imieniu środowisk oświatowych i organizacji pozarządowych hołd złożyli przedstawiciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Spytkowickiej. Następnie wszyscy uczestniczy, delegacje i poczty sztandarowe przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa pod batutą Kapelmistrza Jerzego Gawędy udały się do Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Drugą częścią uroczystości była Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowanej przez Księdza Dziekana i jednocześnie Proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej w Spytkowicach, przy udziale Księży z Parafii Gminy Spytkowice. Bardzo uroczysty charakter Mszy Świętej został nadany poprzez śpiew Chóru Parafialnego. Homilię wygłosił Ksiądz profesor Jan Szczepaniak.
Następnie wszyscy udali się do WDK Spytkowice, gdzie uczestniczyli w uroczystej Sesji Rady Gminy. Sesję rozpoczęto Hymnem Narodowym. Po którym uczczono minutą ciszy wszystkich zmarłych, którzy w swoim życiu angażowali się w budowanie i funkcjonowanie Samorządu Terytorialnego. Był to moment podniosły, w którym przypomniano nazwiska wspomnianych osób. A byli to:
Następnie Przewodniczący Rady Gminy powitał wszystkich przybyłych na uroczystą sesję Mieszkańców i zaproszonych gości, a wśród nich: duchowieństwo, poczty sztandarowe i delegacje Organizacji Pozarządowych, Szkół, Klubów Sportowych i Kół Gospodyń Wiejskich, Wicewojewodę Małopolskiego - Wojciecha Szczepanika, Radnych Rady Gminy poprzednich i obecnej Kadencji, a także sołtysów i byłych pracowników Urzędu Gminy. Przedstawiciela Rady Powiatu obecnej Kadencji Radnego Powiatowego Ryszarda Mroza. Wójtów Gminy Spytkowice poprzedniej kadencji oraz obecnego Wójta Gminy Mariusza Krystiana wraz z Kierownikami i pracownikami Referatów Urzędu Gminy. Przewodniczący przywitał także uczniów szkół gminnych - laureatów konkursów, olimpiad i zmagań sportowych.
Należy wspomnieć, że obrady sesji uświetniła wystawa plakatów, których autorami byli uczniowie szkół z terenu Gminy. Laureatami konkursu plastycznego pn. " 25 - lecie Samorządu Terytorialnego w Gminie Spytkowice" - zostali uczniowie Zespołu Szklono - Przedszkolnego w Spytkowicach, w których imieniu nagrodę odebrała Dyrektor Szkoły Pani Maria Mróz. Uczniowie tejże Szkoły przygotowali również tegoroczny program artystyczny pt. "Kochamy Cię Polsko", przerywany i przyjęty gromki oklaskami zachwyconej widowni.
Kolejnym punktem obrad była prezentacja multimedialna nt. 25 - lecia samorządności w Gminie Spytkowice, którą przedstawił Wójt Gminy. Przedstawiając historię samorządności na terenie Gminy Spytkowice, Wójt przypomniał przede wszystkim osoby, które uczestniczyły w budowaniu i funkcjonowaniu samorządu na ziemi spytkowickiej. Przypomniał tez najważniejsze osiągniecia minionych i obecnej Kadencji.
Po prezentacji przyszedł czas na wyróżnienie dla żyjących i obecnych na sesji osób, które swoją pracą przyczyniły się do rozwoju samorządności w Gminie Spytkowice. Na wniosek Wójta Gminy Spytkowice Pana Mariusza Krystiana, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Złotym Krzyżem Zasługi Pana Stanisława Ścierę Wójta Gminy Spytkowice w Kadencjach: 1990 - 1994, 1994 - 1998, 1998 - 2002,. Nagrodę w imieniu Prezydenta wręczył Pan Wojciech Szczepanik - Wicewojewoda Małopolski. Wójt "Senior" Stanisław Ściera dziękując za medal, przypomniał: "że ważną rolę w tworzeniu Samorządu Lokalnego, w szczególności Gminy Spytkowice odgrywali i odgrywają aktywnie i skutecznie działający mieszkańcy, za co należą im się duże słowa uznania."
Następnie Wójt Gminy wręczył wszystkim byłym i obecnym samorządowcom, a wiec Radnym, Sołtysom wszystkich dotychczasowych Kadencji okolicznościowe upominki. Wśród nagrodzonych była również Pani Łucja Molenda pierwsza Wójt Gminy Spytkowice wybrana w powszechnych wyborach. Pełniła swój urząd w dwóch Kadencjach tj.: latach 2002 - 2006, 2006 - 2010. Warto pokreślić, że pomimo tego iż pełniąc swoje funkcje i wypełniając mandaty społeczne nagradzani upominkami pracowali się z sobą w bardzo różnych okolicznościach, często rywalizując o pieniądze dla swoich środowisk, atmosfera "spotkania po latach" była bardzo serdeczna. Wspólna fotografia na pewno wzbogaci nie jeden rodzinny album.
Tradycyjnie 11 listopada jest dniem, w którym nagradzamy uczniów - laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnokrajowym. Tym razem nagrody odebrali uczniowie:
Szkoły Podstawowej w Miejscu:Nagrody i gratulacje dla uczniów były ostatnim punktem obrad Uroczystej Sesji Rady Gminy Spytkowice. Wszystkim uczestnikom i organizatorom dziękujemy.
Dzień seniora
Od kilku lat seniorzy z gminy Spytkowice uczestniczą w Dniach Seniora, które organizowane są przez Koła Gospodyń Wiejskich. Jest to szczególne święto, święto ludzi starszych, którym należy się szacunek i uznanie. Uroczystości z tej okazji zorganizowane były już w Ryczowie i Bachowicach a niebawem odbędą się w Miejscu.
Na zaproszenie Kół Gospodyń przybyli seniorzy - mieszkańcy tychże miejscowości. Na spotkaniach nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych, samorządowych i kościelnych, instytucji zaprzyjaźnionych i współpracujących z organizatorami.
W tym szczególnym dniu, życzenia zdrowia, długich lat życia w dobrym zdrowiu, w gronie najbliższych, pogody ducha, złożył Wójt Gminy - Mariusz Krystian oraz Senator RP Andrzej Pająk.
W programie artystycznym, wystąpiły miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich oraz uczniowie ze szkół. Ciekawe prezentacje sprawiły, że brawom nie było końca. W dalszej części biesiadowano przy wspólnym poczęstunku, rozmowach i śpiewie.
Gmina Spytkowice daleko w tyle rankingu zadłużenia!!!
To następna dobra wiadomość! Po raz kolejny mamy dowód na to, że rozwój naszej Gminy jest determinowany przez aktywność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, a nie tylko zaciąganie kolejnych pożyczek i kredytów. Dowodem tym jest ranking zadłużenia samorządów lokalnych, przygotowany przez czasopismo "Wspólnota". Ranking ten jest niezależnym zestawieniem, przygotowanym przez profesora Uniwersytetu Warszawskiego Pawła Swianiewicza. Jego analiza pokazuje, że jesteśmy wśród trzech najmniej zadłużonych gmin powiatu wadowickiego. Jednocześnie, ten sam dokument uwidacznia fakt, że nasza gmina ma spore możliwości kredytowe na przyszłość. "Jest to niezwykle istotne w kontekście planowanych inwestycji tj. budowie kanalizacji sanitarnej oraz kompleksowym remoncie budynków szkół w Spytkowicach, Ryczowie i Bachowicach. Przy wielomilionowych inwestycjach, nawet pozyskanie środków unijnych nie gwarantuje sukcesu. Najpierw trzeba wyłożyć środki własne, a dopiero później starać się o ich zwrot. Stąd też trzeba mieć możliwość zgromadzenia kapitału własnego. Dlatego też ranking ten jest bardzo dobrą wiadomością dla nas wszystkich" - komentuje Mariusz Krystian, Wójt Gminy
Kolejne renowacje zabytkowych nagrobków!
To, że Samorząd jest dla Mieszkańców wiemy od dawna. Wielokrotnie Wójt Gminy podkreślał, że działalność Gminy winna być ukierunkowana przede wszystkim na wspieraniu Mieszkańców w ich pracy na rzecz środowiska lokalnego. I mamy na to kolejny dowód. Tym razem chodzi o ratowanie zabytków kultury na naszych cmentarzach. Aktywnością w tej dziedzinie wykazały się: Towarzystwo Miłośników Ziemi Spytkowickiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ryczowa i Półwsi. Oba stowarzyszenia zorganizowały na "swoich" cmentarzach kwesty, podczas których zbierano pieniądze na renowacje podupadających, zabytkowych nagrobków. Pieniędzy nie było jednak na tyle, aby wykonać całość prac. I tu z pomocą przyszedł Wójt Gminy, który uruchomił rezerwę finansową, będącą w jego dyspozycji. Obie organizacje potrzymały po 8 tysięcy złotych, dzięki czemu wykonano profesjonalny zakres renowacji. W Spytkowicach wyremontowano pomnik nagrobny Maryanny Kołodziej, a w Ryczowie pomnik nagrobny księdza Jana Biedrończyka. Ważny był nie tylko wiek nagrobków, ale również, jak w przypadku księdza Biedrończyka postać, która zasłużyła się niezwykle mocno w historii lokalnej społeczności.
Efekt prac, jak widać na załączonych zdjęciach, jest wspaniały! Zabytki architektury odzyskały dawną świetność i blask! Świadczy to również o dużej świadomości historycznej naszych Mieszkańców, którzy nie tylko podejmują trud renowacji, ale także chętnie wspierają finansowo całe przedsięwzięcie. Kolejnym pozytywem jest również efekt ostatniej przeprowadzonej zbiórki w dniu 1 listopada. Jak zapowiadają wspomniane już wcześniej stowarzyszenia, pozwolą one na zaplanowanie kolejnych renowacji. Wójt jak zwykle, już dzisiaj deklaruje wsparcie tych działań. Czekamy więc z niecierpliwością na kolejne efekty tej współpracy...
Wznowiono prace przy budowie kaplicy na cmentarzu komunalnym w Spytkowicach!
To nie była dobra wiadomość! Kiedy Wójt Gminy przekazał Mieszkańcom oraz Radnym informację, że firma wykonująca prace przy budowie kaplicy cmentarnej w Spytkowicach, zeszła z placu budowy z uwagi na swoje kłopoty finansowe, wielu dopytywało: co dalej?
Sytuacja rzeczywiście nie była prosta, jednak już od samego początku trwały prace, które na pierwszy rzut oka niewidoczne przygotowywały grunt pod dalszą kontynuację tematu. "Przede wszystkim należało dokonać inwentaryzacji istniejącego stanu rzeczy. Dlatego dokonano określenia zakres prac który został już wykonany oraz podliczono prace, które choć wykonane, w związku z upływem czasu i działaniem czynników atmosferycznych, należy powtórzyć. Dodatkowo podjąłem kroki prawne w stosunku do firmy wykonującej prace" - relacjonuje Wójt Gminy Pan Mariusz Krystian.
Równolegle pracownicy referatu inwestycyjnego przygotowali dokumentację, potrzebną do ogłoszenia kolejnego przetargu, który zakończył się powodzeniem. Prace, co widać na załączonych zdjęciach, zostały wznowione. Ich zakończenie winno nastąpić w pierwszym półroczu 2016 roku.
Muzeum Regionalne w Bachowicach - prac ciąg dalszy!
Okazuje się, że prace przy realizacji projektu utworzenia Muzeum Regionalnego na terenie dawnej szkoły rolniczej w Bachowicach wciąż trwają i przynoszą bardzo dobre rezultaty. Tym razem rewitalizacji poddano otoczenie budynku muzeum. Wykonane prace przede wszystkim polegały na wyburzeniu budynku stodoły i uporządkowaniu terenu oraz budowie ogrodzenia systemowego oraz montażu bram wjazdowych. Uporządkowano również plac przed budynkiem, dzięki czemu na wiosnę będzie możliwość jego zagospodarowania zielenią. Prace, których całkowity koszt przekroczył kwotę 80 tysięcy złotych, w sposób właściwy wpisują się w harmonogram, którego zwieńczeniem będzie utworzenie ekspozycji poświęconej upamiętnieniu tradycji spółdzielczych związanych z urodzonym w Bachowicach Franciszkiem Stefczykiem oraz działalnością społeczną i duszpasterską ks. Franciszka Gołby oraz o. Rudolfa Warzechy.
"Otwarcie Muzeum planuję na przyszły rok. Chciałbym, aby był to współczesny znak działalności tych osób. Dlatego Muzeum w zamierzeniach ma łączyć w sobie wiele cech, których wspólnym mianownikiem są wartości: praca na rzecz drugiego człowieka, pomoc najuboższym oraz kultywowanie naszej chrześcijańskiej tożsamości " - komentuje Wójt Gminy Mariusz Krystian
Praca, którą widać!!!
Nasz Samorząd, od wielu lat aktywnie włącza się do działań mających realny wpływ na ograniczanie zjawiska bezrobocia, wśród Mieszkańców Gminy Spytkowice. Od kilku lat jesteśmy jedną z najaktywniejszych Gmin powiatu wadowickiego, w zakresie współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy i realizacji programów, w których osoby pozostające bez pracy, mogą znaleźć zatrudnienie. Jednym z dowodów jest fakt, że już kilkadziesiąt młodych ludzi mogło odbyć w naszym Urzędzie płatne staże zawodowe.
"Dzięki temu młodzi ludzie mogli uzyskać doświadczenie zawodowe, które jest niezwykle cenione na rynku pracy i w wielu przypadkach jest czynnikiem decydującym o zatrudnieniu pracownika. Od początku mojej pracy w samorządzie realizuję konsekwentnie program pomocy młodym ludziom w odnalezieniu się na trudnym i wymagającym rynku pracy." - komentuje Mariusz Krystian Wójt Gminy Spytkowice.
Ważnym elementem realizacji programów jest również aktywizacja osób starszych, zwłaszcza tych dotkniętych długotrwałym bezrobociem. Dzięki realizacji programu robót publicznych mogliśmy pomóc już kilkuset osobom. Pomoc ta ma jednak wymierne korzyści, ponieważ dzięki tej pracy nasze sołectwa są zadbane, wykoszone, a częsty widok po ustępującej zimie, czyli sterta śmieci zalegająca rowy przydrożne, szybko znika. Ostatnim przykładem znakomitych efektów tego programu było odtworzenie rowu odwadniającego w rejonie stacji PKP w Spytkowicach. Rów ten był przyczyną wielokrotnego podtapiania okolicznych domów, a więc realnym zagrożeniem zdrowia i życia mieszkańców. Jego stan techniczny był opłakany. Głęboka warstwa namułu, w niektórych miejscach sięgająca nawet metra głębokości oraz liczne zakrzewienia powodowały, że wielu wątpiło w możliwość "ręcznego" wykonania prac. "Bez koparki tu nie da rady" - mówili. My jednak pokazaliśmy, że damy radę, dzięki czemu dziś obiekt ten po ponad dwudziestu latach doczekał się renowacji. Pracownicy interwencyjni jak widać na załączonych zdjęciach, wykonali kawał ciężkiej pracy, pod okiem ich Opiekuna - Pani Michaliny Jarocha, Kierownika Referatu Organizacyjnego w Urzędzie Gminy.
Prace renowacyjne były również okazją do zorganizowania przez Wójta wizji w terenie z udziałem przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ustalono, że dodatkowo zarządca drogi wyczyści przepust drogowy oraz rów odwadniający drogę, na odcinku między składem węglowym, a stacją PKP. Zamontowane zostaną także bariery energochłonne nad przepustem.
"Te prace pokazują, że jest wiele rzeczy, które można wykonać bez angażowania dużych środków finansowych, że czasami trzeba po prostu chcieć. Oczywiście, nie zawsze tak można, nie zawsze jest to możliwe, jednak zawsze trzeba starać się rozwiązać daną sprawę, pomóc konkretnemu człowiekowi" - podsumowuje Wójt Gminy Mariusz Krystian.
Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanym zwycięzcą wyborów parlamentarnych w naszej gminie.
Jak wynika z najnowszych danych, wybory parlamentarne w Gminie Spytkowice wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując ponad 62% poparcia. Gdyby wyniki wyborów zależały tylko od naszej gminy, do Sejmu dostały by się jeszcze tylko dwie partie: Platforma Obywatelska, która osiągnęła nieco 14% oraz Kukiz 15 z niespełna 7% głosów. To potwierdzenie stałej tendencji występującej na naszym terenie od wielu lat, że partie prawicowe, cieszą się u nas największym poparciem. Z grona kandydatów, zwycięzcą okazała się Pani Beata Szydło z PiS, uzyskując 1222 głosy poparcia w skali całej gminy. Drugie miejsce zajął Mariusz Krystian, także PiS, zdobywając 904 głosy. Dalsze miejsca, dzieli od tej dwójki kandydujących prawdziwa przepaść, ponieważ trzecią pozycję zajął Marek Sowa z PO uzyskując 220 głosów.
W wyborach do Senatu, zwycięzcą okazał się Andrzej Pająk z Prawa i Sprawiedliwości, uzyskując ponad 62% ważnie oddanych głosów.
Frekwencja w naszej Gminie wyniosła 49,2%
Pełne zestawienie wyników wyborów znajdziecie państwo poniżej.Lp. | Nazwisko i imię | Bachowice | Ryczów | Miejsce | Spytkowice -Przewóz |
Spytkowice | Półwieś | OGÓŁEM |
1 | SZYDŁO Beata Maria | 349 | 248 | 79 | 139 | 351 | 56 | 1222 |
2 | POLAK Marek Władysław | 6 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | 15 |
3 | SZLACHETKA Jarosław Piotr | 1 | 5 | 1 | 1 | 3 | 0 | 11 |
4 | KOZIK Krzysztof Janusz | 3 | 1 | 3 | 4 | 1 | 0 | 12 |
5 | JURZAK Jarosław Ludwik | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
6 | FILIPIAK Ewa Maria | 6 | 5 | 4 | 4 | 6 | 1 | 26 |
7 | KASPEREK Krzysztof | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
8 | HAJOS Sławomir Paweł | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
9 | TRZASKA Janina | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
10 | BIERNAT Zbigniew Stanisław | 20 | 18 | 28 | 9 | 25 | 1 | 101 |
11 | MAJKA Jolanta Maria | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 4 |
12 | KRYSTIAN Mariusz Tomasz | 166 | 343 | 44 | 83 | 199 | 69 | 904 |
13 | ŁAGOSZ-MIROCHA Stanisława Maria | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
14 | SPANNBAUER Tomasz Piotr | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
15 | RAPACZ Anna Emilia | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 5 |
16 | KACZYŃSKI Filip Roman | 10 | 15 | 3 | 7 | 12 | 1 | 48 |
2364 |
Lp. | Nazwisko i imię | Bachowice | Ryczów | Miejsce | Spytkowice -Przewóz |
Spytkowice | Półwieś | OGÓŁEM |
1 | SOWA Marek Jan | 39 | 71 | 9 | 22 | 67 | 12 | 220 |
2 | NIEDZIELA Dorota | 6 | 14 | 1 | 4 | 10 | 1 | 36 |
3 | MACIASZEK Robert Tomasz | 2 | 6 | 1 | 0 | 8 | 0 | 17 |
4 | BOBOWSKA Joanna Grażyna | 6 | 9 | 0 | 8 | 9 | 0 | 32 |
5 | KOŹBIAŁ Maciej Józef | 17 | 8 | 1 | 7 | 16 | 1 | 50 |
6 | LICHOSYT Stanisław | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 5 |
7 | GĘBALA Bartłomiej Łukasz | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
8 | SZEWCZYK Piotr Paweł | 6 | 8 | 3 | 7 | 20 | 0 | 44 |
9 | KALEMBA Urszula Maria | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 5 |
10 | KAJDAS Wojciech Marek | 17 | 2 | 9 | 11 | 25 | 0 | 64 |
11 | ŻAK Sylwia Urszula | 2 | 3 | 0 | 2 | 5 | 0 | 12 |
12 | PADLIKOWSKA-LEŚNIAK Hanna Łucja | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 |
13 | JOŃCZYK Zofia Anna | 2 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 7 |
14 | SOKOŁOWSKA-GAWROŃSKA Magdalena Maria | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 |
15 | PRZYSTAŁ Lucyna | 2 | 13 | 0 | 3 | 4 | 1 | 23 |
16 | ŻAK Tomasz | 5 | 4 | 2 | 2 | 8 | 0 | 21 |
546 |
Lp. | Nazwisko i imię | Bachowice | Ryczów | Miejsce | Spytkowice -Przewóz |
Spytkowice | Półwieś | OGÓŁEM |
1 | SZYMAŃSKA Monika Anna | 9 | 15 | 4 | 5 | 9 | 1 | 43 |
2 | KOWALÓWKA Michał Grzegorz | 4 | 4 | 1 | 0 | 2 | 0 | 11 |
3 | BERYT Alicja Joanna | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
4 | ACHINGER Piotr Tytus | 5 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 11 |
5 | DERDA Katarzyna Ewa | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 |
6 | CZYŻYK Szymon Aleksander | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
7 | BURZAWA Halina Maria | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 |
8 | GUGAŁO Andrzej Witold | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
9 | KUBAT Katarzyna Ewa | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
10 | HAŁUN Jakub Henryk | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
90 |
Lp. | Nazwisko i imię | Bachowice | Ryczów | Miejsce | Spytkowice -Przewóz |
Spytkowice | Półwieś | OGÓŁEM |
1 | KRAWCZYK Emil Piotr | 17 | 18 | 9 | 18 | 0 | 2 | 64 |
2 | ŚLUSARCZYK Michał Daniel | 3 | 6 | 0 | 0 | 27 | 0 | 36 |
3 | WYPARTOWICZ Bartłomiej Grzegorz | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
4 | MYDLARZ Mateusz Franciszek | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
5 | SKWARCZYŃSKA Katarzyna Anna | 0 | 0 | 5 | 1 | 2 | 0 | 8 |
6 | MANDZIEJ Anna Zofia | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
7 | BABECKI Tomasz Zdzisław | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 |
8 | SZUSTER Piotr Andrzej | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 |
9 | CZACHUR Adam Aleksander | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
10 | KRAWIEC Wojciech Piotr | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 |
11 | ZASŁONA Katarzyna | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
12 | MIROCHA Justyna Marzena | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
13 | KOWAL Melania Teresa | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 |
14 | TROJAK Szymon Piotr | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
15 | MOTYSIA Agata Ewa | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
16 | MYDLARZ Tomasz Józef | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
145 |
Lp. | Nazwisko i imię | Bachowice | Ryczów | Miejsce | Spytkowice -Przewóz |
Spytkowice | Półwieś | OGÓŁEM |
1 | KAŁA Józef | 4 | 2 | 2 | 4 | 6 | 0 | 18 |
2 | CZAICKI Ryszard | 12 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 15 |
3 | BUDKA Józef | 1 | 1 | 2 | 2 | 26 | 0 | 32 |
4 | JOPEK Bożena Halina | 2 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 7 |
5 | DUDZIK Józef | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
6 | ŁYSOŃ Leszek | 1 | 3 | 0 | 2 | 2 | 1 | 9 |
7 | SZCZYGIEŁ Elżbieta Teresa | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6 |
8 | KLIMOWSKA-BOBULA Edyta Katarzyna | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
9 | HYJEK Ewa Maria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
10 | OKOCZUK Jarosław Anatol | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
11 | JAKUBOWSKI Tomasz Marek | 1 | 4 | 0 | 0 | 3 | 0 | 8 |
12 | WARTA Stanisława | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
13 | MATUSIAK Małgorzata Maria | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 |
14 | JAROSZ Daniel Janusz | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
15 | WIŚNIEWSKA Beata Barbara | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
16 | SAWICKI Stefan Marian | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
102 |
Lp. | Nazwisko i imię | Bachowice | Ryczów | Miejsce | Spytkowice -Przewóz |
Spytkowice | Półwieś | OGÓŁEM |
1 | PIĄTKOWSKA Zdzisława Alicja | 5 | 5 | 3 | 6 | 11 | 0 | 30 |
2 | RYDZOŃ Stanisław | 3 | 9 | 1 | 3 | 10 | 0 | 26 |
3 | TALAGA Halina | 4 | 6 | 13 | 2 | 8 | 0 | 33 |
4 | BIELAT Maciej | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
5 | SARLEJ Wit Mateusz | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
6 | WRZEŚNIEWSKI Janusz Jarosław | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
7 | LUKS Edyta Kazimiera | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 |
8 | NAZAROWSKI Marek Piotr | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
9 | DRAB Szymon Przemysław | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
10 | REJDYCH Paweł | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 |
11 | ZIOBRO Alicja | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 |
12 | SCĄBER Marta Beata | 2 | 14 | 1 | 3 | 16 | 0 | 36 |
13 | SYGNAT Mirosław Zenon | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
14 | MATUSZEWSKA Franciszka Julia | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | BARTYZEL Roman Stanisław | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
16 | ŁAKOMY Barbara Maria | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
147 |
Lp. | Nazwisko i imię | Bachowice | Ryczów | Miejsce | Spytkowice -Przewóz |
Spytkowice | Półwieś | OGÓŁEM |
1 | BRYNKUS Józef | 18 | 32 | 6 | 12 | 36 | 0 | 104 |
2 | SZOT Radosław Paweł | 7 | 10 | 5 | 2 | 11 | 2 | 37 |
3 | ZAWADZKI Grzegorz Roman | 1 | 4 | 2 | 1 | 1 | 0 | 9 |
4 | LECIEJEWSKA Agnieszka | 4 | 2 | 0 | 4 | 5 | 1 | 16 |
5 | KASPRZAK Kamil Mateusz | 7 | 3 | 3 | 2 | 2 | 0 | 17 |
6 | KOŁODZIEJCZYK Dariusz Antoni | 1 | 4 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 |
7 | CHORĄŻY Rafał Adrian | 5 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 10 |
8 | KIERPIEC Daniel Józef | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 |
9 | MACIEJOWSKA Kinga Katarzyna | 2 | 0 | 2 | 1 | 3 | 0 | 8 |
10 | KARCZ-ZIELIŃSKA Ada Dorota | 5 | 3 | 2 | 2 | 3 | 0 | 15 |
11 | MAJCHERCZYK Andżelika Sylwia | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 5 |
12 | MITKA Mariola Beata | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 |
13 | BALIŚ Monika Katarzyna | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 |
14 | ZGRZYWA Krzysztof Adam | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6 |
245 |
Lp. | Nazwisko i imię | Bachowice | Ryczów | Miejsce | Spytkowice -Przewóz |
Spytkowice | Półwieś | OGÓŁEM |
1 | MIKLASZEWSKA Anna Maria | 22 | 14 | 2 | 5 | 24 | 0 | 67 |
2 | TOMASZEWSKI Tomasz Andrzej | 8 | 3 | 3 | 0 | 8 | 1 | 23 |
3 | JANAS Paweł Michał | 4 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | 13 |
4 | CHOWANIEC Michał | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 |
5 | AMBROŻY Radosław Bartosz | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
6 | MOSTOWIK Grażyna | 4 | 5 | 3 | 2 | 5 | 0 | 19 |
7 | JAMROŻEK Leon Piotr | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
8 | SZCZERBOWSKA Julia Karina | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 6 |
9 | STOKŁOSA Mariusz | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 |
10 | SKOWROŃSKA Kinga Agnieszka | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 |
11 | CORA Zofia Stanisława | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
12 | KOŁODZIEJCZYK Janusz | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
13 | KARCZMITOWICZ Michał Łukasz | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 |
14 | DASZKIEWICZ Edyta Małgorzata | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
15 | KAMUSIŃSKI Wojciech Jan | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 5 |
162 |
Lp. | Lista | % oddanych głosów na Listę w stosunku do ważnie oddanych głosów w Gminie Spytkowice |
1 | Lista Nr 1 KW Prawo i Sprawiedliwość | 62,2 % |
2 | Lista Nr 2 KW Platforma Obywatelska RP | 14,4 % |
3 | Lista Nr 3 KW Razem | 2,4 % |
4 | Lista Nr 4 KW KORWiN | 3,8 % |
5 | Lista Nr 5 Komitet Wyborczy PSL | 2,7 % |
6 | Lista Nr 6 KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni |
3,9 % |
7 | Lista Nr 7 KWW "KUKIZ 15" | 6,4 % |
8 | Lista Nr 8 KW Nowoczesna Ryszarda Petru | 4,3 % |
Lista kandydatów na senatorów
Lp. | Nazwisko i imię | Bachowice | Ryczów | Miejsce | Spytkowice - Przewóz |
Spytkowice | Półwieś | OGÓŁEM Liczba głosów |
% oddanych głosów w stosunku do ważnie oddanych głosów w Gminie Spytkowice |
1 | PAJĄK Andrzej Michał | 575 | 633 | 173 | 244 | 621 | 123 | 2369 | 62,3 |
2 | BISZTYGA Stanisław | 182 | 227 | 51 | 117 | 323 | 27 | 927 | 24,4 |
3 | CHMIEL Dariusz Bogdan | 114 | 129 | 55 | 66 | 131 | 13 | 508 | 13,4 |
7 NAJWYŻSZYCH WYNIKÓW DO SEJMU
Lp. | Nazwisko i imię | Nazwa listy | OGÓŁEM | % oddanych głosów w stosunku do ważnie oddanych głosów w Gminie Spytkowice |
1 | SZYDŁO Beata Maria | Lista Nr 1 KW Prawo i Sprawiedliwość |
1222 | 32,1 |
2 | KRYSTIAN Mariusz Tomasz | Lista Nr 1 KW Prawo i Sprawiedliwość |
904 | 23,8 |
3 | SOWA Marek Jan | Lista Nr 2 KW Platforma Obywatelska RP |
220 | 5,8 |
4 | BRYNKUS Józef | Lista Nr 7 KWW "KUKIZ 15" |
104 | 2,7 |
5 | BIERNAT Zbigniew Stanisław | Lista Nr 1 KW Prawo i Sprawiedliwość |
101 | 2,6 |
6 | MIKLASZEWSKA Anna Maria | Lista Nr 8 KW Nowoczesna Ryszarda Petru |
67 | 1,8 |
7 | KAJDAS Wojciech Marek | Lista Nr 2 KW Platforma Obywatelska RP |
64 | 1,7 |
8 | KRAWCZYK Emil Piotr | Lista Nr 4 KW KORWiN |
64 | 1,7 |
FREKWENCJA W GMINIE
Obwód głosowania | Liczba osób uprawnionych do udziału w głosowaniu |
Liczba wydanych kart do głosowania |
Procent frekwencji |
Bachowice | 1755 | 907 | 51,7 |
Ryczów | 2114 | 1045 | 49,4 |
Miejsce | 533 | 297 | 55,7 |
Spytkowice i Lipowa | 976 | 442 | 45,3 |
Spytkowice | 2 276 | 1120 | 49,2 |
Półwieś | 429 | 170 | 39,6 |
Ogółem | 8 083 | 3981 | 49,2 |
Odznaczenia dla nauczycieli.
W dniu 19 października 2015 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym dla oświaty w powiatach oświęcimskim, wadowickim i suskim. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Senator RP Andrzej Pająk oraz Poseł na Sejm RP Robert Maciaszek, Dyrektor Delegatury w Wadowicach Kuratorium Oświaty w Krakowie Elżbieta Kowalczyk, wizytatorzy Delegatury w Wadowicach, burmistrzowie i wójtowie gmin, m.in. Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian. Odznaczenia Medali za długoletnią służbę oraz Krzyże Zasługi wręczał wicewojewoda małopolski Wojciech Szczepanik oraz Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski. Wśród nagrodzonych znaleźli się również nauczyciele, z terenu naszej gminy:
- Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę odznaczono Panią Martę Cich z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Spytkowicach,
- Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę odznaczono Panie Zofię Górkę z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Bachowicach oraz Bogusławę Hubę i Barbarę Kozianę z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Spytkowicach.
Medalem Komisji Edukacji Narodowej zostały wyróżnione Panie: Maria Pierzchała z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Ryczowie oraz Maria Mróz Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Spytkowicach. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Zmodernizowano kolejną drogę rolniczą.
Zakończone zostały prace i dokonano odbioru wykonania modernizacji drogi dojazdowej do pól o dł. 1270 m (od ul. Wróblówki w Spytkowicach do ul. Parkowej w Ryczowie). Oprócz funkcji dojazdowej do gruntów rolniczych droga pełni ważną rolę komunikacyjną, a mianowicie jest najczęściej używanym przez Mieszkańców ul. Wróblówki skrótem pomiędzy sołectwem Spytkowice, a sołectwem Ryczów. To tą drogą dzieci z ul. Wróblówki chodzą do szkoły w Ryczowie. Wykonana inwestycja jest odpowiedzią na zgłaszane przez Mieszkańców Spytkowic potrzeby w tym zakresie. Wartość robót to kwota 98 107 zł. Na modernizację drogi pozyskano dotację ze środków budżetu Województwa Małopolskiego z przeznaczeniem na częściowe pokrycie kosztów wykonanego zadania w kwocie 49 053 zł.
Mały mistrz
Od 1 września 2015 r. staraniem Wójta Gminy oraz Dyrektorów Szkół wszystkie placówki oświatowe z naszej gminy przystąpiły do Programu "Mały Mistrz", który jest wspierany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.W Bachowicach powstanie Muzeum Regionalne
W wyremontowanej, a właściwie odbudowanej Szkole Rolniczej powstanie niebawem Muzeum Regionalne. W miejscu tym zostaną zgromadzone przedmioty, pamiątki i eksponaty upamiętniające trzy ważne dla naszych okolic i historii osoby tj.: urodzonych w Bachowicach: ks. Prałata Franciszka Gołbę, budowniczego kościoła parafialnego, ale także oddanego sercem i życiem społecznika wspierającego w okresie międzywojennym rozwój oświaty, rolnictwa i rzemiosła, a także dr. Franciszka Stefczyka - pioniera polskiego ruchu spółdzielczego, założyciela Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych, wieloletniego współpracownika ks. Franciszka Gołby oraz Ojca Rudolfa Warzechy - kandydata na ołtarze Sługi Bożego. Każda z tych osób w sposób realny przyczyniła się do poprawy życia zarówno naszych przodków jak również współcześnie żyjących.
Odbudowę rozpoczęto od wyburzenia starego budynku, co było konieczne ze względu na nową funkcję, jaką ma spełniać obiekt. Dlatego też nowy budynek różni się nieznacznie od pierwowzoru. Osoby pamietające dawne czasy zauważą, że obecnie w budynku, od frontu jest więcej okien. Jest to podyktowane warunkami technicznymi jakie stawiane są pomieszczeniom tego typu. Nie mniej bryła budynku, w sposób niemalże idealny, co do wielkości i kształtu odpowiada budynkowi z czasów księdza Franciszka Gołby.
Całkowita powierzchnia zabudowy budynku to 260 m2. Powierzchnia użytkowa to prawie 241 m2. W sumie na trzech kondygnacjach rozmieszczono łącznie 15 pomieszczeń w tym wielofunkcyjną salę konferencyjną, salę ekspozycyjną, hall, pomieszczenia gospodarcze, sanitariaty, a na najwyższej kondygnacji rozlokowano dwa pokoje z czterema miejscami noclegowymi i łazienką. Budynek został przystosowany dla osób niepełnosprawnych, poprzez wybudowanie pochylni z bezpośrednim dostępem do sali konferencyjnej i pozostałych pomieszczeń. Koszt budowy to kwota prawie 1 mln 400 tys. złotych. Inwestycja realizowana z udziałem środków unijnych. Oczekiwana kwota refundacji to 372 tys. zł.
"Myślę, że zrobiliśmy ważny krok w budowaniu naszej wspólnej tożsamości. Ocaliliśmy od kompletnej degradacji i unicestwienia budynek bardzo ważny dla Naszej wspólnej historii. Myślę, że wspólnymi siłami, wszystkich mieszkańców ocalimy również pamięć o tych, którym zawdzięczamy tak wiele. Niech ta pamięć będzie impulsem do budowania przyszłości. Wierzę, że tak będzie." - zauważa Mariusz Krystian Wójt Gminy.
W nowy sezon z nowym zapleczem sportowym
W nowy sezon zawodnicy Wiejskiego Klubu Sportowego Viktoria Półwieś wystartowali z nowym zapleczem sportowym. Jak widać na załączonych fotografiach nowy obiekt zmienia diametralnie sytuację lokalową klubu. Z mało imponujących, co do wyglądu i standardu dwóch prawie rozpadających się baraków, zawodnicy, działacze, a także goście mogą teraz korzystać z zupełnie nowego lokum.
Nowe zaplecze sportowe to jednokondygnacyjna zabudowa kontenerowa o łącznej powierzchni zabudowy prawie 80 m2, a dodając do tego powierzchnię podestów, to prawie 104 m2. Powierzchnia użytkowa to nie co ponad 71 m2, w której rozmieszczono aż 9 pomieszczeń, w tym szatnie dla zawodników dwóch drużyn, pomieszczenie sędziowskie, sala spotkań zawodników, prysznice, aneks kuchenny, pomieszczenie gospodarcze i inne sanitariaty.
"Ta inwestycja jest dobrym przykładem właściwej współpracy pomiędzy Radą Gminy, Wójtem, a także wzajemnej współpracy pomiędzy Radnymi. Sołectwo Półwieś w Radzie Gminy Spytkowice ma tylko jednego przedstawiciela, i jakby na to nie patrzeć, to tylko 1 głos w każdym głosowaniu. Bez zrozumienia istoty mojego programu wyborczego zaproponowanego jeszcze w roku 2010, ta inwestycja nie była by zrealizowana, ponieważ 1 głos ma niewielkie przebicie. Zaproponowaliśmy zrównoważony rozwój całej Gminy poprzez inwestycje w każde sołectwo - efekty widać gołym okiem. Warto przypomnieć, że na tę inwestycję pozyskaliśmy prawie 158 tysięcy złotych unijnego dofinansowania" - wyjaśnia Mariusz Krystian Wójt Gminy.
Spytkowice - Naours. Współpraca rozpoczęta!
Konsekwentny rozwój infrastrukturalny oraz kultywowanie tradycji regionalnych i historycznych w naszej gminie, jest zauważane nie tylko na poziomie powiatu wadowickiego, czy województwa małopolskiego, ale także poza granicami naszego kraju. Od piątku do niedzieli (4-6 września b.r.) trzyosobowa delegacja naszej gminy gościła we francuskiej gminie Naours. Zaproszenie zostało wystosowane przez władze tamtejszej gminy, na czele której stoi Mer Jean Michel Bouchy.
Jak mogliśmy się przekonać wybór naszego samorządu nie był przypadkowy, gdyż mimo odległości 1500 kilometrów, łączy nas bardzo wiele. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o zrównoważonym rozwoju inwestycyjnym oraz wspaniałych tradycjach kulturalnych i historycznych naszych gmin.
Nasza delegacja, na czele której stał Wójt Mariusz Krystian, złożyła tamtejszym władzom propozycję nawiązania partnerskiej współpracy. Została ona przyjęta, w związku z czym już w październiku powinniśmy gościć delegację z Francji, aby dopełnić wszelkich koniecznych formalności.
Współpraca będzie dotyczyła przede wszystkim wzajemnemu poznaniu społeczności naszych gmin, dlatego też tak uczniowie, jak i dorośli Mieszkańcy naszej gminy będą mieli okazję odwiedzić gminę Naours. Także my będziemy gościć grupy uczniów i Mieszkańców tej francuskiej gminy.
Nasza delegacja dodatkowo nawiązała współpracę ze stowarzyszeniem Żołnierzy I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Na jego czele stoi, mieszkający we Francji, Pan Daniel Dyrka-Bończyk, który kultywuje tradycje polskiego oręża, które tak wspaniale zapisało się na kartach II wojny światowej. Przy okazji należy wspomnieć, że Naours leży niedaleko Normandii, gdzie podczas II wojny światowej odbył się desant aliantów, a tym samym otworzono drugi front walk z Niemcami w Europie.
Podczas wizyty mieliśmy okazję poznać tamtejszą gminę i jej inwestycje oraz zabytki, wśród których należy wspomnieć o kościele parafialnym, pochodzącym z VI w. Niezapomniane wrażenie robi również podziemne miasto - system jaskiń wykutych w skale przed wiekami przez Mieszkańców Naours, w celu ochrony przed niszczycielskimi najazdami. Złożyliśmy również kwiaty pod pomnikiem polskiego pilota Andrzeja Próchnickiego - pilota legendarnego dywizjonu 316, zestrzelonego przez Niemców nad Naours, podczas bitwy w 1943 roku.
Goszcząc we Francji mogliśmy także zaprezentować Gminę Spytkowice i jej Mieszkańców. Bogactwo działających u nas stowarzyszeń i organizacji społecznych, zrobiła na gospodarzach wizyty duże wrażenie. Jesteśmy przekonani, że nasz pobyt stał się początkiem stałej współpracy naszych samorządów.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii dokumentującej wizytę.
Gminne Dożynki 2015
W niedzielę, 30 sierpnia 2015 roku w Spytkowicach odbyły się Gminne Dożynki. Na święto plonów przyjechali rolnicy z rodzinami, mieszkańcy naszej gminy oraz zaproszeni goście, którzy w bieżącym roku bardzo licznie uczestniczyli w tej uroczystości.
Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele p/w św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Spytkowicach. Proboszcz parafii a równocześnie dziekan dekanatu Zatorskiego - ksiądz Józef Piwowarski w asyście 4 księży z parafii gminy Spytkowice, diakona oraz księdza profesora Jana Szczepaniaka, który wygłosił homilię, odprawili bardzo uroczystą liturgię. W jej oprawę włączyły się Koła Gospodyń Wiejskich, Związek Emerytów i Rencistów, Orkiestra Dęta oraz młode parafianki pod opieką siostry Sylwii.
Po jej zakończeniu barwny korowód - przy dźwiękach Gminnej Orkiestry Dętej - przeszedł na stadion sportowy LKS "Astra". Maszyny rolnicze, dożynkowe wieńce, płody ziemi prezentowały się niezwykle uroczo przemierzając pięknie ubraną ulicę oraz spytkowicki rynek. Słońce tego roku mocno dało się we znaki, dlatego też wszyscy po przyjściu musieli chwilę odpocząć. Panie z KGW oraz ZEiR przygotowały żurek, kwaśnicę, na stoiskach można było degustować tradycyjne potrawy, zdrową żywność oraz zwiedzać stoiska promocyjne wystawione przez lokalne organizacje, stowarzyszenia i firmy. Część oficjalną rozpoczął występ Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa. Po koncercie, który publiczność przyjęła jak zwykle z dużym entuzjazmem, przyszedł czas na przekazanie chleba i darów ziemi na ręce Włodarza Gminy - Pana Mariusza Krystiana. Starostowie - Anna i Jan Kufel złożyli z tej okazji życzenia zarówno rolnikom, jak i Wójtowi Gminy wyrażając swoje przekonanie, że nikomu w naszej społeczności nie zabraknie chleba. Następnie do wszystkich mieszkańców i rolników zwrócił się Wójt Gminy. Głos zabrali również zaproszeni goście. Byli wśród nich m.in.: senator RP Andrzej Pająk, który odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, poseł elekt Filip Kaczyński, wicestarosta wadowicki Andrzej Górecki, Gośćmi dożynek byli Księża, Wójt oraz Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice (powiat nowotarski) wraz z delegacją, Radny Powiatowy Ryszard Mróz, Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice Jerzy Piórowski oraz Radni Rady Gminy Spytkowice, Dyrektor Szpitala w Wadowicach a zarazem Prezes Zarządu Powiatowego PSL Józef Budka oraz Zarząd Gminny PSL, Prezes PSS Społem Zenon Szewczyk, przedstawiciele instytucji współpracujący z rolnikami, sołtysi wsi z terenu Gminy Spytkowice ze współorganizatorem Heleną Mamoń oraz Rada Sołecka wsi Spytkowice, Dyrektorzy i Kierownicy Gminnych Jednostek Organizacyjnych oraz pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, poczty sztandarowe, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na terenie naszej Gminy, sponsorzy, oraz przedstawiciele prasy.
Podczas dożynek KGW i ZEiR prezentowały owoce swojej ciężkiej pracy w postaci pięknie uplecionych wieńców z tegorocznych zbóż, ziół i kwiatów, które brały udział w konkursie. Wszystkie otrzymały nagrody ufundowane przez Wójta Gminy. Wyboru tego najpiękniejszego dokonała publiczność. Następnie spośród prawidłowo wypełnionych kuponów rozlosowane zostały nagrody. Główną był rower ufundowany przez miejscowego przedsiębiorcę Pana Kamila Bałysa prowadzącego firmę K&K Consulting Group. Wieńce uwite przez członkinie tych organizacji otrzymali: Wójt Gminy Mariusz Krystian, Proboszcz Parafii Spytkowice ksiądz Józef Piwowarski, Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice Jerzy Piórowski, Starostowie Dożynek Anna i Jan Kufel, Sołtys wsi Spytkowice Helena Mamoń. Ośpiewane natomiast były przez zespół regionalny działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Spytkowicach.
Z wielkim entuzjazmem przyjęty został występ zespołu regionalnego "Krzesani" działającego przy Związku Podhalan, który przyjechał do nas wraz ze spytkowicką delegacją. Swoje prezenty na ręce Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy przekazali przedstawiciele gminy Spytkowice w powiecie nowotarskim: Wójt Gminy Ryszard Papanek oraz Przewodniczący Rady Gminy Józef Kościelniak.
Po tych popisach scenicznych zaprezentował się zespół taneczny X-DANCE działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Spytkowicach w układzie NO SCHOOL.
Rada Sołecka wsi Spytkowice wspólnie z Amatorskim Klubem Sportowym SpytAktiv zorganizowała I Bieg Dożynkowy oraz marsz Nordic Walking, które były trafionym przedsięwzięciem i mamy nadzieję, że wpiszą się na stałe w program dożynkowy.
Stowarzyszenie "Wygrajmy Razem" zorganizowało podczas tej uroczystości akcję charytatywną na rzecz mieszkanki naszej gminy, która walczy z ciężką chorobą. Do akcji włączyło się również Stowarzyszenie Przyjaciół Ryczowa i Półwsi, kwiaciarnia Orchidea oraz Amatorski Klub Sportowy SpytAktiv. Całe to przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem.
Przygotowano również szereg atrakcji dla dzieci, które mogły skorzystać, min. z placu zabaw, kolorowej ciuchci, warsztatów ceramicznych oraz malowania pierników na stoisku piekarni "Maja". Ponadto kolejki ustawiały się do malowania twarzy a dziewczynki chętnie zaplatały kolorowe warkoczyki.
Wieczorem dla wszystkich gości przybyłych do Spytkowic zagrał zespół Czerwone Gitary, który wspaniale zachęcał do wspólnego śpiewania licznie zgromadzoną publiczność. Owacjom nie było końca, tak więc konieczny był bis, który zakończył ponad półtoragodzinny występ naszej tegorocznej gwiazdy. Publiczność jednak nie zakończyła swojej zabawy, gdyż następnie przy dźwiękach zespołu "Pod Batutą" bawiła się do późnych godzin wieczornych. Po godz. 21 odbył się tradycyjny pokaz sztucznych ogni, który z roku na rok zachwyca coraz to nowszymi aranżacjami.
Pięknie przystrojone Spytkowice, słoneczna pogoda, barwne stroje, występy z udziałem gwiazd estrady, zespołów regionalnych, tanecznych i ogrom pracy włożonej przez wszystkich organizatorów - to wszystko zaowocowało piękną, dożynkową uroczystością, prawdziwym świętem plonów, będącym ukłonem w kierunku pracy rolników.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim Mieszkańcom za liczny udział w naszym wspólnym święcie. Mogło być ono tak wspaniałe także dzięki naszym darczyńcom. Sponsorem uroczystości byli: Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy, Wytwórnia Pasz De Heuse Spytkowice, Firma "Sprzęt Bud" Spytkowice -Władysław Kowalski, Firma "Prote" Spytkowice - Michał Kowalski, Wytwórnia Napojów Chłodzących "Sahara" sp.j. Spytkowice K&K Konsulting Group Bachowice - Kamil Bałys , Zakład Remontowo Budowlany Polanka Wielka - Grzegorz Boba, Drog Bud Spytkowice - Franciszek Fryc, Prezes Koła Łowieckiego "Hubert" w Ryczowie Pan Franciszek Fryc wraz z Zarządem, Delikatesy Centrum Spytkowice, Lewiatan Spytkowice, Wizan Andrychów, Piekarnie: Państwa Stańczyków, Suślików, Senderów, Szczerbików. Dziękujemy rolnikom, którzy włączyli się w korowód. Szczególne podziękowania składamy Starostom Dożynek Państwu Annie i Janowi Kufel, sołtysowi wsi Pani Helenie Mamoń wraz z Radą Sołecką wsi Spytkowice oraz organizacjom społecznym z terenu Gminy, Kołom Gospodyń Wiejskich: z Bachowic, Ryczowa, Miejsca, Półwsi, Związkowi Emerytów i Rencistów ze Spytkowic, Ochotniczej Straży Pożarnej i Amatorskiemu Klubowi Sportowemu SpytAktiv ze Spytkowic.
"Bachowickie Centrum" staje się piękniejsze
Pisząc "Bachowickie Centrum", mamy na myśli przede wszystkim miejsce w którym koncentruje się życie i funkcjonowanie tego sołectwa. Tak się składa, że dokładnie centrum miejscowości skupia wiele funkcji. Szkoła, Kościół, cmentarz, kilka lokali handlowych, punkt apteczny, filia oddziału banku, Dom Strażaka pełniący funkcję zarówno strażnicy jak również siedziby Koła Gospodyń Wiejskich, Świetlicy WDK i Rady Sołeckiej. Dwa lata temu wyremontowano właśnie Dom Strażaka. W czerwcu oddano do użytku zupełnie nowy, bardzo imponujący plac zabaw. Kilkanaście miesięcy wcześniej wyremontowano drogę do cmentarza wraz z parkingiem, a także drogę gminną - ul. Górki. Przy drodze powiatowej zainstalowano wiatę przystankową. Parafianie wspólnie z księdzem proboszczem zadbali o parking i dojazd do Kościoła, a także przydrożną, historyczną kapliczkę. W to wszystko znakomicie wpisuje się ostatnio zakończona inwestycja tj. remont placu wokół Domu Strażaka. Koszt remontu wraz z pracami projektowymi i nadzorem inwestorskim to kwota nieco ponad 95 000 zł. W tej kwocie wykonano: 593 m2 kostki brukowej wraz z podbudową i krawężnikami, dziesięć metrów ogrodzenia z bramami wjazdowymi oraz uporządkowano teren. Warto zaznaczyć, że dzięki tym pracom udało się wygospodarować kilka dodatkowych miejsc parkingowych wokół budynku co znacznie poprawi bezpieczeństwo przy drodze powiatowej. Jak widać na załączonych fotografiach wszystko prezentuje się znakomicie.
Nowa nawierzchnia na ulicy Morzyckiej w Spytkowicach
Od kilku dni mieszkańcy ul. Morzyckiej w Spytkowicach do swoich domów dojeżdżają po całkiem nowej nawierzchni drogi. Właśnie w tym rejonie zakończono kolejną inwestycję gminną. Za kwotę nieco ponad 190 tys. złotych wykonano bardzo imponujący zakres robót. Przede wszystkim na długości 508 metrów, wykonano wspomnianą nawierzchnię bitumiczną, a ponadto przebudowano zupełnie odnowa przepust pod drogą, który w minionych latach był jedną z przyczyn podtapiania pobliskich posesji. Aby inwestycje można było zrealizować gmina musiała wybudować objazd, by na czas remontu mieszkańcy mogli swobodnie dojeżdżać do swoich domów. Ponieważ ul. Morzycka jest wąska wykonano tzw. mijankę, czyli miejsce w którym samochody będą mogły bezkolizyjnie się wyminąć. Warto wspomnieć, że na remont nawierzchni jezdni otrzymaliśmy dofinansowanie z rezerwy budżetu państwa na usuwanie skutków intensywnych opadów atmosferycznych, które miały miejsce w roku 2013. Kwota dofinansowania to suma 74 128 zł.
Piesza Pielgrzymka ze Spytkowic na Jasną Górę
W czwartek 6 sierpnia wyruszyła XXXV Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę. Tym razem Pielgrzymom towarzyszy hasło "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Również w Spytkowicach, już po raz piętnasty, zorganizowano pielgrzymkę do Częstochowy. Grupie liczącej blisko 140 osób przewodniczą: ks. Piotr Podwyszyński, ks. Wojciech Wylegała, ks. Robert Jończyk, ks. Jacek Bernacik i siostra Noemia. Grupa spytkowicka należy do Członu VII Chrzanów - Libiąż - Spytkowice - Trzebinia, z którym łączy się w Chrzanowie w drugim dniu pielgrzymowania. Pielgrzymka tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą w spytkowickim kościele, po której Pątnicy o godz. 9.35 wyruszyli w trasę. Każdy z nich podjął trud pielgrzymowania w osobistej intencji, modląc się w ciszy, ale też przy dźwiękach gitar i wspólnym śpiewie. W ciągu sześciu dni pokonali trasę pielgrzymki w bardzo trudnych warunkach - przy ekstremalnie wysokiej temperaturze i lejącym się z nieba żarze. Do Częstochowy dotarli 11 sierpnia - zmęczeni, ale szczęśliwi, że mogą złożyć swe prośby u stóp Matki Bożej z Jasnej Góry. Tam odbyła się Msza Święta, po której Pielgrzymi udali się do autokarów, którymi w godzinach nocnych, powrócili do swoich domów.
Niezależne rankingi potwierdzają nasz szybki rozwój
W pierwszym tygodniu lipca Serwis Samorządowy PAP opublikował nowy ranking. Tym razem zbadano ile środków wydają gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na podstawie informacji uzyskanej z Dziedzinowej Bazy Wiedzy GUS Serwis PAP sklasyfikował 2941 podmiotów samorządowych. Ranking pokazuje duże zróżnicowanie w wydatkach gmin. Z analizy dokumentu wynika, że Gmina Spytkowice uplasowała się na 1501 miejscu, a nasze wydatki w przeliczeniu na jednego mieszkańca w roku 2013 wyniosły 3046,90 zł. Jest to wielkość niewiele przekraczająca średnią dominującą w kraju. Dalsza analiza porównawcza gmin powiatu wadowickiego wskazuje, że biorąc pod uwagę właśnie nasz region, uplasowaliśmy się w tej kategorii na II miejscu za gminą Mucharz. Wynik ten potwierdza wcześniej publikowane rankingi i analizy niezależnych mediów. Dla przypomnienia z zeszłorocznych publikacji Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej wynika, że Gmina Spytkowice drugi rok z rzędu zajmuje III miejsce wśród gmin powiatu wadowickiego co do wielkości wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Również w zeszłym roku czasopismo samorządowe "Wspólnota" wspólnie z Zespołem Doradców Ekonomicznych firmy Curulis opublikowało niezależny raport podsumowujący działalność władz samorządowych kadencji 2010 - 2014. Wykorzystując informacje z tego raportu Zespół Analityków firmy Curulis przygotował ranking najszybciej rozwijających się gmin w Polsce. Według tego rankingu Gmina Spytkowice zajęła 497 miejsce i jednocześnie była to najwyższa lokata ze wszystkich gmin powiatu wadowickiego. Z innego zestawienia, tym razem Gazety Krakowskiej wynika, że jesteśmy jedną z dwóch najmniej zadłużonych gmin wiejskich Małopolski Zachodniej.
Niezależne rankingi, analizy, zestawienia potwierdzają to, że nasz rozwój nabrał znaczącego tempa i jest to zauważalne w informacjach ośrodków niezależnych. Po prostu potwierdzają nasz szybki rozwój. Te same informacje, bardzo często dużo bardziej szczegółowe otrzymują nasi Mieszkańcy na corocznych Zebraniach Wiejskich organizowanych w każdym sołectwie. Radni otrzymują dokładne zestawienia z wykonania budżetu podczas Sesji Absolutoryjnej. Ja mam ciągle nadzieję, że nasze dzisiejsze wydatki zaowocują jeszcze bardziej w przyszłości, poprzez poprawę jakości życia Mieszkańców i sukcesy, które będą odnosić. - zauważa Mariusz Krystian, Wójt Gminy.
Zakończono remonty nawierzchni dróg gminnych
Zakończono remonty kolejnych nawierzchni dróg. Tym razem Mieszkańcy Bachowic, Półwsi i Miejsca mają powód do satysfakcji. Właśnie w tych miejscowościach zakończono rozpoczęte w maju remonty nawierzchni dróg gminnych, które zostały uszkodzone w czasie intensywnych opadów atmosferycznych w 2013 i 2014 roku. Łącznie oddano do użytku ponad 2 km nawierzchni bitumicznej. W miejscu wykonano ponad 760 mb nawierzchni bitumicznej na ul. Sadowej. W Bachowicach została wyremontowana w całości ul. Bachowice Kaniów-Zygodowice tj. ok.650 mb. W Półwsi nową nawierzchnie zyskała ul. Leśna - 685 mb. Tam gdzie było to możliwe i konieczne dodatkowo pobrano rowy i wyremontowane przepusty. Wartość robót to kwota ponad 410 tys. zł. Gmina pozyskała na ten cel dotację celową z budżetu państwa na usuwanie skutków intensywnych opadów atmosferycznych w kwocie 225 872 zł czyli ponad 55% wartości inwestycji. Należy przypomnieć, że w trakcie realizacji jest jeszcze jedna inwestycja droga tj. ul. Morzycka w Spytkowicach, gdzie trwa remont (przebudowa) mostu i nawierzchni drogi.
Poranne burze
W dniu 8 lipca br. we wczesnych godzinach porannych na terenie naszej Gminy wystąpiły intensywne opady deszczu wraz z silnymi porywami wiatru mającego miejscami znamiona wichury. Zjawisko to spowodowało powstanie licznych strat i zniszczeń w wielu gospodarstwach domowych Mieszkańców, a także w infrastrukturze komunalnej i drogowej. Straty i zniszczenia dotyczą przede wszystkim uszkodzonych pokryć dachowych budynków, uszkodzonych linii energetycznych, powalonych i połamanych drzew oraz miejscowych podtopień.
Od wczesnych godzin porannych przy usuwaniu zagrożeń pracowali strażacy ochotnicy z terenu naszej Gminy, strażacy ochotnicy z poza terenu Gminy oraz Zastępy strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. Wójt Gminy w celu niesienia pomocy Mieszkańcom uruchomił Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, którego głównym zadaniem było wspieranie i pomoc w działaniach strażaków oraz przyjmowanie zgłoszeń o stratach i zagrożeniach od Mieszkańców, które były na bieżąco przekazywane do realizacji.
Największym problemem, który miejscowo nadal występuje jest brak dostawy energii elektrycznej w kilku miejscach na terenie Gminy. Pomimo ciągłych interwencji Wójta w zakresie przywrócenia dostaw energii do tej pory nie udało się całkowicie rozwiązać tego problemu, co jak uzasadnia dostawca energii jest spowodowane licznymi uszkodzeniami linii energetycznych. Przez cały czas w Urzędzie Gminy trwa przyjmowanie zgłoszeń od Mieszkańców o stratach oraz ich szacowanie.
Wójt Gminy dziękuje wszystkim strażakom za udział i bezinteresowną pomoc w likwidacji powstałych zagrożeń, a także Mieszkańcom, którzy włączyli się w usuwanie szkód powstałych nie tylko na terenie ich własności.
Stypendyści Gminy Spytkowice nagrodzeni
W dniu 1 lipca 2015r. podczas Sesji Rady Gminy, po raz drugi wręczono stypendium za najlepsze wyniki w nauce, uczniom szkół z terenu naszej Gminy. Do grona stypendystów w roku szkolnym 2014/2015 dołączyli:
Szkoła Podstawowa Nr 2 w SpytkowicachWszyscy uczniowie w ramach Gminnego Programu Stypendialnego otrzymali stypendium w formie pieniężnej. Uroczystego wręczania dyplomów oraz symbolicznych czeków dokonał Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian, Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice Jerzy Piórowski oraz Radni Gminy Spytkowice. Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników życząc dalszych sukcesów.
"Biała Niedziela" w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Spytkowicach
24 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Spytkowicach odbyła się akcja "Biała Niedziela". Pomysł na jej organizację narodził się podczas Turnieju Charytatywnego "Wygrajmy Razem", który odbył się na naszej hali sportowej. Pani Dyrektor zwróciła się z prośbą do współorganizatora, Pani Małgorzaty Greli - Koordynatora Hospitalizacji i Hot-line z Centrum Medicover, która ma doświadczenie w organizacji Białych Niedziel, by przeprowadzić również taka akcję na rzecz mieszkańców Spytkowic.
We współpracy z Fundacją "MEDICOVER" wraz z grupą wolontariuszy "WYGRAJMY RAZEM" z Łączan oraz firmą MASZACHABA w szkole stworzyliśmy warunki do wykonania różnorodnych badań i konsultacji. Korytarz szkolny zamienił się w dużą przychodnię. Nieocenioną pomoc mieliśmy ze strony Pana Wiesława Musiała - Kierownika Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Pani Marii Wilczak - pielęgniarki z Przychodni w Spytkowicach oraz Sławomira Różana lekarza na Oddziale Klinicznym Serca, Naczyń i Transplantologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. Łącznie umożliwiliśmy skontrolowanie stanu zdrowia w 9 punktach konsultacyjnych. Zakres badań zaoferowany w czasie akcji "Biała Niedziela" to: poziom glukozy, poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, EKG, porady dietetyka, obliczanie BMI, mammografia, densytometria. Wszystkie stanowiska cieszyły się jednakowym powodzeniem. W czasie akcji promocji zdrowia nasi mieszkańcy mieli możliwość dokonania wymazu z jamy ustnej w kierunku dawstwa szpiku kostnego pod patronatem Fundacji DKMS. Szczególną uwagę należy poświęcić upowszechnianiu wiedzy o transplantacji. Znalezienie odpowiedniego dawcy jest niezwykle trudne, dlatego też oczekiwanie na przeszczep trwa czasem nawet kilka lat. Niestety cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, otyłość, osteoporoza oraz choroby nowotworowe również dotykają mieszkańców naszej miejscowości. Młodzi wolontariusze oraz osoby aktualnie już przebadane skutecznie zachęcały pozostałych mieszkańców do skorzystania z badań.
Mimo nieciekawej pogody z badań skorzystało prawie 100 mieszkańców Gminy, najwięcej ze Spytkowic. Mamy nadzieję, że uda nam się powtórzyć taką akcję w przyszłości.
Jolanta Szarowska, Joanna Różana
Piknik Rodzinny 2015
24 maja od godziny 14.00 dziedziniec nZespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach wypełniał się dziećmi, rodzicami, a także zaproszonymi gośćmi, którzy przybyli na tegoroczny Piknik Rodzinny. Mimo ciemnych chmur na niebie, które straszyły nas deszczem, atmosfera szkolnej i zarazem rodzinnej imprezy była ciepła i zachęcała do uczestnictwa. Wszystkich przybyłych powitały: Maria Mróz - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach oraz Katarzyna Stokłosa - Przewodnicząca Rady Rodziców życząc dobrej zabawy i miłego przeżycia niedzielnego popołudnia.
Wśród gości nie zabrakło Pana Mariusza Krystiana - Wójta Gminy Spytkowice, Pana Jerzego Piórowskiego - Przewodniczącego Rady Gminy, Księdza Dziekana Józefa Piwowarskiego, Księdza Profesora Jana Szczepaniaka, Radnych Rady Gminy: Pana Zbigniewa Malagi, Pana Krzysztofa Byrskiego, Pana Marka Gajowego, Pani Heleny Mamoń - Sołtysa Wsi Spytkowice, Pani Alicji Kolasy - Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Spytkowicach oraz Pani Ewy Byrskiej - Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach.
Hasłem przewodnim Pikniku było "Wygrajmy Zdrowie". Nawiązywało ono do Akcji "Biała Niedziela", która miała miejsce w naszej szkole w tym dniu i trwała od 9.00 do 13.00 oraz do podsumowania licznych działań, które podejmujemy w związku z przystąpieniem do programu; "Szkoła Promująca Zdrowie". Do tego hasła nawiązywał program imprezy , występy oraz przepiękne dekoracje.
Tegoroczny Piknik rozpoczął akcent sportowy, czyli tradycyjny Mecz o Puchar Wójta Gminy Spytkowice Pana Mariusza Krystiana : "Ojcowie - Synowie". Boisko szkolne rozbrzmiało gorącym sportowym dopingiem, do którego zagrzewał występ cheerleaders. Zwycięska drużyna - Ojcowie - odebrała Puchar z rąk fundatora. Rozegrany został również Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Pana Jerzego Piórowskiego. Zwycięzcy poszczególnych kategorii odebrali okolicznościowe medale i puchary.
Na głównej scenie wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Najpierw wystąpili najmłodsi, czyli przedszkolaki z barwnymi i oryginalnymi pokazami tanecznymi dla Mamy i Taty z okazji zbliżających się ich świąt. Uczniowie z klas I-III zaprezentowali układy taneczne utrzymane w klimacie gimnastyki artystycznej, tańca nowoczesnego w rytmie popularnych hitów muzycznych.
Na scenie wystąpił również Zespół Regionalny działający przy Gminnym Ośrodku Kultury pod kierownictwem Pana Roberta Budzynia z repertuarem piosenek regionalnych. Członkami tego zespołu są również uczniowie naszej szkoły. W czasie Pikniku odbywały się różne konkursy: plastyczny - rodzinny: " Dbajmy o zdrowie", drużynowy konkurs wiedzy o zdrowiu: " Zdrowie w pigułce" dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody w postaci drobnego sprzętu sportowego. W tegorocznej ofercie piknikowej zabawy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsi nasi milusińscy mogli bawić się w specjalnie dla nich przygotowanym Zielonym Przedszkolu. Czekały tam na dzieci różnorodne zabawy, konkursy oraz malowanie twarzy, które szczególnie cieszyło się powodzeniem. Najmłodsi mogli skorzystać ze zjeżdżalni, które były ustawione na boisku szkolnym.
Każdy przybyły na Piknik mógł skosztować smakołyków w "Ogrodzie Obfitości", Bufecie, oraz zasmakować pyszności z grilla, o co zadbali rodzice.
Dużym powodzeniem cieszyła się także loteria fantowa, w której główną nagrodą był rower ufundowany przez Radę Rodziców oraz bon o wartości 299 złotych do wykorzystania w sklepie Asmen w Zatorze ufundowane przez właścicieli firmy.
Ponadto wszyscy mogli zakupić barwne i oryginalne prace uczniów wystawione w Galerii prac uczniowskich. Każdy mógł także złożyć podpis w pamiątkowej Kronice Szkoły, zgłębić wiedzę o zdrowiu na Stoisku promującym zdrowy styl życia. Swoje stoisko na Pikniku miała także Spółdzielnia Uczniowska Żaczek, gdzie można było nabyć napoje i słodycze.
Niewątpliwą atrakcją był także pokaz zaprezentowany przez Krakowską Jednostkę Strzelecką 20.39 współpracującą z naszą Szkolną Grupą Rekonstrukcji Historycznej. Można było obejrzeć sprzęt, mundury żołnierskie oraz być świadkiem pokazu strzeleckiego. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.
Na Pikniku można było też zobaczyć pokaz przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną ze Spytkowic oraz poznać tajniki pracy Policji dzięki przedstawicielom Powiatowej Policji z Wydziału Ruchu Drogowego z Wadowic.
Uczestnicy Pikniku wysłuchali także występu uczniów ze szkolnego kółka muzycznego pod opieką Pana Sławomira Kowalczyka.
Z uwagi na temat przewodni Pikniku uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz Ia gimnazjum przygotowali scenki promujące zdrowie, poprzedzone krótkimi wierszykami o zdrowiu wyrecytowanymi przez uczniów klasy IV. Ostatnim punktem tegorocznej imprezy był występ zespołu Kameleon, którego wokalistką jest absolwentka szkoły Diana Buszydło. Zebrani przed sceną mogli bawić się i tańczyć w rytmie znanych przebojów w oryginalnym wykonaniu.
Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za organizację imprezy, zebranym za liczne przybycie i wspólną zabawę. Również gorąco podziękowała wszystkim Sponsorom, w tym również rodzicom za przygotowane produkty do "Ogrodu Obfitości" i dokonała oficjalnego zamknięcia Pikniku 2015.
Zorganizowana we współpracy z Dyrekcją, Nauczycielami, Rodzicami i Uczniami impreza ukazała różnorodność działań szkoły w zakresie wychowania, promowania zdrowego i aktywnego spędzania czasu z rodziną i bliskimi, zaprezentowała także wiele talentów i pasji dzieci i młodzieży oraz pozwoliła na promowanie szkoły i jej osiągnięć w środowisku lokalnym. Mamy nadzieję, że to rodzinne majowe popołudnie pozwoliło wszystkim przybyłym miło i aktywnie spędzić czas. Do zobaczenia za rok!
Promocja Szkoły i Gminy Spytkowice na Konferencji w Budzowie
28 kwietnia w Budzowie odbyła się Konferencja regionalna dla dyrektorów i nauczycieli szkół i placówek z terenu Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach. Tematem przewodnim było "Wykorzystanie izb regionalnych w praktyce szkolnej", gdyż taki był temat konkursu dla uczniów na prezentację multimedialną. Z racji posiadania w naszym zespole izby regionalnej oraz przygotowania przez naszych uczniów prezentacji o jej wykorzystaniu zostaliśmy poproszeni o włączenie się do tej niezwykle bogatej treściowo, ale i barwnej konferencji.
Jednym z zadań było zorganizowanie wystawy twórców ludowych Gminy Spytkowice. Chcieliśmy zaprezentować różnorodność dzieł i tak pokazaliśmy hafciarstwo nieżyjącej już mieszkanki Bachowic Pani Józefy Kurdziel na przykładzie pięknych strojów krakowskich, koronkarstwo i hafciarstwo Pani Beaty Bryły mieszkanki Spytkowic, prezentując jej serwety, obrusy, a także ozdoby świąteczne. Podobne wytwory zaprezentowaliśmy wykonane przez Panią Janinę Ciemierę z Ryczowa. Nie zabrakło malarstwa Pana Jana Dudka z Wróblówek oraz rzeźby nieżyjącego Pana Antoniego Pyrka ze Spytkowic. Wystawę ubogaciły zabawki szyte ręcznie i stylizowane na ludowo przez Panią Laurę Sieprawską oraz przepiękne kwiaty bibułkowe w wykonaniu nauczycieli z naszej szkoły. Mieliśmy do dyspozycji niewiele miejsca, by pokazać całe bogactwo sztuki ludowej z naszej gminy, jednak nasza ekspozycja budziła duże zainteresowanie i podziw. Należy podkreślić, że nasi twórcy robią to z prawdziwą pasją i z zamiłowania do piękna. Dziękujemy im oraz ich rodzinom za udostępnienie wytworów.
Drugie wyzwanie jakiego się podjęliśmy, to zorganizowanie degustacji potraw regionalnych. Do współpracy poprosiliśmy Panie z Koła Emerytów i Rencistów ze Spytkowic. Przygotowały potrawy, które sporządziły według swoich przepisów, które znajdują się w książce "Sukces na talerzu". Wszyscy zachwycali się smakiem mięsa pietruszkowego, pasztetu drobiowego, a także ryb pod różną postacią. Nie brakowało chętnych do częstowania się ciastem drożdżowym oraz karpiem przygotowanym przez Panią Ewę Kuglin-Głownię. Na nasze zaproszenie do współpracy odpowiedziała też Pani Janina Koterwas przewodnicząca Koła Gospodyń z Ryczowa. Na degustację przygotowała swój sernik, który posiada Certyfikat jako produkt lokalny. Jego smak jest już znany nie tylko w gminie, ale też wysoko oceniany na różnych konkursach regionalnych.
Dzięki współpracy twórców, gospodyń oraz nauczycieli udało się zaprezentować cząstkę naszej Gminy. W jej promowaniu pomógł nam jak zawsze Pan Mariusz Krystian-Wójt Gminy Spytkowice, wspomagając nas finansowo.
Jeszcze raz dziękuję Wszystkim za współpracę i pomoc.
Maria Mróz
Otwarcie Centrum Sportowo - Rekreacyjnego w Ryczowie
W niedzielę, 28 czerwca w obecności licznie zgromadzonych Mieszkańców Gminy, a także zaproszonych gości, w tym m.in.: Pana Marka Sowy - Marszałka Województwa Małopolskiego, Pana Franciszka Sałaciaka - Prezesa Stowarzyszenia Dolina Karpia, Pana Ryszarda Mroza - Radnego Rady Powiatu Wadowickiego, Pana Bogusława Antosa - Wójta Gminy Brzeźnica, Radnych Rady Gminy - minionej i obecnej kadencji, na czele z Panem Przewodniczącym Jerzym Piórowskim, jak również ks. Adama Ogiegło- Proboszcza Parafii Rzymsko - Katolickiej w Ryczowie, który poświęcił obiekt oraz Sołtysów Sołectw Gminy, Dyrektorów Szkół, przedstawicieli organizacji społecznych, Wójta Gminy Pana Mariusza Krystiana wraz z pracownikami Urzędu Gminy i wykonawcy inwestycji, dokonano otwarcia Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Ryczowie. Biało-czerwoną wstęgę wspólnie przecięli Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezes Stowarzyszenia Dolina Karpia, Przewodniczący Rady Gminy, Wójt Gminy, Pan Władysław Leśko - właściciel firmy "Rembud", wykonawca inwestycji oraz Pani Józefa Sieprawska - Kierownik Referatu Inwestycyjno-Technicznego Urzędu Gminy.
Tym samym to, co wydawało się nie możliwe stało się faktem. Gmina Spytkowice zyskała kolejny obiekt sportowo - rekreacyjny. Usytułowany w centrum Sołectwa Ryczów w pobliżu: Drogi Krajowej nr 44, Kościoła Parafialnego, Wiejskiego Domu Kultury, Pałacu w Ryczowie, Szkoły, a także kilku budynków handlowych obiekt jest przysłowiową "kropką nad i" dopełniając i wzbogacając lokalny krajobraz. w jego skład wchodzą: niewielki, ale imponujący architektonicznie budynek zaplecza, tuż przednim okazały i dobrze wyposażony plac zabaw, dalej w kierunku drogi głównej zespół boisk wielofunkcyjnych: do koszykówki, siatkówki, kort tenisowy, boisko do piłki nożnej i ręcznej, a także pełniący wybitnie funkcję relaksacyjną - plac pamięci wypełniony licznymi ławeczkami. Obok boisk usytuowano siłownie plenerową i parking na ok. 20 samochodów. w godzinach wieczornych całość będzie oświetlona - tworzącymi interesujący efekt świetlny - latarniami. w jednym miejscu udało się zlokalizować wszystko to, co jest potrzebne do aktywnego wypoczynku, a nawet specjalistycznego treningu.
W swoim wystąpieniu Wójt Gminy nie ukrywał satysfakcji, tym bardziej, iż jeszcze kilka lat temu powątpiewano w to, że obiekt powstanie. Przypomniał, że na początku roku 2011 okazało się, że sprawa "rybackości Gminy Spytkowice" - od czego zależało unijne wsparcie - "była mocno zaniedbana". Wójt zwrócił jednak uwagę, że Centrum Sportu powstało dzięki "zgodzie, która buduje" - mając na myśli wzmocnienie pozycji Gminy Spytkowice w strukturach Stowarzyszenia Dolina Karpia oraz wypracowane i uzyskane poparcie dla tej inwestycji Radnych Rady Gminy minionej i obecnej kadencji.
Marszałek Województwa Małopolskiego, gratulując wspaniałego obiektu przypomniał, że jego wykonanie jest współfinansowane z Unijnego Programu "PO RYBY" wdrażanego przez Lokalną Grupę Rybacką, którą tworzy Stowarzyszenie Dolina Karpia aktywnie współpracując z Urzędem Marszałkowskim, co ocenia bardzo pozytywnie.
Prezes Stowarzyszenia podkreślił, że inwestycja jest przykładem dobrej współpracy lokalnych samorządów w tym Gminy Spytkowice, w ramach działalności Stowarzyszenia Dolina Karpia. Wyraził swoje podziękowania Marszałkowi, który zawsze wspiera tę działalność, a Wójtowi Gminy przekazał słowa uznania, zaś Mieszkańcom Gminy gratulował dobrego gospodarza i imponującego obiektu.
Nie ma wątpliwości prawie czteromilionowa inwestycja - a przecież nie jedyna w ostatnich latach na terenie Gminy Spytkowice - wymaga szerokiego porozumienia. Jak się okazuje porozumienia władz samorządowych, a także aktywnego działania w strukturach lokalnej organizacji. Porozumienie w ramach samorządu dotyczy przede wszystkim zrozumienia konieczności poniesienia tego typu wydatków. Bez wątpienia jest to inwestycja przyszłościowa dotycząca dzieci i młodzieży. Przyczyniająca się do wyrównywania szans rozwojowych społeczności wiejskiej. Gwarantująca lepszy start kolejnym pokoleniom Naszych Mieszkańców. Ważne jest też budowanie właściwych relacji pomiędzy różnymi środowiskami.
Podsumowując inwestycję rozpoczęto pod koniec września 2014 roku. Zakończono w czerwcu 2015 r. Roboty budowlane zostały poprzedzone licznymi pracami projektowymi zarówno co do koncepcji funkcjonalno-architektonicznej, jak również analizy i wyboru źródeł finansowania, w tym przygotowania wniosku o wsparcie finansowe Unii Europejskiej umożliwiające pozyskanie nieco ponad 550 tys. zł. Aktualnie trwają prace rozliczeniowe charakteryzujące dużą szczegółowością i pracochłonnością. Wszystko to służy Mieszkańcom Gminy.
Na koniec należy wspomnieć, że uroczyste otwarcie zostało wzbogacone występem Krzysztofa Golonki Mistrza Świata w Trikach Piłkarskich oraz Zespołu Tanecznego Gminnego Ośrodka Kultury w Spytkowicach. Dużym urozmaiceniem były również rozgrywane w trakcie uroczystości turnieje sportowe.
50 i 60 lat działalności Kół Gospodyń Wiejskich
W ostatnim czasie w Gminie Spytkowice Koła Gospodyń Wiejskich z Bachowic i Ryczowa obchodziły ważne jubileusze. Gospodynie od pokoleń dzielą się wiedzą i umiejętnościami z nowymi koleżankami, zarażając je pasją działania dla dobra mieszkańców zarówno wsi jak i całej gminy. Obchody te były świetną okazją, aby podziękować gospodyniom za dotychczasową współpracę, za trud i wysiłek włożony na rzecz zachowania kultury i tradycji naszej Gminy Spytkowice, za bezinteresowną działalność społeczną w środowisku lokalnym.
Na wspólny wniosek posła Tadeusz Arkita oraz Wójta Gminy Mariusza Krystiana Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Koła Gospodyń Wiejskich nadaniem odznaki honorowej "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Specjalne podziękowania i upominki Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian przekazał najstarszym czynnie działającym Gospodyniom: Rozalii Dębskiej z Bachowic oraz Rozalii Klaja z Ryczowa.
Złoty jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich w Bachowicach oraz Diamentowy Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich w Ryczowie był okazją, aby przypomnieć o szerokiej działalności tych kół. Sale wypełnione były po brzegi członkiniami, sympatykami, oraz gośćmi z terenu oraz spoza gminy.
Życzymy członkiniom zdrowia, pomyślności, nowych i twórczych pomysłów.
W sołectwie Ryczów rywalizowali strażacy ochotnicy w gminnych zawodach sportowo - pożarniczych 2015
W niedzielne popołudnie 21 czerwca 2015 roku na obiekcie sportowym LKS "ORZEŁ" w Ryczowie rozegrano gminne zawody sportowo - pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy. W zawodach udział brało 5 Jednostek OSP, z których rywalizowało 11 drużyn, w następujących kategoriach:Uroczyste otwarcie placu zabaw
Dzieci z Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Bachowicach mają wielki powód do radości. Po kilku latach wyczekiwania oddano do ich dyspozycji nowy plac zabaw znajdujący się tuż obok budynku szkoły. Uroczystego otwarcia i przecięcia wstęgi w dniu 13 czerwca - w upalne, sobotnie popołudnie dokonali: Wójt Gminy Mariusz Krystian, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Pani Małgorzata Balonek, Kierownik Referatu Inwestycyjno-Technicznego Urzędu Gminy Pani Józefa Sieprawska, a w imieniu wszystkich dzieci - Jaś Balonek. Plac zabaw poświęcił ksiądz Franciszek Jeleśniański - proboszcz bachowickiej parafii. Uroczyste otwarcie placu zabaw, było połączone z XV Festynem Rodzinnym organizowanym corocznie pod nazwą "Popołudnie z Mamą i Tatą". Tym razem wszystkie atrakcje zostały wzbogacone możliwością świetnej zabawy na nowych urządzeniach.
"Plac Zabaw przy ZSP w Bachowicach jest przykładem pewnego paradoksu. Otóż nigdy nie było wątpliwości, że należy go wybudować. Co roku też przeznaczano środki: pierwsze - na zakup gruntu, kolejne na rozpoczęcie i kontynuację prac - jednak czas realizacji tego zadania wydłużył się w bardzo znaczny sposób. Aby Plac Zabaw mógł funkcjonować należało go, bardzo umiejętnie w komponować w ciasną zabudowę, możliwie najbliżej budynku szkoły. W dodatku zachowując wszystkie wymagania m.in. prawa budowlanego. Dlatego tym bardziej cieszy wszystkich zakończenie tej inwestycji" - wyjaśnia Wójt Gminy.
Zakończono budowę chodnika przy ul. Wiślanej w Spytkowicach
Kilka dni temu dokonano odbioru technicznego nowego chodnika przy ul. Wiślanej w Spytkowicach. Ulica ta jest drogą powiatową dlatego inwestycję realizowano w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach. W ramach inwestycji wykonano ponad 610 mb chodnika wraz z kanalizacją deszczową. W tym bardzo ważny ze względów bezpieczeństwa, odcinek chodnika przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Spytkowicach. Łącznie ponad 1150 m2 kostki brukowej wraz z wymaganą infrastrukturą techniczną. Koszt inwestycji to zgodnie z umową kwota blisko 400 tys. złotych. Powiat wadowicki na ten cel przeznaczył kwotę nieco ponad 86 tys złotych. Z inicjatywą wykonania chodnika i porozumienia wystąpił Wójt Gminy Spytkowice, co było odpowiedzią na wieloletnie, zrozumiałe starania mieszkańców i Radnych Rady Gminy. Chociaż bez wątpienia poprzez inwestycje lat poprzednich, stan bezpieczeństwa użytkowania drogi w tym rejonie na pewno się poprawia, to jednak skala potrzeb ciągle pozostaje duża. Tym bardziej, że ul. Wiślana jest bardzo ważnym ciągiem komunikacyjnym łączącym Gminę Spytkowice z Gminą Alwernia i pozostałą siecią dróg Małopolski.
Awans nauczycieli
17 czerwca br. w Urzędzie Gminy Spytkowice troje nauczycieli otrzymało awans na stopień nauczyciela mianowanego. Do grona nauczycieli mianowanych zatrudnionych w szkołach Gminy Spytkowice dołączyli: Anna Wiktor nauczyciel Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach oraz dwóch nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ryczowie: Joanna Jędra i Paweł Kołodziej. Przy wręczaniu zaświadczeń obecny był Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian - przewodniczący komisji, Pani Honorata Nowak-Kolec wizytator wadowickiej Delegatury Kuratorium Oświaty, eksperci powołani do komisji egzaminacyjnej oraz dyrektorzy szkół. Część uroczysta poprzedzona była egzaminem, w którym nauczyciele wykazali się swoją wiedzą i umiejętnościami w zakresie pracy pedagogicznej.
Sołtysi też się starają
W piątek 5 czerwca na terenie Naszej Gminy miał miejsce odbiór prac remontowych jakim zostały poddane drogi rolnicze oraz drogi dojazdowe do pól i posesji. Wójt Gminy wspólnie z przedstawicielami wykonawcy, sołtysów oraz pracowników urzędu dokonał przeglądu ostatnio wykonanych remontów.
"Drogi rolnicze, a także drogi dojazdowe do pól i posesji to bardzo ważny element infrastruktury komunikacyjnej i gospodarczej. Jesteśmy gminą rolniczą i dojazd do gruntów rolnych jest kwestią zasadniczą, dlatego w naszych wydatkach co roku przeznaczamy środki finansowe na naprawę tego typu dróg. Są to środki budżetowe będące w dyspozycji Wójta zasilone pozyskiwanymi na ten cel dotacjami, ale także w przypadku drobniejszych remontów - środki przekazane do dyspozycji Rad Sołeckich i Sołtysów. Należy podkreślić, że w realizacji tych zadań bardzo istotną rolę odgrywają sołtysi sołectw, którzy mając informację z pierwszej ręki są w stanie bardzo skutecznie i w miarę szybko reagować." - wyjaśnia Wójt Gminy.
"Warto zauważyć, że już od roku 2011, systematycznie zmieniana jest technologia napraw tych dróg. O ile w latach poprzednich podstawowym materiałem używanym do remontu nawierzchni był popularny żwir, aktualnie drogi te remontowane są tzw. frezem asfaltowym, który jest znacznie trwalszym materiałem. Diametralnie zmieniliśmy również podejście do tego problemu. Zamiast remontować niewielkie odcinki dróg rolniczych, staramy się wyremontować całą drogę lub znacznie większy jej odcinek , by efekt pracy nie został zniweczony przez warunki atmosferyczna. To naprawdę się sprawdza" - dodaje Wójt.
Gdzie się podział siódmy krasnoludek?
Już po raz trzeci Stowarzyszenie Przyjaciół Ryczowa i Półwsi wraz z Przyjaciółmi przygotowało miły prezent z okazji Dnia Dziecka. Tym razem duże i małe dzieci w niedzielę (7 czerwca) obejrzały bajkę o "Śnieżce i 6 Krasnoludkach". Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i tym razem sala widowiskowa w Wiejskim Domu Kultury w Ryczowie wypełniona była po brzegi. Wielu do przybycia na przedstawienie zachęciły wspomnienia dobrej zabawy z poprzednich występów. Inni przyszli z ciekawości, a jeszcze inni zachęceni przez znajomych. Na tych, którzy skorzystali z zaproszenia czekała niespodzianka i dobra zabawa. Starsi, mogli sobie przypomnieć swoje młode lata, kiedy dookoła słyszeli nieużywane już dziś zwroty, a młodzi, momentami musieli kombinować, o co chodzi? A wszystko, dlatego, że aktorzy używali, a przynajmniej próbowali używać gwary, którą dawniej posługiwali się mieszkańcy naszego rejonu. "Godanie" to, wraz z piękną scenografią Krzysztofa Gierka, bajkowymi strojami Śnieżki, Macochy czy Krasnoludków, okraszone efektami specjalnymi oraz śpiewem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Półwsi, mogło stanowić mieszankę wybuchową. Jednak wybuchały jedynie salwy śmiechu i grzmiały gromkie brawa.
W role wcielili się:Projekt "Już pływam"
Staraniem Wójta Gminy Spytkowice Mariusza Krystiana, po raz kolejny uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Spytkowice uczestniczyli w projekcie pozalekcyjnych zajęć rekreacyjno - sportowych pn. "Już pływam". Program był realizowany od 16 marca 2015r. do 26 maja 2015r. przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Projekt był kontynuacją przedsięwzięć mających na celu zagospodarowanie czasu wolnego uczniów małopolskich szkół podstawowych z klas I-VI poprzez ich udział w zajęciach pływania prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów pod nadzorem ratowników na krytych pływalniach. W 20 godzinach lekcyjnych przeznaczonych na naukę pływania na Krytej Pływalni w Piekarach brało udział łącznie 60 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z Gminy Spytkowice. Dzięki udziałowi w programie uczestnicy zdobyli umiejętność pływania, poprawili sprawność fizyczną, a także zostały uwzględnione odpowiednie ćwiczenia dla dzieci z wadami postawy. Realizacja projektu "Już pływam" przyczyniła się do rozpropagowania aktywnych form wypoczynku wśród uczniów oraz umiejętnego zagospodarowania czasu wolnego. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach na pływalni.
Zajęcia były bardzo fajne. Ucieszyłam się, że mogę się nauczyć pływać. Na pewno przyda mi się to w przyszłości i będę mogła dobrze bawić się na basenie z koleżankami. Szkoda, że zajęcia się już skończyły.
Uczestniczka projektu
II Koleżeński Bieg Spytkowicki
W dniu 02.05.2015 o godz. 10 .00 rozpoczął się II Koleżeński Bieg Spytkowicki organizatorami byli : Amatorski Klub Aktywnych Spytaktiv, Endorfiny Wadowice . Impreza miała charakter koleżeński. Amatorzy tej formy aktywności zgromadzili się przy najbardziej znanym spośród zabytków Gminy - Spytkowickim zamku którego historia sięga XVI wieku. Uroczystego otarcia trasy biegu dokonali najmłodsi spośród zgromadzonych: czteroletni Szymuś i sześcioletni Grześ. Chwilę później na malowniczą trasę wałem wiślanym wzdłuż starorzecza Wisły ruszyli uczestnicy. Z pośród przybyłych na miejsce 24 osób bieg ukończyło 13 osób. Pierwsze miejsce zdobył Mariusz Ciapa z Klubu Endorfiny Wadowice, drugie Robert Polanek z klubu Spytaktiv, a trzecie Łukasz Pułka z Klubu Endorfiny Wadowice.
Drugi Koleżeński Bieg Spytkowicki stał się już historią! Pogoda nam troszeczkę nie dopisała, natomiast humory owszem . Po zakończeniu rywalizacji organizatorzy biegu w osobach Andrzej ,Krzysiek ,Leszek , Marek wręczyli zebranym nagrody, których fundatorami byli Urząd Gminy w Spytkowicach, Energy 2000 , Park Miniatur w Inwałdzie, IPA Kalwaria. Z. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zapraszamy do aktywnego spędzania czasu, oraz do udziału w kolejnym biegu Spytkowickim już za rok.
Andrzej Kozioł, Leszek Papierski
Nowe otwarcie
Chociaż wybory samorządowe zakończyły się w 2014 roku i formalnie kadencja również swój początek ma w roku 2014, to jednak pełne otwarcia ma swój początek dopiero po wyborze Sołtysów i ukonstytuowaniu się nowych Rad Sołeckich. Datą przełomową na pewno był dzień 26 kwietnia w którym to dniu mieszkańcy Spytkowic i Ryczowa dokonali wyboru Sołtysów i członków Rad Sołeckich. Kolejną ważną datą będzie 7 maja tego roku ponieważ w tym dniu doszło do spotkania Wójta Gminy Mariusza Krystiana z wszystkimi Sołtysami i Kierownikami Referatów: Organizacyjnego - Panią Michaliną Jarochą i Inwestycyjno-Technicznego - Panią Józefą Sieprawską.
"Sołtys i Rady Sołeckie pełnią bardzo ważną rolę w całej działalności lokalnego samorządu. To dzięki tym ludziom Rada Gminy i Wójt Gminy mogą realizować swoje zadania i dostosowywać je do rzeczywistych potrzeb społecznych. Każdy Sołtys i Rady Sołeckie dysponują tzw. "rezerwą sołecką" - czyli środkami zabezpieczonymi w budżecie gminy, które to pieniądze wydają zgodnie ze swoją wolą, kierując tam gdzie są najbardziej potrzebne. Pieniądze te ciągle są jednak środkami publicznymi i z tego względu podlegają wszystkim rygorom prawnym co do sposobu wydatkowania - dlatego takie spotkanie jest potrzebne już na początku kadencji. Rozmawialiśmy o tym co chcemy zrealizować i wykonać w tym roku budżetowym i o tym, jak należy to zrobić" - wyjaśnia Wójt Gminy.
"Warto przypomnieć, że Sołtysi co roku uczestniczą - poprzez składanie swoich propozycji - w przygotowaniu budżetu gminy, a następnie uczestniczą w jego realizacji. Poprzez tę aktywność współuczestniczą w kreowaniu polityki rozwojowej swoich sołectw, ale także całej Gminy. Od początku poprzedniej kadencji realizujemy przecież bardzo trudny program zrównoważonego rozwoju wszystkich sołectw wykonując inwestycje w każdym z nich. Bez wzajemnego zrozumienia i zgody trudno by było to zrobić. Zrównoważony rozwój to przecież nie tylko pieniądze zainwestowane w określone dobra materialne, ale także umiejętność wypracowywania wzajemnego zrozumienia dla podejmowanych decyzji i wspólna realizacja planów budżetowych. Temu służą takie właśnie spotkania, gdzie rozmawiamy o tym co najważniejsze dla mieszkańców wszystkich sołectw" - dodaje Wójt.
Dobrych wieści nigdy dosyć !
Całkiem niedawno dotarły do nas informacje na temat osiągnieć naszej Gminnej Biblioteki Publicznej. Z podsumowań przedstawionych przez GUS wynika, że nasza biblioteka ciągle zajmuje czołowe miejsca w rankingu bibliotek powiatu wadowickiego. W roku 2014 w czterech kategoriach zajęła pierwsze miejsce, również w czterech - trzecie i w dwóch czwarte. Tradycyjnie bardziej szczegółowe informacje przedstawiamy na zamieszczonych poniżej wykresach. Ich analiza uzmysławia nam jak wielkie zmiany nastąpiły na przestrzeni czterech ostatnich lat. Na przykład w porównaniu do roku 2010 liczba zbiorów wzrosła o 4673 szt. To jak na gminę wiejską bardzo dużo. W liczbie posiadanych zbiorów od lat zajmujemy trzecie miejsce. Ale przed nami w rankingu są tylko: gmina Wadowice z czterema filiami i gmina Andrychów posiadająca 6 filii. Na czwartym miejscu inna gmina miejska tj. Kalwaria. Prawie w każdej kategorii możemy zaobserwować tendencje wzrostową. Nawet liczba wypożyczeń na 100 mieszkańców, po dość dużym spadku w roku 2011 powoli rośnie.
Zebrania Wiejskie w Sołectwach
W sobotę 18 kwietnia i w niedzielę 19 kwietnia odbyły się we wszystkich sołectwach Gminy Spytkowice Zebrania Wiejskie. Celem corocznych spotkań mieszkańców jest podsumowanie działalności i funkcjonowania Gminy w roku poprzednim i omówienie planów działania na kolejny rok. Zebrania Wiejskie są sposobem na pozyskanie bardzo cennych informacji na temat potrzeb społeczności lokalnej. Zgodnie ze statutem sołectw, zebrania zwoływane są przez Sołtysów. Mieszkańcy otrzymują informację od Sołtysów o sposobie rea-lizacji wydatków z tzw. rezerwy sołeckiej, jak również uzyskują bardzo wyczerpującą informację od Wójta Gminy nt. wydatków gminnych realizowanych w ich miejscowościach. W każdej z miejscowości Wójt Gminy oprócz sprawozdania finansowego przedstawił również bieżące sprawy Gminy. Poinformował m.in. o rozpoczęciu przez Zakład Usług Komunalnych kontroli realizacji zbiórki śmieci tj. zgodności złożonych przez mieszkańców deklaracji śmie-ciowych ze stanem faktycznym. Okazuje się bowiem, że są osoby, które pomimo zadeklaro-wanej segregacji oddają śmieci niesortowane lub posortowane w sposób niedbały - co podraża cały system. Kontrola jest konieczna po to by usprawnić system i możliwie jak najdłużej zachować dla mieszkańców niską stawkę za odbiór śmieci.
W czterech sołectwach tj. w Bachowicach, Lipowej, Miejscu, Półwsi - Wójt poinformował o obsadzeniu funkcji Sołtysa bez konieczności przeprowadzania głosowania na to stanowisko, ponieważ zgłoszono tylko po jednym kandydacie. I tak w Bachowicach kolejną kadencję Sołtysem będzie Pan Marian Szewczyk, w Lipowej - Pan Stefan Gierek, w Miejscu -Pani Grażyna Stańczyk, w Półwsi - Pan Stanisław Maślona.
Wybory zostaną natomiast przeprowadzone w Spytkowicach i Ryczowie. To właśnie w tych miejscowościach uczestnicy zebrań mogli poznać oficjalnych kandydatów na Sołtysów i Członków Rad Sołeckich. W Spytkowicach, Mieszkańcy wybiorą Sołtysa spośród trzech kandydatów. W tej miejscowości zdecydowali się kandydować: Pani Helena Mamoń, Pan Jan Stępień i Pan Zdzisław Wołek. Do dziesięcioosobowej Rady Sołeckiej kandyduje 21 osób - wybór nie będzie prosty.
W Ryczowie na Sołtysa swoją kandydaturę zgłosili: Pani Małgorzata Ślusarczyk i dotychczasowy Sołtys Pan Kazimierz Fryc. Wybory odbędą się 26 kwietnia w godzinach od 8:00 do 14:00. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Gminy Spytkowice w specjalnie do tego stworzonej zakładce, a także w gablotach informacyjnych.
INTERNET Z KARTĄ RODZINY 3+
Do realizacji PROGRAMU KARTA RODZINY 3+ przystąpili kolejni Przedsiębiorcy, deklarując swój udział jako Partnerzy Programu Wspierania Rodzin Wielodzietnych zamieszkałych na terenie gminy Spytkowice. Rezultatem tego było podpisanie Porozumienia o współpracy w ramach wspierania Rodzin Wielodzietnych zamieszkujących na terenie gminy Spytkowice oferując im zniżki na usługi:
GRZEGORZ WIDLARZ, KRZYSZTOF PALMIRSKI - właściciele firmy WadowiceNET Sp. z.o.o. z siedzibą AL. M. B. Fatimskiej 39, 34-100 WadowiceFirma WadowiceNET prowadzi działalność na terenie powiatu wadowickiego, jest to lokalny operator telekomunikacyjny, obecnie najczęściej wybierany dostawca usług szerokopasmowego internetu.
100 lat Pani Marii
"Cechą cywilizacji prawdziwie ludzkiej jest szacunek i miłość do ludzi starych, dzięki którym mogą oni czuć się żywą częścią społeczeństwa" Jan Paweł II
W dniu 11 kwietnia 2015 r. w kościele parafialnym w Spytkowicach z okazji 100 urodzin Pani Marii Sołtys- Mieszkanki Gminy Spytkowice, odbyła się uroczysta Msza Św. koncelebrowana przez księży tutejszej parafii. Następnie w Sali Wiejskiego Domu Kultury w Spytkowicach rodzina, bliscy oraz przedstawiciele władz samorządowych złożyli życzenia i gratulacje.
Pani Maria urodziła się 2 kwietnia 1915 roku w Okleśnej. Mieszkanką naszej Gminy stała się w 1936 roku poślubiając spytkowianina Pana Michała. Tutaj na świat przyszło czworo dzieci państwa Sołtys: Michał, Krystyna, Józefa, Kazimierz. Wspólnie z mężem prowadzili także 10-hektarowe gospodarstwo rolne.
Podczas uroczystości Wójt Gminy Spytkowice Pan Mariusz Krystian, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jerzy Piórowski, przedstawiciel KRUS Wadowice oraz zaproszeni goście złożyli Jubilatce życzenia. Na Jej ręce przekazano również gratulacje oraz wyrazy szczególnego szacunku i uznania przesłane przez Panią Premier Ewę Kopacz oraz przez Wojewodę Małopolskiego Pana Jerzego Millera.
Sto lat, to czas, który dla większości z nas wydaje się nie do osiągnięcia. To czas, w którym zebrać można mnóstwo cennych doświadczeń i mądrości, które stają się skarbnicą wiedzy dla przyszłych pokoleń. Przy okazji tak pięknego jubileuszu powinniśmy jeszcze bardziej docenić wartość ludzkiego życia oraz drogocennego dziedzictwa, którego ludzie starsi są żywym światłem.
Jubilatce życzymy wielu sił, pogody ducha i radości na nadchodzące lata. Niech będą one dla Pani pomyślne i pełne szczęśliwych chwil.
Dzieci i młodzież rywalizowała na terenie Gminy Spytkowice w powiatowych eliminacjach "OTWP - 2015"
W czwartek 26 marca br. roku w Hali Sportowej przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Spytkowicach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM".Nowy "bum" inwestycyjny
Z podsumowań poprzedniej kadencji wynika, że pod kątem inwestycyjnym była ona korzystna dla wszystkich mieszkańców. Wartość portfela inwestycyjnego sięgnęła kwoty 27 mln złoty. Znacząco więcej niż wcześniej. Z naszych obserwacji wynika, że tempo robót inwestycyjnych nie zwalnia również na początku nowej kadencji.
W Bachowicach trwa rozpoczęta w listopadzie tamtego roku inwestycja polegająca na realizacji zadania o nazwie "Odbudowa (rewitalizacja) wraz z rozbudową budynku dawnej Szkoły Rzemieślniczej w Bachowicach z dostosowaniem do nowej funkcji, tj. Muzeum Regionalnego ". Dzięki tej inwestycji Gmina zyska budynek, który będzie służył w ten właśnie sposób, by w jednym miejscu zostały zgromadzone eksponaty, przedmioty i dokumenty świadczące o naszej historii. Nowy budynek będzie też miejscem upamiętnienia dwóch bardzo ważnych dla nas postaci: osoby Ks. Prałata Franciszka Gołbę - budowniczego kościoła parafialnego w Bachowicach, ale także wielkiego oddanego całym swoim sercem i życiem ludziom społecznika, zmarłego w opinii świętości, a także Ojca Rudolfa Stanisława Warzechę - Sługi Bożego, również zmarłego w opinii świętości, który poprzez szczególny dar zjednywania sobie ludzi i autentyczną dobroć, stał się przyjacielem wielu osób także z poza terenu Naszej Gminy.
W sołectwie Półwieś zupełnie niedawno oddano do użytku gruntownie wyremontowany, a właściwie przebudowany Dom Strażaka. Prawie na ukończeniu jest kolejna inwestycja, budowa "pawilonu sportowego" dla miejscowego klubu sportowego, tak by organizowane zawody sportowe mogły przebiegać w cywilizowanych warunkach. W Ryczowie trwa budowa "Centrum Sportu i Rekreacji". Na wszystkie wspomniane inwestycje udało się pozyskać środki unijne. W całości ze środków własnych budowana jest Kaplica Cmentarna w Spytkowicach. Oczywiście trudno powiedzieć czy uda się osiągnąć wartość inwestycji zbliżoną do tej z poprzedniej kadencji. Bardzo wiele bowiem, będzie zależało od możliwości pozyskania środków unijnych.
300 tysięcy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych
Już niebawem rozpoczną się prace remontowe dróg gminnych objętych ministerialnym programem usuwania skutków klęsk żywiołowych, które nawiedziły naszą gminę w latach 2013 i 2014r. Gmina otrzyma na ten cel 300 tys. złotych. Środki te zostaną przeznaczone na naprawę nawierzchni dróg: w Bachowicach -ul. Kaniów w kierunku Zygodowic, w Półwsi - ul. Kolejowa, w Spytkowicach - ul. Morzycka, w Miejscu - ul. Stawowa. Warto zaznaczyć, że dofinasowanie może zostać przeznaczone tylko i wyłącznie na uszkodzoną część nawierzchni. Pozostałe koszty związane z remontem, gmina musi zapłacić z własnych środków.
Tymczasem trwają prace przy budowie chodnika dla pieszych wzdłuż drogi powiatowej nr K 1774 Spytkowice - Poręba Żegoty - ul. Wiślana. Chociaż inwestycja dotyczy drogi powiatowej i realizowana jest na podstawie porozumienia ze Starostwem, to jednak zarówno inicjatywa wykonania tejże inwestycji, jak również cała realizacja, rozliczenie i zapłata ok. 80% kosztów jest po stronie Gminy Spytkowice. W ramach prac zostanie wykonane ok. 600 mb chodnika dla pieszych wraz kanalizacją deszczową. Oczywiście potrzeby mieszkających tu osób w tym względzie są znacznie większe. Jednak "lepszy rydz niż nic".
Niepokoi jednak fakt, że od wielu lat powiat nie ma pomysłu jak skutecznie rozwiązać problem finansowania remontów dróg powiatowych i infrastruktury towarzyszącej. Gdyby nie determinacja władz gminy i środki finansowe z jej budżetu - aż trudno wyobrazić sobie jak wyglądałby majątek powiatu. Wystarczy spojrzeć na fragment drogi powiatowej ul. Jan Pawła II w Ryczowie w kierunku Zygodowic lub ul. Wadowickiej w Spytkowicach gdzie 2 lata temu z frezowano warstwę wierzchnią drogi. Wszyscy byli przekonani, że rozpoczyna się długo wyczekiwany remont, tymczasem warstwa konstrukcyjna w niektórych miejscach się po prostu sypie. Jak długo można jeździć po warstwie konstrukcyjnej? Po stosunkowo łagodnej zimie w wielu miejscach pokazały się bardzo niebezpieczne zagłębienia i dziury. Coraz częściej dla swojego bezpieczeństwa rowerzyści korzystają z chodników przeznaczonych dla pieszych, ale i tutaj może zaskoczyć niemiła niespodzianka w postaci zapadniętej kostki brukowej lub wystającej studzienki. Usunięcie zgłaszanych usterek przeciąga się w czasie, a mieszkańcy patrzą na to wszystko z niedowierzaniem. Problemu nie rozwiążą doraźne porozumienia dotyczące tylko chodników.
"Bezpieczeństwo i rozwaga - tego od Ciebie każdy wymaga!"
Na Sali Narad Urzędu Gminy w Spytkowicach odbyły się eliminacje XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Bezpieczeństwo i rozwaga - tego od Ciebie każdy wymaga!" organizowanego przez Komendanta Państwowej Straży Pożarnej - Szefa Obrony Cywilnej Kraju.
W etapie gminnym konkursu złożonych zostało 20 prac, przygotowanych przez uczniów ze szkół podstawowych z terenu naszej Gminy.
Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący: Lucyna Momot - Książek , członkowie: Barbara Kaszuba oraz Barbara Piszczek dokonała oceny złożonych prac i przyznała nagrody następującym osobom:
uczniowie klas I - III szkół podstawowych
Grupa I | Szkoła | Miejsce |
1. Maciej Figa 2. Marlena Biela 3. Olivier Wyrwont 4. Bartosz Stanek 5. Karolina Przystał |
Szkoła Podstawowa Nr 2 Spytkowice Szkoła Podstawowa Nr 2 w Spytkowicach Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bachowicach Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bachowicach Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bachowicach |
I II III IV V |
uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych
Grupa II | Szkoła | Miejsce |
1. Julia Jędrocha 2. Aldona Stochmal 3. Gloria Orpich 4. Nikola Giermek 5. Julia Mazgaj |
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Spytkowicach Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bachowicach Szkoła Podstawowa Nr 2 w Spytkowicach Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bachowicach Szkoła Podstawowa Nr 2 w Spytkowicach |
I II III IV V |
Młodzieżówka strażacka rywalizowała w gminnych eliminacjach "OTWP - 2015"
W czwartek 26 lutego br. roku w Domu Strażaka w Bachowicach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM". W turnieju udział brała młodzież z 3 Jednostek OSP (Spytkowice, Półwieś, Bachowice), w których rywalizowało 33 uczestników, w następujących kategoriach:
1. I grupa wiekowa (szkoły podstawowe),Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy, a wszyscy uczestnicy pakiety promocyjne, które wręczali:
- Wójt Gminy Spytkowice, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP w Spytkowicach - mgr Mariusz Krystian,Zwycięzcy eliminacji gminnych wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które w tym roku odbędą się na terenie naszej Gminy w dniu 26 marca w Hali Sportowej przy ZSP w Spytkowicach.
Jest nas więcej !!
Jak wynika z przeprowadzonych analiz ewidencji ludności w roku 2014 liczba mieszkańców Naszej Gminy zwiększyła się o 12 osób w stosunku do roku poprzedniego. Stało się tak za sprawą dodatniego przyrostu naturalnego, czyli różnicy pomiędzy liczbą zgonów i narodzin. W analizie uwzględniono także ilość osób, wymeldowanych i zameldowanych, a także tzw. migrację wewnętrzną pomiędzy poszczególnymi miejscowościami gminy. Wyniki analizy zostały przedstawione w tabelach poniżej:
Jak łatwo zauważyć ilościowy przyrost naturalny to 35 osób. Biorąc pod uwagę całą gminę należy tę zmianę ocenić pozytywnie. Jednak analizując zmiany w poszczególnych sołectwach musi niepokoić ujemny przyrost naturalny w Ryczowie (-1), kolejny rok z rzędu ( w roku 2013 wynosił: -6) i w Półwsi (-2), ale także w Bachowicach (tylko: + 9). W ciągu roku 2014 w gminie zmarło 85 osób (mniej o 24 w porównaniu z rokiem 2013), a urodziło się 120 dzieci ( więcej o 6 w stosunku do roku 2013).
W strukturze wiekowej nie zaszły wielkie zmiany. Chociaż na pewno zmniejszenie ilości mieszkańców w grupie wiekowej od 8 do 17 lat o 19 osób nie napawa optymizmem, biorąc pod uwagę nasze szkoły.
Zebrania sprawozdawcze w OSP z terenu naszej Gminy zakończone
Miesiąc styczeń br. rozpoczął podsumowania działalności Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy za miniony rok. W tym czasie odbyły się Walne Zebrania Sprawozdawcze w poszczególnych OSP, a mianowicie:
- 24 stycznia w OSP Bachowice,W trakcie odbytych Zebrań Zarządy Ochotniczych Straży Pożarnych przedstawiały sprawozdania ze swojej działalności za 2014 rok, zestawienia wyjazdów do działań ratowniczych, rozliczenia finansowe, jak również inne istotne informacje dotyczące codziennej pracy.
Ważnymi punktami w porządkach obrad było przedstawienie, omówienie i przyjęcie w formie uchwał Planów Działalności i Planów Finansowych na 2015 rok. Strażacy ustalali również wysokości składek członkowskich, plany remontów zajmowanych pomieszczeń oraz zakupów niezbędnego sprzętu ratowniczego i umundurowania.
Wójt Gminy Spytkowice, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Spytkowicach przedstawił koszty, jakie Gmina wydatkowała na poszczególne OSP w 2014 roku w zakresie utrzymania gotowości bojowej straży wraz z kwotami udzielonych dotacji na wsparcie działalności OSP.
W zebraniach uczestniczyli członkowie - strażacy, członkowie honorowi i wspierający oraz Goście zaproszeni w osobach:
- Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach - mł. bryg. Paweł Kwarciak,Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Władze Gminy i Władze Sołeckie wysoko oceniali działalność Strażaków Ochotników i ich zaangażowanie w niesienie pomocy będącym w potrzebie, jakże często z narażeniem własnego życia. Podkreślali, że jest to zaszczytna, społeczna służba na rzecz społeczności lokalnej. Życzyli sukcesów, satysfakcji w życiu rodzinnym oraz bezpieczeństwa w czasie udziału w akcjach ratowniczych.
Strażacy dziękowali Wójtowi, Radzie Gminy i Radom Sołeckim za otrzymywane środki finansowe na utrzymanie gotowości bojowej oraz doposażenie w niezbędny do działań sprzęt które to w roku 2014 zamknęły się ogółem w kwocie 729.068,11 zł.
Bezpieczniej w Ryczowie !!
Sprzyjające warunki atmosferyczne pozwoliły na zakończenie prac przy budowie kolejnego odcinka chodnika dla pieszych. Tym razem w Ryczowie wzdłuż drogi krajowej nr 44 - ulica Oświęcimska, oddano do użytku chodnik o łącznej długości 211 mb i szerokości 2 m. Oprócz chodnika zakres prac obejmował wykonanie kanału technicznego, barierki ochronnych i zatok przystankowych. W sposób znaczący poprawiono bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu w tej okolicy. Dzięki zatokom przystankowym pojazdy komunikacji zbiorowej w czasie postoju, zabierając nowych podróżnych nie będą przeszkadzać innym uczestnikom ruchu. Piesi przemieszczający się z przystanku w kierunku swoich domostw oprócz chodnika zyskali barierki ochronne zabezpieczające przed niebezpiecznym obniżeniem terenu.
Zakończone prace to kontynuacja robót realizowanych przy tej samej drodze krajowej w miejscowości Spytkowice. O czym informowaliśmy wcześniej. Szacunkowy koszt inwestycji wykonanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na tych dwóch odcinkach drogi to kwota nieco ponad 1 mln 220 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że Gmina we własnym zakresie i na własny koszt przygotowała całą dokumentację techniczną o wartości około 34 tys. zł.
Bezpieczniej na krajówce !!
Dobiegły końca prace przy budowie chodnika dla pieszych wzdłuż drogi krajowej nr 44 relacji Kraków - Oświęcim. W Spytkowicach od skrzyżowania z drogą powiatową nr K1769 Spytkowice - Bachowice - Witanowice w kierunku Oświęcimia, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wykonała chodnik wraz z kanalizacją deszczową i kanałem technicznym. Łączna długość chodnika to 415 mb, szerokość 2 mb - całość z kostki brukowej. Na długości prawie 800 mb położono zupełnie nową nawierzchnie bitumiczną. Tutaj należy przypomnieć, że inwestycja ta była wyczekiwana od dawna w znacznie szerszym zakresie. W roku 2012 doszło do protestów mieszkańców i blokady drogi krajowej. Celem protestu było zwrócenie uwagi na stan drogi i wzrastające niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia, głównie pieszych uczestników ruchu drogowego. Od samego początku Władze Gminy rozumiały oczekiwania mieszkańców i popierały wszystkie działania zmierzające do poprawy sytuacji. Na własny koszt Gmina zleciła wykonie planów, projektów i dokumentacji technicznej chodników, co przyspieszyło wykonanie całej inwestycji. Bardzo aktywnie w całą sprawę włączyli się także sami mieszkańcy, którzy już nie protestując monitowali postęp prac. Oczywiście należy zaznaczyć, że jest to tylko nie wielka część postulowanego przez mieszkańców remontu. Wszyscy jednak mamy nadzieję, że prace będą kontynuowane i systematycznie chodników wzdłuż tej drogi będzie przybywało.
Gabinet kosmetyczny "MAKEUP" z Kartą Rodziny 3+
Do realizacji PROGRAMU KARTA RODZINY 3+ przystąpił kolejny, jedenasty Przedsiębiorca, deklarując swój udział jako Partner Programu Wspierania Rodzin Wielodzietnych zamieszkałych na terenie gminy Spytkowice. Rezultatem tego było podpisanie Porozumienia o współpracy w ramach wspierania Rodzin Wielodzietnych zamieszkujących na terenie gminy Spytkowice oferując im zniżki na usługi:152 rocznica Powstania Styczniowego
22 stycznia obchodziliśmy 152 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Powstanie to trwale zapisało się na kartach historii naszego Narodu. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. jako sprzeciw wobec narastającego terroru ze strony Imperium Rosyjskiego. Swym zasięgiem objęło Królestwo Polskie, ziemie zaboru rosyjskiego oraz ziemie zabrane. Przez historyków uważane jest za największe polskie powstanie narodowe. Mimo początkowych sukcesów, Powstanie zakończyło się przegraną. Wielu Powstańców zostało zabitych lub zesłanych na Syberię. Również w naszej gminie oddaliśmy hołd uczestnikom Powstania Styczniowego. Punktualnie w południe delegacja władz naszej społeczności na czele z Wójtem Panem Mariuszem Krystianem, Przewodniczącym Rady Gminy Panem Jerzym Piórowskim oraz członkami Towarzystwa Miłośników Ziemi Spytkowickiej, przy asyście pocztów sztandarowych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach i Grupy Rekonstrukcyjnej, która powstała przy spytkowickiej szkole, złożyła kwiaty przy pomniku Kajetana Wolskiego, upamiętniając poległych Powstańców.
Wójt Gminy kończąc tę uroczystą chwilę zadumy wyraził nadzieję na kolejne tego typu spotkanie, nie tylko przy okazji rocznicy Powstania Styczniowego, ale również obchodów innych wydarzeń historycznych, które znacząco wpłynęły na losy polskiego Narodu.
Plac zabaw w Bachowicach oddany do użytkowania
Od jakiegoś czasu przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bachowicach uwagę przechodniów przyciąga kolorowy, zupełnie nowy plac zabaw. Chociaż aura nie sprzyja temu by przedszkolaki mogły z niego korzystać, to jednak cieszy sama myśl, że jest i kiedy zaświeci słońce można będzie się oddać zabawie bez reszty.
Imponujący zestaw "wyposażenia", piaskownica, karuzele, huśtawki, tablice do rysowania i do gry w kółko i krzyżyk, aż 12 ławek parkowych solidnej konstrukcji, kolorowa nawierzchnia, lśniące balustrady ochronne. To wszystko pobudza wyobraźnie. Wszyscy jesteśmy zadowoleni, że wreszcie udało się zakończyć tę inwestycję, trwającą przecież kilka lat. Wartość inwestycji to kwota nieco ponad 111 tys. złotych. Cała powierzchnia placu tworzy kaskadę o łącznej powierzchni 310 m2 . Oprócz tego co widać gołym okiem wykonano także szereg prac, które umożliwiły instalację wyposażenia. Całość tworzy znakomity efekt wizualny i estetyczny wzbogacający okolicę.
Kolejne nowe wiaty przystankowe
Chociaż transport zbiorowy na terenie Naszej Gminy ciągle "niedomaga", to jednak gmina wywiązując się ze swoich zadań, kontynuuje rozpoczętą w 2013 roku akcję rewitalizacji przystanków. W końcowych dniach grudnia dla podróżujących z naszego terenu, zostały udostępnione kolejne wiaty przystankowe. Za kwotę nieco ponad 50 000 zł udało się wyposażyć w nowe wiaty 5 wspomnianych przystanków. W Spytkowicach przed wyruszeniem w podróż mieszkańcy mogą korzystać z wiat przy stadionie Klubu Sportowego "Astra" i na "kępkach". W Ryczowie nowa wiata została usytułowana w centrum przy ul. Jana Pawła II. Swój nowy przystanek w pobliżu stacji PKP mają też mieszkańcy sołectwa Miejsce. Konstrukcje wiat zostały wykonane w takiej samej technologii jak poprzednie 9 zainstalowanych w roku 2013. Dla przypomnienia: konstrukcja wykonana z aluminium pomalowanego dwukrotnie, proszkowo na kolor niebieski. Pomiędzy słupami nośnymi, ścianki wykonane ze szkła hartowanego grubości 8 mm. Daszek w kształcie "wypłaszczonego łuku" wypełniony płytą poliwęglanową. W środku aluminiowa ławka z drewnianym siedziskiem. Wszystko zamontowane na nowo wykonanym betonowym podłożu. Oczywiście akcja będzie kontynuowana w miarę posiadanych środków pieniężnych.
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" z Kartą Rodziny 3+
W m-cu styczniu br. do realizacji Programu Karta Rodziny 3+ przystąpiło Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" z siedzibą 02-793 Warszawa, ul. Raabego 13, B. R. w Tarnowie Oddział w Wadowicach deklarując swój udział jako Partner Programu Wspierania Rodzin Wielodzietnych zamieszkałych na terenie gminy Spytkowice.
Porozumienie o współpracy na rzecz wspierania Rodzin Wielodzietnych w imieniu Towarzystwa podpisała Pani Ewa Jurkowska dyrektor oddziału "TUW" w Wadowicach z siedzibą w przy ul. Olbrychta 13
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" działa na rynku ubezpieczeniowym od ponad dwudziestu lat. Podstawowym celem Towarzystwa jest zapewnienie pełnej i stosunkowo taniej ochrony ubezpieczeniowej dla swoich członków, działa na terenie kraju poprzez sieć Agentów.
"Towarzystwo" umożliwi korzystanie Rodzinom Wielodzietnym z Gminy Spytkowice, posiadające "Kartę Rodziny 3+" z poniższych ulg:Nowa mapa przyrodniczo-turystyczna Gminy Spytkowice
Spojrzeć na gminę z perspektywy mapy? Jak najbardziej jest to możliwe, bo właśnie została wydana nowa mapa przyrodniczo-turystyczna "Gminy Spytkowice". Mapa powstała w ramach realizacji operacji pn. "Opracowanie i wydanie mapy przyrodniczo-turystycznej Gminy Spytkowice", współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Całkowite koszty opracowania i wydania mapy wyniosły 7347,00zł, z czego 5584,00zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Mapa jest najbogatszym źródłem informacji dla turysty, pokazuje bowiem większość elementów tworzących przestrzeń oraz jest niezbędna dla właściwej orientacji w terenie. W nowym wydawnictwie w części kartograficznej przedstawiono m.in.: rzeźbę terenu, granice wsi, naniesiono nazwy ulic, przysiółków, potoków, wzgórz, zaznaczono symbolami zabytki, obiekty użyteczności publicznej, miejsca atrakcyjne przyrodniczo, szlaki turystyczne oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Na odwrocie mapy zostały umieszczone opisy zabytków i miejsc atrakcyjnych przyrodniczo oraz ciekawostki i legendy z nimi związane, jak również opisy tras rowerowych i nordic waliking oraz ścieżek przyrodniczych i edukacyjnych. Wszystko to zostało opatrzone i urozmaicone atrakcyjnymi fotografiami, które prezentują walory i piękno regionu oraz umożliwiają poszerzenie wiedzy o regionie i zachęcają do odwiedzenia go.
Mapa wydana została w nakładzie 5000 egzemplarzy. Zainteresowani mogą ją otrzymać bezpłatnie w Urzędzie Gminy w Spytkowicach oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach. Ponadto, mapy dostępne będą podczas targów turystycznych i imprez wystawienniczych, w których bierze udział Gmina oraz w trakcie imprez rekreacyjno-sportowych organizowanych na terenie Gminy.
"Anioły na Górce" dla niepełnosprawnych
Centrum Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych "Anioły na Górce" w Spytkowicach, wybudowane przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej zaczęło działać w grudniu 2014 r. 8 stycznia 2015 r. odbyło się jego oficjalne otwarcie. Nowy ośrodek poświęcił jego pomysłodawca, bp Józef Guzdek, dawniej biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, a obecnie biskup polowy Wojska Polskiego.
- Córka chodziła do szkoły w Skawinie, wtedy miała koleżanki. Potem siedziała w domu. Nie było takiego ośrodka w okolicy. A tak trzeba wstać, ubrać się, pójść spotkać się z ludźmi. To mobilizuje - mówi mama Kasi, od niedawna uczestniczki zajęć w nowym Warsztacie Terapii Zajęciowej w Spytkowicach.
Nie byłoby tego domu bez państwa Eugenii i Tadeusza Góreckich, mieszkających od lat w USA. Państwo Góreccy w 2006 r. postanowili przekazać należące do nich pole i dom na pomoc dla osób niepełnosprawnych. - USA to bogatszy kraj i niepełnosprawne dzieci mają tam lepszą opiekę. Tutaj jest dużo, dużo więcej potrzeb - mówi Tadeusz Górecki. - Kiedy przyjeżdżaliśmy do Spytkowic widzieliśmy osoby niepełnosprawne siedzące całymi dniami w domach. Rozmawiałem z bpem Guzdkiem. On nam powiedział: "Idźcie do Caritas. To dobra organizacja."
Powstały Warsztat Terapii Zajęciowej to dla 50 osób niepełnosprawnych z okolicy Spytkowic szansa na rehabilitację społeczną i zawodową. Mogą wreszcie wyjść z domów, nawiązać znajomości i przyjaźnie, zdobyć nowe umiejętności, zwiększyć swoją samodzielność. Mogą liczyć na fachową opiekę terapeutów i psychologa, naukę i pracę w pracowniach tematycznych. W ośrodku "Anioły na Górce" znajdzie się też miejsce na poradnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych oraz na Dom Czasowego Pobytu.
- Przekazanie darowizny przez państwa Góreckich to 2006 i 2007 r., potem dużo różnych formalności, tworzenie projektu w 2008 r., uzyskanie dofinansowania budowy dzięki wsparciu Marszałka Małopolski p. Marka Sowy i jego departamentu ds. Polityki Społecznej, który przekazał 800 000 PLN ze środków PFRON na budowę, przetarg, budowa w 2013 r. - wyliczał podczas otwarcia ks. Bogdan Kordula, dyrektor krakowskiej Caritas. - Wykończenie i uzyskanie koniecznych odbiorów i zezwoleń oraz nabór pracowników i uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej to 2014 rok, no i pod koniec grudnia 2014 warsztat zaczął działać. Cała inwestycja sięgnęła 2 milionów złotych.
- Z przyjemnością zapłakałabym ze szczęścia, że obydwoje doczekaliśmy otwarcia tego ośrodka - mówi wzruszona Eugenia Górecka. - Nigdy się nie spodziewałam, że rodzice będą tacy zadowoleni. Zawsze sobie myślałam, że może rodzice chcą chronić swoje niepełnosprawne dzieci, zostawić je w domu, a jednak z otwartym sercem puszczają je. I dzieci też są zadowolone. Dziękować Panu Bogu.
- Dzisiaj jest bardzo, bardzo radosny dzień. Jesteśmy zadowoleni, że Caritas potrafiła coś tak pięknego stworzyć tu w Spytkowicach, na naszej ojcowiźnie - dodaje Tadeusz Górecki. - Podeszła do mnie jedna z matek i mi mówi: dziękujemy, że nasza córka może wyjść z domu, porozmawiać z innymi. Tak to w domu była sama, a tak są koledzy, są wychowawcy. Trudno to nawet wyrazić słowami.
- Bardzo się cieszymy, że ten ośrodek powstał. Jestem przekonany, że to będzie trwały punkt na mapie, charakterystyczny dla naszej gminy - mówi wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian. - To też szansa na wytchnienie dla opiekunów, którzy wiedzą, że ich podopieczni są w bezpiecznym miejscu, że czegoś się nauczą, a oni sami zyskają kilka godzin odpoczynku, czasu dla siebie.
- Ja już tu pracowałem, śnieg odgarniałem, chwali się pan Józef, uczestnik WTZ. - Poczekaj do wiosny, będzie tu ogród piękny - mówi jego siostra Irena Chudy, która po śmierci rodziców opiekuje się bratem. - Pięknie tu jest, po prostu cudownie, że niepełnosprawni mają tu swoje miejsce, że mogą się spotkać, czegoś się nauczyć, że nie chowają się już po domach. Ja mam trochę pola, grządek, to brat się w lecie nie nudzi, ale są tacy, co nie mają, więc siedzą w domu i patrzą w okno. Teraz jak brat przyjedzie do domu o czwartej, to buzia mu się nie zamyka, jest tyle do opowiadania. Są nowi znajomi, koleżanki, koledzy.
- Nie mamy w ogóle doświadczenia z ośrodkami, bo do żadnego nie udało nam się dotąd dostać - mówi tata Olka. - Syn jest zachwycony, a to jest najważniejsze. Pierwsza myśl rano, to żeby się ubrać, spakować i jechać tu, do swoich, bo po tygodniu to już są "swoi". Z większością już jest tak, że chwycą się za rękę, pogadają, pośmieją się i jest rewelacyjnie, bo on tego po prostu w domu nie miał, no bo właściwie skąd. Kiedy jeszcze był dzieckiem, to ktoś przychodził do niego czasem się pobawić, ale potem już nie. Dookoła dziecka niepełnosprawnego jest więcej ludzi, ale kiedy taka osoba stanie się dorosła, zostaje sama.
Uczestnicy zdążyli już wykonać pierwsze prace - aniołki, które dali w prezencie gościom przybyłym na otwarcie placówki. Niedługo będą już regularnie spędzać czas, podzieleni na grupy, w jednej z dziewięciu istniejących pracowni, m. in. gospodarstwa domowego, plastycznej, komputerowej, świecy i witrażu oraz ogrodniczej. Wykonane prace trafią na kiermasze, a jeśli uda się uzyskać z nich jakieś środki finansowe, zostaną one w całości przeznaczone na rehabilitację podopiecznych.
Do zagospodarowania pozostaje duży kawał pola. - Mam nadzieję, że niedługo będzie tu kwitnąć pole lawendy, którą uczestnicy będą uprawiać, może pole z ziołami, może będą inne pomysły - zastanawia się dyrektor Caritas.
Agnieszka Homan
"Bijcie w kotły w trąby grajcie a Jezusa przywitajcie- Nowonarodzonego!"
Z takim zawołaniem rozpoczął się kolejny koncert kolędowo- noworoczny w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie. W tym roku miał on jednak znaczenie szczególne, gdyż dzięki złożonym ofiarom mogliśmy pomóc choremu Kubusiowi.
Program koncertu został podzielony na dwie części. W pierwszej mogliśmy usłyszeć popularne kolędy i pastorałki tj. Bóg się rodzi, Tryumfy Króla Niebieskiego, czy Bracia patrzcie jeno. Druga część koncertu miała nieco inny charakter. Przedstawiono w niej utwory marszowe- Pod sztandarem pokoju, tradycyjne- Góralu czy Ci nie żal- Rapsodia góralska, jak również współczesne- One moment In time, czy White Christmas. Nie zapomniano również o patronce parafii Matce Bożej. Dla uczczenia jej imienia soliści wykonali współczesną pieśń religijną Ave Maria Jasnogórska, po czym przy dźwiękach fanfar nastąpiło zasłonięcie obrazu Matki Bożej Królowej Polski. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami, a nawet owacjami na stojąco, zachęcając tym samym do bisów. Nie zabrakło również podziękowań dla wszystkich wykonawców, którzy uświetnili charytatywny koncert, a byli to:
- Gminna Orkiestra Dęta po dyrekcją kapelmistrza Jerzego Gawędy,
- Dziecięca schola parafii Ryczów,
- Duet instrumentalny- Zuzia Krystian i Basia Cich,
- Soliści- Adam Godek i Andrzej Gniadek,
- Akompaniatorzy- Adrian Bryła i Adam Krystian.
Koncert charytatywny nie odbył by się jednak bez publiczności!!! Organizatorzy i wykonawcy jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękują za tak liczne przybycie oraz jak co roku miłe przyjęcie. Artyści są również wdzięczni za złożone ofiary w kwocie 12006 zł 24 gr na pomoc choremu Kubusiowi. Zapraszają za rok i życzą szczęśliwego Nowego Roku!!!
Kamila Kozioł